samozavlažovací systém by noobie - problémy, kam se podíváš

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: samozavlažovací systém by noobie - problémy, kam se podíváš

Příspěvek od pavel1tu » 27 zář 2019, 14:00

Každý vlhkoměr máš přeci zapojený na jiný analog (Ax) tak pokaždé vyčítáš z jiného analogu, ale všechny mohou už být napájené aby se ustálilo měření.
Já jen, že takto ušetříš výstupy kterými přivádíš + na jejich napájení.

Stejně nemá cenu vyčítat častěji než za 15min - já třeba vyčítám jen 30, 15 minut před zaléváním a zalévám jen ráno a večer.

- já vlhkoměry vyřadil, nechal jen jeden na truhlíku kam nejdéle svítí sluníčko - spíše hlídám přelití než sucho.
- neřídím se podle vlhkomšru jestli zalévat/nezalévat ale zda není přelito - vynechám zálivku
- dále večerní zálivku (množství navíc) řídím podle doby svitu slunce na balkon
- zalévám samo-tíží, jen přepínám ventil zap/vyp + jsem doplnil průtokoměr
- zalévám ráno a večer stejnou dávku - večer uberu až 100% zálivky dle teplot a svitu slunce (mám tam přesný zdroj času)
- pokud to shrnu, zálivku jsem změřil co pojmou truhlíky (v litrech) + ubírám když méně svítí slunce a nebo vynechám pokud vlhkoměr zaznamená vysokou vlkost + tzv. denní dávku měním po týdnech - nároky na zalévání jsou různé při květu, tvorbě plodu a zrání

- plánuji zálivku "plánovat" (tu ranní) dle předpovědi (hlavně vedra a slunečný den )
- na jaře svícení/topení (jsem z podhůří a feferonky seji když je v noci klidně kolem 0st.C +mám to pod krytem z folie)
- uvažuji o přechodu na čerpadlo
- plánuji nějak začlenit týdenní hnojení (večerní zálivka)
- zatím nemám monitoring + řízení po internetu
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: samozavlažovací systém by noobie - problémy, kam se podíváš

Příspěvek od KamilV » 27 zář 2019, 15:47

MaroNeumiProgramovat píše:
27 zář 2019, 12:21
Nicméně jsem zatavil celou plosku konektoru, jak +, tak i -(ne, pouze +, jak se zmiňujes ty). Šlo mi o to, aby se voda a vlhkost na ně nedostala a aby se nedostala na samotné dráty.
Tím zamezíš zkratu přímo na ploškách. Co když se tě ale přívodní kabeláž přetaví v půlce a zkratuje tam? Proto byla řeč o tavné pojistce na + (ideálně co nejblíž k Ardu). Pokud se to někde po cestě šlusne, pojistka se přetaví rychleji, než se přetaví celé Ardu :)
MaroNeumiProgramovat píše:
27 zář 2019, 12:21
Lze se takto pak v programu adresovat na konkrétní jeden vlhkoměr a pracovat s ním, zatímco ostatní budou čekat? Když jsem si to zkoušel nějak takto zapojit, vždy sem docílil jen toho, že jsem buď zapl všechny vlhkoměry najednou a nebo žádný.
Lze, pokud ty vlhkoměry připojíš paralelně a každá větev napájení bude mít svůj tranzistor. Ale je to skutečně plýtvání IO piny. Normálně bych je všechny rozběhl, provedl měření a všechny zase uspal...

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 778
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: samozavlažovací systém by noobie - problémy, kam se podíváš

Příspěvek od gilhad » 28 zář 2019, 08:18

Tak pomoci shiftregistru jich muzes ovladat libovolne mnozstvi konstantnim poctem pinu :) (asi tak 1-3 podle pouzitych obvodu a pozadovaneho chovani)

MaroNeumiProgramovat
Příspěvky: 7
Registrován: 26 zář 2019, 20:20
Reputation: 0

Re: samozavlažovací systém by noobie - problémy, kam se podíváš

Příspěvek od MaroNeumiProgramovat » 28 zář 2019, 22:02

pavel1tu píše:
27 zář 2019, 14:00
Každý vlhkoměr máš přeci zapojený na jiný analog (Ax) tak pokaždé vyčítáš z jiného analogu, ale všechny mohou už být napájené aby se ustálilo měření.
Já jen, že takto ušetříš výstupy kterými přivádíš + na jejich napájení.

Stejně nemá cenu vyčítat častěji než za 15min - já třeba vyčítám jen 30, 15 minut před zaléváním a zalévám jen ráno a večer.
Nedalo mi to a vyzkoušel jsem to a máš pravdu, že je to mnohem výhodnější řešení, co se týče zabraných pinů na desce, díky! .) Sice mi trochu trhá oči, jak vidím, že jsou oba vlhkoměry zapnuté, zatímco pracuje jen jeden, ale je fakt, že podobně jako ty hodlám zjištovat hodnotu jen např. co hodinu, tak by to snad životnosti čidel nemělo až tak vadit .)
pavel1tu píše:
27 zář 2019, 14:00
- já vlhkoměry vyřadil, nechal jen jeden na truhlíku kam nejdéle svítí sluníčko - spíše hlídám přelití než sucho.
- neřídím se podle vlhkomšru jestli zalévat/nezalévat ale zda není přelito - vynechám zálivku
tohle řeším v hlavě a na papíře trochu jinak. vyšlo mi, že mé čerpadlo čerpá cca 25ml/s. Pro usnadnění celého textu nebudu dál mluvit o zpoždění času, kvůli cesty vody, než se dostane až do truhlíku.
chci to řešit tak, že na začátku, jakmile zapnu poprvé arduino, bude v programu natvrdo zadaná hodnota času, po které bude čerpadlo zalévat. např. 5 sec. To znamená 125 ml. Jinými slovy podhodnocená hodnota, která rostlinkám nebude dlouhodobě stačit. Celé kouzlo si představuju tak, že program si zaznamená čas posledního zalití. A pokud měření ukáže, že truhlíky jsou suché za míň než nějaký čas (např. 24h), tak je to pro program, znamení, že má zalít a zvýšit dobu zapnutého čerpadla (např. + 2 sec- 50 ml). Tím časem dojdu k hodnotě, která rostlinkám vyhovuje a neměl bych se snad hrozit přelití, pokud se mi čidla hromadně nezblázní.
KamilV píše:
27 zář 2019, 15:47
Tím zamezíš zkratu přímo na ploškách. Co když se tě ale přívodní kabeláž přetaví v půlce a zkratuje tam? Proto byla řeč o tavné pojistce na + (ideálně co nejblíž k Ardu). Pokud se to někde po cestě šlusne, pojistka se přetaví rychleji, než se přetaví celé Ardu :)
Ok, už vím, pro co dalšího půjdu do elektra .)
gilhad píše:
28 zář 2019, 08:18
Tak pomoci shiftregistru jich muzes ovladat libovolne mnozstvi konstantnim poctem pinu :) (asi tak 1-3 podle pouzitych obvodu a pozadovaneho chovani)
Díky za odpověď! :) Máš na mysli to, že by na shiftregistru byly zapojené všechny vlhkoměry, ale najednou by se zapínal jen jeden a ne všechny najednou, jak to mám teď?

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 778
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: samozavlažovací systém by noobie - problémy, kam se podíváš

Příspěvek od gilhad » 29 zář 2019, 01:36

No spis jejich zapinaci tranzistory, ony ty shiftregistry maji taky dost omezeni na vykon, stejne jako Arduino. Ale ano - proste si dovnitr nashiftujes, ktere maji byt zapnute a ktere ne (stejne ). Analogove mereni musis provadet analogove, v tom shiftregistry moc nepomuzou (ledaze bys mel tech truhliku tolik, aby se vyplatilo je opatrit vlastnima mericema (nebo po skupinach) a pak bys zapinal tim transistorem i napajeni tech mericu a nechal je nejak posilat data do nejake centraly - ale kdyz kvantita prejde v novou kvalitu, to uz je stejne asi na jine reseni.

powl
Příspěvky: 9
Registrován: 03 kvě 2018, 20:25
Reputation: 0

Re: samozavlažovací systém by noobie - problémy, kam se podíváš

Příspěvek od powl » 07 led 2020, 17:09

zdar, doporucuju precist moje vlakno...mne uz to maka, treba najdes nejakou inspiraci ;)

https://www.arduino-forum.cz/viewtopic.php?f=40&t=827

jen bych podotknul, ze jsem pouzil stejne vlhkomery jako ty a po jedne sezone jsou rezave jak liska, prestoze jsem sem je taky napajel jen pri mereni :roll:

at se dari ;)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů