Motorový focuser k hvězdářskému teleskopu

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Odpovědět
honjan
Příspěvky: 6
Registrován: 05 srp 2019, 20:25
Reputation: 0

Motorový focuser k hvězdářskému teleskopu

Příspěvek od honjan » 05 srp 2019, 20:30

Zdravím vespolek. Jsem tu nový a úplný začátečník a chtěl bych zde zkušené poprosit o radu...
Chci si zhotovit motorový focuser k hvězdářskému teleskopu, ale nevím přesně jak. Pořídil jsem si k tomu to, co přikládám na fotografiích. S konstrukcí problém nemám, jen se zapojením a naprogramováním Arduina.
Jak bych rád, aby to fungovalo? Takto...
Rád bych, aby krokový motor šel ovládat s pomalým otáčením za pomoci Switche ON/ON dopředu a dozadu, kdy bych ještě mohl regulovat rychlost otáček regulátorem KY-040 (nebo tímto jde pouze přepínat běh dopředu a dozadu?). Nebo šlo by tímto otočným regulátorem dělat vlastně obojí v jednom, tedy přepínat pohyb tam a zpět a zároveň přidávat a ubírat rychlost???
Napájet to chci 9V baterií.
Prosím existuje někde ke stažení nějaký, třeba jen rukou nakreslený náčrtek celého zapojení a případně i jestli by někde byl k tomu i napsaný kód? Pídil jsem se, ale asi přesně nevím jak a kde, takovýto se mi najít nepodařilo, pouze s přepínačem, ale bez možnosti regulovat rychlost otáček.

Soupis součástek:
- 5V Stepper Motor + ULN2003 Driver Board for arduino
- Arduino Nano (V3.0)
- KY-040 rotační enkodér
- Switch ON/ON
- 9V baterie

Předem moc děkuji za Vaši ochotu a čas, za každou radu budu vděčen, Honza
5V Stepper Motor + ULN2003 Driver Board for arduino.jpg
5V Stepper Motor + ULN2003 Driver Board for arduino.jpg (12.92 KiB) Zobrazeno 3546 x
Arduino Nano (V3.0) ATmega328P.jpg
KY-040 Rotary Switch Encoder Module.jpg
Switch ON-ON.jpg

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Motorový focuser k hvězdářskému teleskopu

Příspěvek od AstroMiK » 05 srp 2019, 22:31

Zdravím astronoma...

Nebylo by lepší použít joystick?
Třeba takovýhle:
https://www.ebay.com/itm/202702413103

Pak by se dal motor ovládat například:
nahoru / dolu = rychlý pohyb vpřed / vzad
vlevo / vpravo = krokování vpřed / vzad

A ještě má ten joystick tlačítko pro nějakou případnou další funkci.

S tím rotačním ovladačem nemám moc dobrou zkušenost, protože mi občas při přechodu zakmitával a pak se z něj špatně vyhodnocovaly pulsy.

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Motorový focuser k hvězdářskému teleskopu

Příspěvek od AstroMiK » 06 srp 2019, 08:16

První verze programu s joystickem:
http://astromik.org/raspi/ostreni/joystick.ino

A ukázka na Youtube:
https://youtu.be/IQKGL_IqD00

Má to 2 rychlosti s možností krokování po jednotlivých mikrokrocích:
- Vysoká rychlost je při naklonění nahoru a dolu.
- Při dlouhém naklonění vlevo a vpravo je aktivovaná pomalá rychlost.
- Při krátkém naklánění vlevo a vpravo se krokuje.

V dalších verzích by se dalo dodělat ještě například "uspávání" Arduina a odpojování motoru po několika sekundách nečinnosti, aby se šetřila baterie.

honjan
Příspěvky: 6
Registrován: 05 srp 2019, 20:25
Reputation: 0

Re: Motorový focuser k hvězdářskému teleskopu

Příspěvek od honjan » 06 srp 2019, 12:32

Také zdravím astronoma, třebaže já jsem zatím jen stále ještě spíše nezkušený začátečník i v té astronomii, svůj dobson 250/1250 mám teprve od konce podzimu minulého roku, takže když je čas a počasí, učím se... :-) Koupil jsem ho již použitý, je to dobson ještě vyrobený Liborem Němcem, skládací, dřevěný, ale myslím, že se budu muset postupně poohlídnout o možnosti nového pokovení, ještě nevím kde přesně, jsem kousek od Prahy, ale tady jsem žádnou firmu na to nenašel, ani ceny netuším. Jinak mi právě vždy trochu vadí, když ostřím focuserem, že se mi teleskop vždy krapet chvěje, takže je o to těžší co nejlépe zaostřit. Proto chci zkusit to motorové ostření...
S tím joystickem se mi to líbí jako nápad úplně nejvíc, vypadá to bezvadně, je to vlastně 2v1 co jsem chtěl. Zkušenosti jsou s tím tedy dobré??? Ještě dnes ho objednám a holt ještě čásek počkám, až dorazí a pak se na to vrhnu. Taky moc děkuji za ten kód a za video. Rovnou jsem si i zčíhnul stránky astromik.org a je tam pro mě plno zajímavostí a informací a v neposlední řadě i fotek, dobrá práce...
A jelikož nejsem ještě patřičně zkušený ani v zapojování a konfigurování Arduina, raději se ještě dozeptám - v tom souboru joystick.ino se nic nevymazává, načte se jak je stažený, že? A ještě není k tomu někde plánek propojení? Vím, že jsou v tom .ino piny popsané, ale více a neomylněji bych se orientoval v nákresu. Omlouvám se, ale nerad bych udělal chyby, znám se... :-)
Každopádně moc díky za tipy a rady, Honza

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Motorový focuser k hvězdářskému teleskopu

Příspěvek od AstroMiK » 06 srp 2019, 14:07

O motorovém ostření jsem kdysi také uvažoval, ale nakonec jsem to nerealizoval. Nevím, jak bych to dal dohromady mechanicky.
Navíc jde můj okulárový výtah docela ztuha, tak nevím, jestli by to ten krokový motor vůbec utáhnul.

Program jsem napsal dneska ráno, takže s ním žádné dlouhodobé zkušenosti nemám.

V tom souboru "joystick.ino" se nic nemaže. Jen se nahraje do Arduina NANO přes USB.
Maximálně, kdyby ti nevyhovovaly rychlosti pohybů, tak si můžeš upravit ty konstanty na řádkách:

Kód: Vybrat vše


#define rychly_krok     5                     // jak dlouha pauza ma byt mezi rychlymi kroky pri naklonu nahoru nebo dolu (mensi cislo = vetsi rychlost)
#define pomaly_krok    50                     // jak dlouha pauza ma byt pri pomale rychlosti (dlouhe nakloneni vlevo / vpravo)


Pozor na velké rychlosti. Pak už to ten krokový motor nemusí stíhat mechanicky.

Schéma propojení přikládám jako přílohu.
Asi by to chtělo ještě doplnit vypínač na tu 9V baterii.
Nebo alespoň - jak jsem psal v předchozím příspěvku - po nějaké době nečinnosti automaticky vypínat napájení do vinutí motoru, aby se šetřila baterie.
schema1.jpg

honjan
Příspěvky: 6
Registrován: 05 srp 2019, 20:25
Reputation: 0

Re: Motorový focuser k hvězdářskému teleskopu

Příspěvek od honjan » 06 srp 2019, 14:32

Děkuji mooooc za rady, joystick je již objednán, tak už se těším, až to vyzkouším. Zatím budu dál bádat a "papírově" vylepšovat jak to pak dám celé konstrukčně dohromady, předvymyšlené to mám, ale vše se dá dovylepšovat. Mám na teleskopu takový ten ne vysouvací, ale otáčivý focuser, jak to Libor Němec často dělával, takže ještě uvidím, jestli ho nevyměním za vysouvací a nebo si od známého možná nechám udělat takový homemade.
Každopádně díky za vše, vč. toho nákresu, hodně mi to pomůže. Ten vypínač k 9V baterii dám určitě, tak to bude stačit, rychlosti vyzkouším a případně dovyladím dle Tvého tipu.
Ještě jednou děkuji..... H.

honjan
Příspěvky: 6
Registrován: 05 srp 2019, 20:25
Reputation: 0

Re: Motorový focuser k hvězdářskému teleskopu

Příspěvek od honjan » 21 srp 2019, 17:13

to AstroMiK: Tak jsem obdržel ten joystick a hned jsem zkusil zapojení a nahrání dle tvého kódu a funguje to, i ta rychlost vyhovuje, ale fungují jen ta naklonění vlevo a vpravo, při naklonění nahoru a dolů to nic nedělá. Zapojené to mám přesně podle nákresu. Nevíš prosím kde případně něco přepsat nebo připsat???
Děkuji.......

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Motorový focuser k hvězdářskému teleskopu

Příspěvek od AstroMiK » 21 srp 2019, 17:57

Nejdřív bych se podíval, jestli jsou správně připojené vstupy A0 a A1 na správné piny od joysticku (já je mám na joysticku označené jako VRx a VRy).
Pin SW na joysticku je nezapojený. Je taky možné, že máš nějak špatně popsané piny.

Jestli je to správně, zkusil bych je navzájem prohodit (tím se v podstatě ten joystick otočí o 90° - původní horizontální naklánění se převede na vertikální a naopak).
Z toho, co se pak bude dít, by se dalo zjistit, jestli je chyba v joysticku, nebo v Arduinu.

Dovolím si tvrdit, že v programu chyba není. Znova jsem si to teď postavil a funguje to.



Na závěr bych do programu doplnil výpis proměnných "osa_X" a "osa_Y".

V příloze je obrázek, kam následující kus kódu vložit.
V séroivém terminálu by se pak měly zobrazovat hodnoty asi 500 v obou osách při nevychýleném joysticku.
Při naklánění do jednotlivých směrů se pak ty hodnoty musí měnit v rozsahu od 0 až někam přes 1000.

Doplnění výpisu těch proměnných hodně zpomalí program, takže se motor bude točit výrazně pomaleji.

Jestli máš voltmetr, tak si můžeš ještě zkusit měřit napětí mezi GND a těmi výstupy z joysticku. Mělo by tam být podle vychýlení napětí od 0 do 5V.

Kód: Vybrat vše

    // tuhle radku vloz do sekce setup()
Serial.begin(9600);
    
    
    
    
    // tohle nekam za analogRead()
Serial.print("osa X: ");
Serial.print(osa_X);
Serial.print("        osa Y: ");
Serial.println(osa_Y);

joystick.gif

honjan
Příspěvky: 6
Registrován: 05 srp 2019, 20:25
Reputation: 0

Re: Motorový focuser k hvězdářskému teleskopu

Příspěvek od honjan » 21 srp 2019, 18:31

Tak chyba byla u mě, vyměnil jsem kablík na trase X - A0 a běhá to. Zapojené to bylo správně, takže vada materiálu. Těch kablíků mám naštěstí koupených dost... :-)
Díky moc za rady, u mě obrovská spokojenost s tvým nápadem, ten joystick je v tom ovládání super věc...
Díky H.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů