vaha , meranie absolutnej hmotnosti

gegoo
Příspěvky: 3
Registrován: 15 srp 2019, 08:09
Reputation: 0

vaha , meranie absolutnej hmotnosti

Příspěvek od gegoo » 15 srp 2019, 08:24

Zdravim , mam dosku arudino prevodnik hx711 , cidla vahy ktore su zapojene seriovo , snazim sa vytvorit vahu ktora ale bude merat absolutne tj nie cez tare pretoze bude neustale pod zatazou chcem merat prirastky medu v uli , cize ul bude stale polozeny na 4 cidlach ktore sa tym padom nedaju odlahcit , vysledok aby sa zobrazoval na displayi , hardwerovo som to pozapajal ale softverovo to neviem rozbehat

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: vaha , meranie absolutnej hmotnosti

Příspěvek od martinius96 » 15 srp 2019, 12:01

Nemôžeš odčítať váhu úľa od nameranej hodnoty a tú vypíšeš?
V mojej implementácii používam príkaz scale.read(); pre získanie hmotnosti. Tú môžem následne odčítať od váhy úľa a môžem tak získať hmotnosť medu + včiel.
Používal som síce iba jeden load cell, ktorý bol pripevnený na plochu, na ktorej bol položený úľ.
Niečo z testovania:
Obrázek
Obrázek
Existuje aj iná implementácia, ako to čítať absolútne bez váhy úľa.
Pomôže ti tento example: https://github.com/bogde/HX711/blob/mas ... xample.ino

gegoo
Příspěvky: 3
Registrován: 15 srp 2019, 08:09
Reputation: 0

Re: vaha , meranie absolutnej hmotnosti

Příspěvek od gegoo » 16 srp 2019, 06:30

hm tak dik :) moj problem je ale ten ze ja programovat neviem ze absolutne vobec , cili dokym to nemam priamo cele napisane neviem si to moc skombinovat to ze mi to vypise na serial porte je sice fajn ale problem je ten to potrebujem dostat na display a toto neviem urobit :
evidetne v lese nebudem mat pc :)

gegoo
Příspěvky: 3
Registrován: 15 srp 2019, 08:09
Reputation: 0

Re: vaha , meranie absolutnej hmotnosti

Příspěvek od gegoo » 16 srp 2019, 06:39

Pri pouziti toho examplu co si mi dal mi to zobrazuje co ? kg ? ci to este treba nejako kalibrovat ?

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: vaha , meranie absolutnej hmotnosti

Příspěvek od Axamith » 19 srp 2019, 08:05

Každý tenzometr je potřeba zkalibrovat, respektive spočítat kalibrační faktor, aby jsi dostával reálné výsledky.
Princip je vždy stejný, ale detaily v kódu se mohou lišit podle použité knihovny.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: vaha , meranie absolutnej hmotnosti

Příspěvek od pavel1tu » 19 srp 2019, 08:46

Také pomáhám vyrábět takovéto "vážítko" - jen programově, bude to po GSM jednou za 12/24h posílat SMS s váhou všech úlů.

Mechanicky to řeší pan včelař (můj dvorní dodavatel medu).

Já se jen optám - ty tenzometry nebo jak se tomu nadává Vám taky kecaj ?
Když na něm nechám ležet 10kg, po 14 dnech to už není 10kg.
Jak vyřešit kalibraci ?
Ještě chystám zapojení do můstku.

Já to mám zatím tak, že po stočení medu pán stiskne tlačítko a daný úl hodí "0" a posílají se jen přírůstky. nebo máte jiné řešení ?

popřípadě poprosím o odkaz na tenzometry co používáte
Děkuji.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: vaha , meranie absolutnej hmotnosti

Příspěvek od Axamith » 19 srp 2019, 09:44

Na toto vážení je potřeba kvalitní tenzometry, při trvalém zatížení se tenzometry deformují, tento stav se nazývá "tečení".
Automatické vážení úlů mám z 90 % hotové, napsal jsem autokalibrační program, měření baterie, práce s EEPROM . . . data odesílám přes RFM69, ale tuto část ještě musím doladit. Samotné Arduino dostanu v režimu spánku na 4 uA. Součástí systému je měření teploty a hlídání manipulace s úly. Snad to konečně v zimě dodělám.

Loni jsem dělal testování levných tenzometrů. Bohužel mi v průběhu testy vyplivlo čidlo teploty, nemohu tedy dát výsledky s vazbou na teplotu. Naměřil jsem bez mála 4000 hodnot, teploty se pohybovaly v rozsahu cca -15 °C až +10°C.
Nejnižší hodnota je 78,19 kg, nejvyšší 80,96 kg. Rozdíl tedy 2,77 kg při mrtvé váze (kus železa). Takže tenzometry, které jsem testoval se na trvalé zatížení a úlovou váhu absolutně nehodí. Domnívám se, že levné tenzometry z Čínských e-shopů (ebay apod.) jsou lepené doma na koleně z odporů, které neprošly výstupní kontrolou některého z větších výrobců. Takže je zřejmé, že bude lepší koupit něco lepšího od výrobců, nebo rozebrat již hotovou váhu, ve které by již měly být slušnější snímače. Přikládám grafy výsledku. První odpovídá reálnému časovému průběhu, druhý zobrazuje křivku nárůstu měřených hodnot vzestupně.
tenzo_2.png
tenzo_1.png

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: vaha , meranie absolutnej hmotnosti

Příspěvek od pavel1tu » 19 srp 2019, 13:01

No, mám tenzometr za 10EUR do 20kg, zatířený na polovinu a blbne.
Teď mi jede pro 100kg trvala a 200kg krátkodobé zatížení - tak uvidím (dám vědět).

Už se uvažuje o nějakém poměrovém rozložení váhy, aby se docílilo max. tlaku 10kg.

V ČR je cena kolem 2500Kč - ale vypadají spíše jako "tahové" nebo hlídače deformací.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: vaha , meranie absolutnej hmotnosti

Příspěvek od Axamith » 20 srp 2019, 06:21

Pavle, ono nejde o to, za kolik € ten tenzometr je, ale k čemu je určený. A taky, jestli je to celý můstek, nebo 1/4 můstku. Jak velké odchylky ti to dělá? U vážení úlů nemá smysl honit gramy, tam jde o to mít přehled o vzestupné nebo sestupné tendenci oproti předešlým 24 hodinám. Dost jsem se této problematice věnoval a stále věnuji, to je ale na delší povídání.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: vaha , meranie absolutnej hmotnosti

Příspěvek od pavel1tu » 20 srp 2019, 07:01

Axamith píše:
20 srp 2019, 06:21
Pavle, ono nejde o to, za kolik € ten tenzometr je, ale k čemu je určený. A taky, jestli je to celý můstek, nebo 1/4 můstku. Jak velké odchylky ti to dělá? U vážení úlů nemá smysl honit gramy, tam jde o to mít přehled o vzestupné nebo sestupné tendenci oproti předešlým 24 hodinám. Dost jsem se této problematice věnoval a stále věnuji, to je ale na delší povídání.
Jasně, máme jak tenzometry co fungují samostatně, tak pro můstkové zapojení.
Já mám za sebou lekcí o včelaření (včetně žihadel - a já opuchnu jak "Michelin panáček"), až z toho mám zmatek.

Je to jako když nabíjíš baterku - jakmile je to kolínko, mírný pokles napětí při nabíjení - je třeba ukončit nabíjení.
Vy potřebujete vědět, kdy včely už nemají odkud nosit, nebo už nemají kam dávat a jakmile se zastaví přírůstek, je třeba stáčet )já si to takto zjednodušil).
Ale nám tenzometr (je to jen na 1 úlu) pořád vymýšlí přírůstky - asi se dál a dál prohýbá - levný materiál.

Už to začínám konzultovat s výrobcem vah - možná bude jiné řešení, uvidím.

PS. data nemám, zatím nemám přenos, úl je v lesích mimo civilizaci, datovou SIM jsem tam zatím nedával a solárko s baterkou jen tak tak utáhne Asruino, tak ani žádný miniserver tam nemám - zatím ukládáme hodinová/denní průměry na SD)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů