Meteo data - poslat přes sigfox, lOT nebo zvolit GSM?

Odpovědět
cevepe
Příspěvky: 42
Registrován: 10 zář 2018, 21:29
Reputation: 0

Meteo data - poslat přes sigfox, lOT nebo zvolit GSM?

Příspěvek od cevepe » 05 kvě 2019, 14:02

Ahojte,
chtěl bych měřit teplotu u nás na kopci s napájením z baterie a přenosem dat přes GSM nebo ideálně přes SigFox či lOT.

GSM modul bere dost energie a rád bych ideálně na 8000mAh baterii fungoval několik týdnů, ať nemusím neustále chodit na kopec vyměňovat baterie. To ale moc reálne bude, co? Mám Arduino NANO.

Dále jsem se dočetl, že lze použít SigFox, ale zde právě na východě u Luhačovic moc dobré pokrytí není, tak že kupovat něco za 500 Kč z nejistým výsledkem.

Kopec je vzdálen snad 10km vzdušnou čarou.

KarelBrno
Příspěvky: 40
Registrován: 05 kvě 2019, 15:12
Reputation: 0

Re: Meteo data - poslat přes sigfox, lOT nebo zvolit GSM?

Příspěvek od KarelBrno » 05 kvě 2019, 15:22

Kdysi jsem něco podobného taky chtěl zrealizovat (ale nakonec k tomu nedošlo) a šel bych na to jinak - jako čidlo by bylo arduino sestavené ze součástek (klasické arduino desky totiž zbytečně moc žerou) + LoRa modul, na straně příjmu pak druhý LoRa modul a např. ESP32, které data bude posílat "do světa". V závislosti na tom, jak často by to posílalo data, by to na obyčejný 18650 lithový článek mohlo fungovat měsíce až roky. Pokud by k tomu byl i menší solární panel, mělo by to "nekonečnou" výdrž.

cevepe
Příspěvky: 42
Registrován: 10 zář 2018, 21:29
Reputation: 0

Re: Meteo data - poslat přes sigfox, lOT nebo zvolit GSM?

Příspěvek od cevepe » 05 kvě 2019, 16:17

Jak vlastně lora funguje? Jde pouze o vysílač a doma v bytu musím mít přijímač?
Arduino žere dost. Jaký modul tedy doporučujete? Chci tam napojit DS18B20.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Meteo data - poslat přes sigfox, lOT nebo zvolit GSM?

Příspěvek od pavel1tu » 05 kvě 2019, 17:26

Co jsem měl já (120Kč/měsíc) bylo propojení jen do internetu (česká firma) na jejich server - odtud PHP skriptem k nám do databáze - 1 zařízení 50 odeslaných zpráv denně, 5 přijatých.
Teď počet zpráv zvedly ale i ceny, pod 250Kč měsíčně se nedostaneš - zrušil jsem to.
Byl to Alarm, teď je to předějané na GSM ovládání pomocí SMS + velká baterka kvůli častým výpadkům elektřiny (hory).

Nově to předěláváme na GSM data(doma na stole), meteostanici zatím dořešenou nemáme - kamarád jede po 433MHz do sousední chaty (500m), odtud GSM po datech (je tam elektřina) - je to provizorium, majitel z nás šťastný není, ale trpí nás - má tam od nás zdarma alarm + měření teplot v chatě a ve sklepě.

https://www.cra.cz
mají 1 měsíc na zkoušku zdarma
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Meteo data - poslat přes sigfox, lOT nebo zvolit GSM?

Příspěvek od martinius96 » 05 kvě 2019, 17:37

Treba rozlišovať dva názvy: Lora a LoraWan.
Lora je riešenie pre bezdrôtový prenos s dôrazom na nízku spotrebu.
Je v nelicencovanom pásme. U nás sa používa prevažne na 868MHz, alebo 433MHz ale to pomenej. Hlavne pozor pri kúpe modulu, na akú frekvenciu je, viacero je s rovnakým názvom a líšia sa iba vo frekvencii.
Funguje to rovnako ako keby si kúpiš moduly z Ali na 433MHz a posielaš si to od vysielača k prijímaču. Rovnaký princíp z hľadiska funkčnosti. Vysielač --> prijímač. Super na tom je, že sa to dá použiť na veľkú vzdialenosť. Malé moduly s malými anténkami som minule videl v jednej debate na Facebooku, dosah v Prahe cez 2,2 kilometra.

LoraWan je sieť, na ktorej funguje Lora, prenos je obojsmerný s podporou doručenia, teda TCP orientovaný. Je to protokol prístupu a komunikácie medzi bránami (gatewaye) a koncovými stanicami. Dáta môžu byť prijaté jednou, alebo viacerými bránami, ktoré komunikujú s riadiacim serverom. Ten odfiltruje duplicitné packety, aby sa informácie neposielala viac krát. S týmto protokolom pracuje napríklad organizácii TTN (The Things Network). Je to vlastne služba, ktorá ti dovolí prevádzkovať tvoju vlastnú gateway v ich sieti za predpokladu, že ju poskytnej záujemcom zdarma. T.j. cez tvoju bránu môže posielať dáta viacero používateľov. Ich stránka má aj interaktívnu mapu, ktorá ti ukáže dostupnosť gatewaye v tvojom okolí, ku ktorej sa môžeš pripojiť. To nastavenie by sa malo realizovať cez ich web. Platia tu isté pravidlá.. Malý objem dát za nejakú dobu, napr. raz za 10 minút. Využitie to má napríklad s centrálnym gatewayom na mnoho LoraWan koncových zariadení. Predstav si kontajner na odpadky, ktorý raz za 10 minút odošle váhu odpadu a v aplikácii mestských služieb vedia, kde je potrebné pridať, alebo vysypať kontajner, ktorý im sám oznámi, že je plný. Tu je výhodnejšie použiť LoraWan s vlastnou gatewayou. V Česku takéto služby poskytujú aj platene: https://www.cra.cz/sluzby-iot Na Slovensku má svoje riešenia pre LoraWan napríklad Slovanet, alebo Antik. Antik má radu gatewayov v TTN a poskytuje ich zdarma vrámci tejto služby na využívanie.

Takáto je teória. K praktickej znalosti som sa ešte nedostal, ale rád by som to zmenil. Mne nebolo jasných niekoľko vecí... Trebars Sigfox obsahuje HTTPS callback, ktorý vie dáta odoslať na môj web akonáhle ich príjme do centrálneho servera vo Francúzsku. Neviem ako funguje tá LoraWan, či mi to umožní aj ona, ak použijem nejakú dostupnú gateway. Či to odošle iba do TTN a z toho to vie odoslať niekde ďalej, alebo to odosiela na nejakú preddefinovanú zbernú doménu kam to odosiela gateway? Teória píše, že sa dáta predávajú na aplikačné servery, ale čo ďalej?
Ak by mi niekto vedel odpovedať, bol by som vďačný. ;)

cevepe
Příspěvky: 42
Registrován: 10 zář 2018, 21:29
Reputation: 0

Re: Meteo data - poslat přes sigfox, lOT nebo zvolit GSM?

Příspěvek od cevepe » 05 kvě 2019, 20:05

Zrovna na Loru s tou malou anténkou jsem se díval. Přemýšlel jsem, že bych na anténa vstup napájel právě 3dBi 868MHz anténu, což by mohlo zvýšit dosah. Potřebuji dosah alespoň 5km vyslat signál z lesa (kopce) do přijímače umístěného ve volném prostoru (půda).

Lora má omezení vysílání myslím maximálně 36 sekund za celou 1 hodinu, tak že při odesílání teploty po 5-ti minutách se do těch 36s snad vlezu. Odesílání trvá určitě 1-2 sekundy. Je tam omezení i maximálního výkonu?

KarelBrno
Příspěvky: 40
Registrován: 05 kvě 2019, 15:12
Reputation: 0

Re: Meteo data - poslat přes sigfox, lOT nebo zvolit GSM?

Příspěvek od KarelBrno » 05 kvě 2019, 21:31

cevepe: myslím, že 5 nebo 10km nebude pro LoRa problém. Moduly umí vysílání i příjem, ale v tomhle případě by byl jeden čístě pro vysílání a druhý jen příjem.
O omezeních na 433 a 866MHz se píše tady https://www.ctu.cz/sites/default/files/ ... 016-13.pdf
Jinak co se týká arduina, tak já doporučuju prostě si koupit samotný ATmega328p a k tomu pár nezbytností a spájet si to dohromady. Desky arduina mají různé LEDky nebo regulátory, které zbytečně žerou drahocennou energii.

Wojta
Příspěvky: 184
Registrován: 22 črc 2017, 16:39
Reputation: 0

Re: Meteo data - poslat přes sigfox, lOT nebo zvolit GSM?

Příspěvek od Wojta » 06 kvě 2019, 19:18

Co kouknout na NB-IoT? Výdrž dobrá, datová omezení jsou rozhodně lepší než sigfox, pokrytí díky operátorům bude asi taky hodně solidní, teď už jen ta cena, tam bych se trošku bál.

cevepe
Příspěvky: 42
Registrován: 10 zář 2018, 21:29
Reputation: 0

Re: Meteo data - poslat přes sigfox, lOT nebo zvolit GSM?

Příspěvek od cevepe » 08 kvě 2019, 10:10

Asi půjdu do LORA. Mám webovou kameru na střeše, tak že přidání arduina s vývodem externí antény sloužící jako přijímač bude dobrou volbou. Viditelnost do všech stran 100%.
Teď ještě správně koupit hardware a abych něco ušetřil, koupím něco z Aliexpress, kde kupuji většinu součástek.

Odesílání dat: https://www.aliexpress.com/item/433MHz- ... 56890.html

Přijímání dat: https://www.aliexpress.com/item/Free-Sa ... 72409.html + zakoupit 868MHz anténu NEBO koupit přímo tohle: https://www.aliexpress.com/item/LoRa32u ... 41135.html

Otázka je, zda-li vysílácí ev. přijímací signal nebude mít příliš velký výkon, který by vadil českým radiokomunikacím, což z těch hardware z ALI moc ani nevyčtu.

Za bohaté rady budu moc rád.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Meteo data - poslat přes sigfox, lOT nebo zvolit GSM?

Příspěvek od pavel1tu » 08 kvě 2019, 18:09

Tyto PCB neznám, ale používám samotné RFM69xx moduly a ty mají jak řízení vysílacího výkonu, tak citlivosti příjmu (to je důležité když jsou blízko sebe). Takže teoreticky to budou mít i ty co jsi vybral.

Moc se těším na tvé zkušenosti s tímto modulem, já vlastně podle něj stavím vlastní modul :-)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů