Použití free App Longines pro nastavení přesného času pomocí LED blesku na mobilu

JaraKava
Příspěvky: 6
Registrován: 24 bře 2019, 15:37
Reputation: 0

Použití free App Longines pro nastavení přesného času pomocí LED blesku na mobilu

Příspěvek od JaraKava » 24 bře 2019, 16:10

Hodinářská firma Longines používá na nastavení přesného času hodinek free aplikaci, která pomocí blikání LED blesku na mobilu pošle zprávu do hodinek. Viz jejich web:
https://www.longines.com/universe/news/ ... sh-setting
To by šlo použít pro nastavení přesného času ve všech aplikacích s Arduinem např. hodin. Přikládám záznam jedné zprávy.
Longines (1).png
Blikání trvá tři a půl sekundy a je složeno z impulsů a mezer v kombinacích po 30 ms.
Vzhledem k tomu, že je přesně znám obsah zprávy (čas) a můžete si jich vygenerovat kolik je třeba, neměl by být velký problém dekódovat protokol. Dokáže to někdo?
Místo několika nastavovacích tlačítek by pak stačila jediná fotodioda. A kdyby se k tomu udělala knihovna, bylo by to super užitečné.
Zkoušel jsem několikrát kontaktovat Longines ale nikdo se neozval.

Wojta
Příspěvky: 184
Registrován: 22 črc 2017, 16:39
Reputation: 0

Re: Použití free App Longines pro nastavení přesného času pomocí LED blesku na mobilu

Příspěvek od Wojta » 25 bře 2019, 12:51

Nemáš možnost sem poslat ta data v nějaké elektronické podobě? A nebo trošku popsat, aby bylo vidět jak široký je který pulz. Takhle z toho obrázku se těžko poznává který má jakou délku. Kdybys to sem hodil případně ještě s tím časem kterej by to mělo přenášet tak bych se do toho pustil. Úplně nejlepší by bylo několik přenosů aby se z toho dalo vykoumat zda to má nějakou hlavičku nebo tak. Já bohužel doma osciloskop nemám tak bych si leda musel dát dokupy logický analyzátor z ardu :D

Wojta
Příspěvky: 184
Registrován: 22 črc 2017, 16:39
Reputation: 0

Re: Použití free App Longines pro nastavení přesného času pomocí LED blesku na mobilu

Příspěvek od Wojta » 25 bře 2019, 18:02

EDIT: Už jsem si ty data nasosnul, tak uvidíme co z toho dostanu ;)

JaraKava
Příspěvky: 6
Registrován: 24 bře 2019, 15:37
Reputation: 0

Re: Použití free App Longines pro nastavení přesného času pomocí LED blesku na mobilu

Příspěvek od JaraKava » 05 dub 2019, 21:11

Sestavil jsem program v Arduinu, který vysílá 0 a 1 do souboru a ty zachytávám včetně přesného času. Nejsem si však úplně jistý, zda je to bezchybné (beta verze), různá délka se mi nezdá OK. Pokud by se do toho chtěl někdo pusti zreviduji to a zaznamenám signál i v různých hodinách a datumech.
Systém je patentovaný, přikládám i popis patentu. O kódování signálu tam ale není nic, takže kód není chráněn (pokud vím) ale stejně pro použití DIY je to legální.
Přílohy
flash_set.txt
(1.37 KiB) Staženo 194 x
Longines_2.txt
(15.22 KiB) Staženo 181 x

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Použití free App Longines pro nastavení přesného času pomocí LED blesku na mobilu

Příspěvek od jankop » 05 dub 2019, 23:24

Ten patent není zrovna srozumitelný, inu jako patent. Já bych to chápal spíš jako dlouhodobou kalibraci chodu hodinek než jejich nastavování.
Když srovnám tvůj oscilogram a tebou sejmutá data, tak odhaduji, že máš data invertovaná. A druhá věc je, že bych tak nějak tipoval, že je použito kódování Manchester. Zkusil bych aplikovat nějaký přijímací algoritmus na tento kód.
Mimochodem, chybí mi představa o délce nejkratších impulzů.

JaraKava
Příspěvky: 6
Registrován: 24 bře 2019, 15:37
Reputation: 0

Re: Použití free App Longines pro nastavení přesného času pomocí LED blesku na mobilu

Příspěvek od JaraKava » 06 dub 2019, 08:48

Signál je složen z intervalů 30 ms. Buď jeden dva nebo tři dohromady v 1 nebo v nule (30, 60, 90 ms).
Začíná to vždy 1110. (jednička 90 ms a mezera 30 ms) na osciloskopu mě to jde do minus, otočím fotodiodu ;)
Jedná se odlouhodobou kalibraci. Ta se ale vypočítá z rozdílu právě přijatého času z LED a času v hodinkách.
Z rodílu vypočtou inhibici, to znamená kolik impusů z oscilátoru (který běží rychleji, než je správně) se vynechá.
V továrně nastaví tento počet (inhibici) podle krátkého měření (několik sekund). Po dlouhé době, když si zákazník nastaví pomocí LED čas, se dá inhibice vypočítat řádově přesněji. V tom je ta finta. Zahrnuje to i stárnutí oscilátoru po letech.
Podle okolní teploty pak ještě korigují inhibici teplotou.
Pro nejednoduší použití DIY by se tím dal nastavit čes na hodinách bez nutnosti tam mít nastavovací tlačítka.
Moje představa je vytvořit knihovnu pro Arduino. Vstup by byl číslo PINu s fotodiodou a výstut čas a datum.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Použití free App Longines pro nastavení přesného času pomocí LED blesku na mobilu

Příspěvek od jankop » 06 dub 2019, 08:59

Děkuji za upřesnění. Tvůj nápad je velmi zajímavý.

JaraKava
Příspěvky: 6
Registrován: 24 bře 2019, 15:37
Reputation: 0

Re: Použití free App Longines pro nastavení přesného času pomocí LED blesku na mobilu

Příspěvek od JaraKava » 06 dub 2019, 09:03

Kódování Manchester to být nemůže. To totiž obsahuje jen intervaly jednoduché a dvojnásobné délky. Zde se však používá i interval trojnásobné délky.
viz.: https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C3%B3do ... Manchester

JaraKava
Příspěvky: 6
Registrován: 24 bře 2019, 15:37
Reputation: 0

Re: Použití free App Longines pro nastavení přesného času pomocí LED blesku na mobilu

Příspěvek od JaraKava » 10 dub 2019, 22:09

Váhám, zda nebude jednoduší, než dekódovat Longines App, udělat si vlastní Android App? Zvládl by to někdo?
Stačilo by vyslat pomocí led kód např. ve tvaru rr,mm,dd,hh,mm,ss,sum.
Vytvořit knihovnu pro Arduino. Vstup by byl číslo PINu s fotodiodou a výstut datum a čas v uspořádání, které by se dalo přímo vyslat např. do hodinového modu DS3231.
P.S. ještě by se měla použít časová korekce vzhledem k délce telegramu a jeho zpracování.

Wojta
Příspěvky: 184
Registrován: 22 črc 2017, 16:39
Reputation: 0

Re: Použití free App Longines pro nastavení přesného času pomocí LED blesku na mobilu

Příspěvek od Wojta » 11 dub 2019, 09:53

Taky to tak vidím... Přinejmenším prozatím, pak by se do knihovny dala přidat i podpora Longines kdyby se to podařilo dekódovat. Koukal jsem na to a ptal se několika profíků na bezdrátový a optický komunikace a nikdo moc netuší o co by mohlo jít.

Asi bych zkusil rozjet projekt na githubu a dál něco dohromady, knihovna problém nebude, apka pro telefon snad taky ne :D
Asi bych ale rovnou implementoval i možnost přenášet libovolná data. Když už bude hotová api pro přenos tak to není problém a dokážu si představit tisíce dalších aplikací u kterých se přenos z telefonu bude hodit.

Dnes to zkusím založit a hodím sem odkaz.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů