Automatické zatváranie kurníku pre sliepky

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Odpovědět
lukas700602
Příspěvky: 22
Registrován: 10 úno 2019, 22:17
Reputation: 0

Re: Automatické zatváranie kurníku pre sliepky

Příspěvek od lukas700602 » 11 úno 2019, 17:48

Ďakujem za pomoc , snáď bude fungovať. A časom dokážem vytvárať kódy aj bez pomoci :))

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické zatváranie kurníku pre sliepky

Příspěvek od jankop » 11 úno 2019, 22:54

No já nevím! Představa, že se kurník neotevře s vteřinovou přesností mě děsí... :D
Jinak musím uznat, že ač to není exkluzivní aplikace, tak tady má Arduino smysl. Já bych to asi řešil spíš jako umělou inteligenci se slušnou fotodiodou. Měřilo by se svítání a soumrak a případně porovnávalo s normovanou tabulkou délky dní v EEPROM. To RTC bych asi použil maximálně na podporu, ale nepochybuji, že to dobře funguje. Já jsem kluk z města, ale ti sedláčtí předci se ve mně tak nějak začali šprajcovat. Nejspíš si pro začátek pořídím aspoň křepelky, něco na vejce, něco na maso. Na křepeličky ale jen s časovačem pro případný přísvit, ven bych je chuděry asi nepustil.
V posledním tažení fantasmagorie mě právě napadlo, RFID na každou slepici! Až budou v kurníku všechny, tak zavřu, když některá chybí i pod setmění ,tak alarm. :D

lukas700602
Příspěvky: 22
Registrován: 10 úno 2019, 22:17
Reputation: 0

Re: Automatické zatváranie kurníku pre sliepky

Příspěvek od lukas700602 » 11 úno 2019, 23:11

No ja to chcem hlavne použiť na ranné otváranie, večer nie je problém ísť skontrolovať ak by bol nejaký problém. Snáď to fungovať bude dobre. :D :D

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické zatváranie kurníku pre sliepky

Příspěvek od Axamith » 12 úno 2019, 06:32

Určitě bych neřešil ovládání kurníku na základě času, ale na světelných podmínkách. S možností ručního ovládání.

lukas700602
Příspěvky: 22
Registrován: 10 úno 2019, 22:17
Reputation: 0

Re: Automatické zatváranie kurníku pre sliepky

Příspěvek od lukas700602 » 12 úno 2019, 16:16

Ja si myslím , že tento nápad je celkom slušný a stojí aspoň za skúšku . Zober si , že o 22:00 sú sliepky už dávno v kurníku . Naopak ráno zase je úplne jedno kedy výjdu von u mňa 8:00 . zároveň je tento program ovládaný aj s pomocou senzoru svetla . Takže si myslím , že by to mohlo fungovať fajn. Určite , keď tento projekt celkovo zrealizujem , tak tu popíšem svoje dojmy , zatiaľ sa mi to celkovo pozdáva.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické zatváranie kurníku pre sliepky

Příspěvek od pavel1tu » 12 úno 2019, 17:13

Před 35 lety jsem toto vyráběl jen s klasickými IO.

Vchod do kurníku byl 75cm dlouhý, měl 2 světelné závory a počítal slepice jak chodí ven a dovnitř.
Pak večer když byla tma (fotorezistor) a všechny slepice uvnitř - zavřel dveře.

jednou je zavřel i když 1 slepice byla venku - holt to neumělo rozlišit slepice a lišku :-)

dostal jsem za to jedničku z elektroniky ....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

lukas700602
Příspěvky: 22
Registrován: 10 úno 2019, 22:17
Reputation: 0

Re: Automatické zatváranie kurníku pre sliepky

Příspěvek od lukas700602 » 12 úno 2019, 17:16

Heh , počítanie sliepok by nevyšlo nazmar avšak nakoľko sa ešte nestalo , že by sliepka ostala vonku po zotmení , tak vcelku verím tomuto programu :D :D Samozrejme nehovorím , že to je vylúčené .

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické zatváranie kurníku pre sliepky

Příspěvek od Axamith » 12 úno 2019, 17:17

V zimě jsou v kurníku už kolem 16 hodiny, možná i dříve . . . .
Čas bych do toho vůbec netahal, pouze světelné podmínky. A měřit v nějaké rozumné periodě, aby dvířka nelítaly nahoru a dolů při stmívání/rozednívání. Možnost manuálního ovládání je samozřejmostí.
Naposledy upravil(a) Axamith dne 12 úno 2019, 17:34, celkem upraveno 1 x.

lukas700602
Příspěvky: 22
Registrován: 10 úno 2019, 22:17
Reputation: 0

Re: Automatické zatváranie kurníku pre sliepky

Příspěvek od lukas700602 » 12 úno 2019, 17:23

Po prečítaní tvojho príspevku asi zvážim nejaké to tlačidlo na manuálne otvorenie / zatvorenie . Kedže do zimy je ešte času dosť , tak ju moc neriešim , keď príde tak sa do toho znova vrhnem . Hlavne chcem tento systém využívať cez leto momentálne . V zime sa ešte uvidí . Kedže počas nej majú dvere tendenciu zamrznúť a s dostatočným výkonom dvere neotvorím . Nechcem nejako moc silný motor a tak cez zimu to asi používať nechcem vôbec asi . Ale čas ukáže.

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické zatváranie kurníku pre sliepky

Příspěvek od Axamith » 12 úno 2019, 17:31

Myslím, že je škoda to nevyužívat celoročně, když už to budeš dělat. Na pohodlí si člověk zvykne lehce . . .
To manuální ovládání je nutností. např. když zjistíš, že ti jedna slípka zůstala venku a dveře jsou už zavřené.
Mrkni na web, jak jsou běžně dvířka řešena. Stačí dva hliníkové profily a kus plastové desky, nic se nezadírá. Např. http://chickdoor.com/

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 12 hostů