LCD 2.4" - první zkušenosti

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

LCD 2.4" - první zkušenosti

Příspěvek od jankop » 26 led 2019, 23:09

Koupil jsem si shield LCD 2.4" od MCUFRIEND pro Arduino UNO. Je to vždycky veselé dobrodružství, protože často vůbec nevíte, co v tom je a jak je to zapojené.
Demonstrační grafiku se mi podařilo rozběhnout na první pokus, problém bylo čtení dotykové plochy. To mě stálo docela dost času. Displej je ale velice pěkný, bez kazu a stylusem se na něj dá opravdu kreslit. Hezké barvy, slušný jas. Má jedinou vadu a ta se jeví docela nepříjemná. On se ten displej zahřívá jak kráva. Když ho napájím z USB, tak hřeje hodně, ale co jsem nepochopil, při připojení k externímu zdroji roste proud úměrně s rostoucím vstupním napětím, jako by podsvětlovací LED, které jsou nejspíš příčinou ohřívání, byly napájeny přímo z Vin.
Přemýšlím, že je displej vadný, protože když jsem se dostal s napájecím napětím na 8V, tak proud displejem byl cca 0,6A. Nemáte nějaké zkušenosti s tímhle problémem?

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: LCD 2.4" - první zkušenosti

Příspěvek od pavel1tu » 27 led 2019, 15:43

Již loni jsem vídal u některých for v zahraničí větu "tento model se zahřívá" nebo "dotyková vrstva je dost horká".
Nehledě na to, že dost lidí nadává, že každý model má jiný řadič a ne všechny spolupracují s knihovnou která by jej měla podporovat.

Jsem rád že jsem vrazil peníze do NEXTION ...

Pohledáme schema a uvidíme jak je napájené podsvícení, dle mne by ale mělo být nějak ovladatelné, ne ? Přeci nemůže pořád jet na plný kule podle napájecího napětí ....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: LCD 2.4" - první zkušenosti

Příspěvek od jankop » 27 led 2019, 16:21

Přiznám se, že jsem hodně zklamaný. On ten displej vypadá perfektně, dotyková vrstva funguje naprosto skvěle. Mám pocit, že omezovací odpory pro podsvěcovací LED mají velmi malou hodnotu a pak při změně napájecího napětí o pár desítek milivoltů strmě roste proud do LED. Problém je, že to je vše pod displejem. První příznak problému bylo, že se ochranná fólie na displeji nakrabatila, jak jsem později zjistil, teplem. Když jsem Arduino s LCD přepnul na Vin, tak bílé světlo LED podezřele zmodralo - známý to jev před kouřovým efektem z nadproudu.
Nextion je nepochybně skvělý, ale tenhle jinak opravdu perfektní displej se dá pořídit pod 100Kč.

RomanB
Příspěvky: 90
Registrován: 04 zář 2017, 14:28
Reputation: 0
Bydliště: Havířov

Re: LCD 2.4" - první zkušenosti

Příspěvek od RomanB » 27 led 2019, 20:46

Uštípl bych nožičku pro 3.3V a displej napájel z 5V a také bych proměřil 3.3V regulátor co je na displeji. Není problém i na UNO s regulací 5V? Deska displeje přeci není napájená z Vin.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: LCD 2.4" - první zkušenosti

Příspěvek od jankop » 27 led 2019, 20:55

Problém je, že tam skoro není kde měřit
s-l1600.jpg

RomanB
Příspěvky: 90
Registrován: 04 zář 2017, 14:28
Reputation: 0
Bydliště: Havířov

Re: LCD 2.4" - první zkušenosti

Příspěvek od RomanB » 27 led 2019, 21:26

Měřit tak leda na napájení SD karty. No, nic moc, taky se teď prcám s 3.5 displejem za 2 stovky.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: LCD 2.4" - první zkušenosti

Příspěvek od jankop » 27 led 2019, 22:06

Romane ten displej by byl bezkonkurenční, kdyby tak nehořel. Když jsem nakalibroval dotykovou vrstvu, tak jsem jen koukal, jak je to přesný, daly by se tím snímat i podpisy pro autentifikaci :D
Zobrazení taky nemá chybu, kontrastní a dostatečně rychlý. Je fakt, že moc I/O pinů na Arduino Uno nezbývá, ale s tím jsem si už poradil. Chtěl jsem dokončit plánovaný měřič prachu v ovzduší, ale konečnou kompletaci budu muset zatím odložit. S tím displejem by se to za chvíli rozteklo teplem.
Jakej že to máš ten displej, můžeš to upřesnit?

RomanB
Příspěvky: 90
Registrován: 04 zář 2017, 14:28
Reputation: 0
Bydliště: Havířov

Re: LCD 2.4" - první zkušenosti

Příspěvek od RomanB » 28 led 2019, 21:16

Jedná se o 3.5 Inch TFT LCD Screen Module 480 x 320 For Arduino UNO & MEGA 2560 R3 Board ILI9486, tento displej nemá dotykovou vrstvu, ale to mi nevadí. Chtěl jsem si zobrazovat jenom datum, čas, dobu západu a východu slunce i měsíce, ale hlavně zobrazovat fáze měsíce podle data. Obrázky měsíce mám SD kartě. Výše uvedený displej má paralelní 8 bit sběrnici, pro SD kartu používá SPI, ale pro použití RTC modulu s I2C používá displej analog vstup A4, takže smůla. Když oželím omezený počet IO pinů, tak mě štve velikost využité paměti (82% pro zobrazení jednoho bmp obrázku a jenom jeden základní font). Pro UNO nevhodné, leda tak pro MEGA. Teď jsem to napojil na wemos ESP32 s knihovnou TFT_eSPI a super (ESP8266 má opět málo IO pinů) Čas budu číst z NTP severu a obrázky měsíce dám do SPIFFS.
Už asi 2 měsíce čekám z číny na displej 3.5 SPI pro Rpi, je dotykový a chtěl jsem ho právě na ESP8266, asi už nedorazí :(

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: LCD 2.4" - první zkušenosti

Příspěvek od jankop » 28 led 2019, 22:13

Děkuji za informaci, shodu okolností jsem stejný displej 3,5" včera objednal. Jen jsem si přitom nevšiml, že nemá dotykovou folii, kterou jsem tam chtěl. Já vyrábím měřič prachových částic se senzorem PMS5003. Mám na to zatím Uno a displej 2,4". Malý počet zbývajících pinů (stejné zapojení jako u tebe) jsem nějak pořešil. Už mi to měří, jen vymyslet grafiku a případně snížit proud do podsvěcovacích diod. Zjistil jsem, že jsou napájeny z 3V3. Když vyštípnu pin a nahradím ho šikovně třeba schottky diodou v propustným směru, tak by to mohlo fungovat.
Jinak si myslím, že I2C připojit lze i s tímto displejem. SCL je volně k dispozici a SDA je pouze RESET LCD, který pokud se vůbec používá, tak ti nevadí. I2C bude mlčet, dokud nezačneš pracovat s SCL.

marmou
Příspěvky: 10
Registrován: 01 bře 2020, 23:26
Reputation: 0

Re: LCD 2.4" - první zkušenosti

Příspěvek od marmou » 01 bře 2020, 23:32

Dobrý večer.
Mám podobný problém s OPEN-SMART displejem. Nehřeje ale displej, nýbrž Arduino.
Tento shield 3.2." mám na Arduino Mega 2560 R3 od Robotdyn a když to celé napájím z USB, vše funguje.
Jakmile to dám na externí adaptér, pekelně se hřeje regulátor na Arduinu.
Zkoušel jsem dva různé boardy a dva různé displeje dokonce s jiným řadičem a ono to peče na obou kombinacích. Prst na něm neudržím.
Měřil jsem proudy v 5V a 3,3V větvi mezi Arduinem a displejem a jde o desítky mA.
6e by se nějak přetlačovaly regulátory na desce a displeji ?
Nevíte někdo co by to mohlo být ?
Děkuji mockrát i za tipy.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů