Kamerový systém pomocou Arduina, kamery a PIR senzoru

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
cifo71
Příspěvky: 8
Registrován: 18 led 2019, 13:44
Reputation: 0

Kamerový systém pomocou Arduina, kamery a PIR senzoru

Příspěvek od cifo71 » 18 led 2019, 13:56

Dobrý deň, v arduine som nováčik, chcem sa preto spýtať, či táto sada (vid. link) bude kompatibilná s týmito komponentami. Jedná sa o základný kit Arduino UNO SMD, Ethernet Shield W5100, PIR senzor HC-SR501 a kamera OV7670. Taktiež sa chcem spýtať, či bude potrebné poriešiť aj RELÉ, kedže mi ide o vytvorenie jednoduchého kamerového systému, a teda ak PIR zachytí pohyb, tak potrebujem aby kamera spravila snímku. Kedze kamera ma napatie 3,3V a Arduino 5V tak by som si to upravil cez dva rezistory 4,7K Ohmu.
https://techfun.sk/produkt/arduino-uno-elementary-kit/

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamerový systém pomocou Arduina, kamery a PIR senzoru

Příspěvek od martinius96 » 18 led 2019, 20:18

Neviem či je pre začiatočníka toto práve vhodný projekt.
Kompatibilná tá sada určite je po hardvérovej stránke.
Ten kamerový modul sa vyrába v dvoch prevedeniach, jedno má nejaký hardvérový buffer (súčiastku), označuje sa myslím FIFO a druhá verzia nie. Tá s buffrom ti ušetrí dosť káblov na prepojenie, i modul bude rýchlejší a menej času potrebuje Arduino pre vyhotovenie fotky/videa.
Existuje aj iná kamera, ktorá stojí síce násobne viac, ale na prepojenie stačia 4 káble.
Relé potrebuješ načo? Veď príkaz "odfotí" fotografiu pri prerušení - hodnote PIR senzora, alebo sa mýlim? Nikdy som kamerový modul nemal ani netestoval. Relé asi nepotrebuješ, to sa používa na ovládanie spotrebičov s vyšším napätím ako 5V.
Pri tomto setupe by som mal najmä strach o to, či to zvládne regulátor a či sa program do UNA zmestí.
Arduino Uno berie do 60mA
Ethernet shield W5100 140mA
OV7670 - nedohladal som..
elmg. relé k Arduinu: 35mA
Uno má 400mA regulátor. Do toho by si sa mal zmestiť.
Lepšia by bola Mega. Má viac pinov, 4x väčšiu RAM, 8x väčšiu pamäť pre program - model 2560.

cifo71
Příspěvky: 8
Registrován: 18 led 2019, 13:44
Reputation: 0

Re: Kamerový systém pomocou Arduina, kamery a PIR senzoru

Příspěvek od cifo71 » 20 led 2019, 12:03

Ide o školský projekt, kedy práve takéto je zadanie - vytvoriť kamerový systém a aplikáciu, ktorá dokáže priamo komunikovať s jadrom v inteligentnom dome. A na toto všetko to potrebujem spraviť cez Arduino. To relé by som využil napr. aj na prepojenie hlásiča požiaru a bzučiaku, kedy po vzplanutí ohňa by sa zapol alarm. Uno SMD mám už objednané.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamerový systém pomocou Arduina, kamery a PIR senzoru

Příspěvek od pavel1tu » 20 led 2019, 16:49

Na tu kamerku je i příklad v češtině - mám ji tu na stole...
Nevím kde to Martinius sebral, ale ta moje má FIFO, i když nevím co to znamená :-) a ani jsem ji bez toho FIFO nikde neviděl.

Držím palce a jsem zvědav na tvé řešení ... mne se nepodařilo rozchodit co jsem potřeboval ...

PS: tak jo, nevědomky jsem koupil s FIFO, já spíše šel po verzi pro STM32 (aby to mělo ten konektor přímo na STM)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamerový systém pomocou Arduina, kamery a PIR senzoru

Příspěvek od martinius96 » 20 led 2019, 17:16

O tom buffri som čítal tu: https://navody.arduino-shop.cz/navody-k ... v7670.html
Bez FIFO stojí pár korun :-)
Drahšia o dosť je tá s FIFO, ale o to stabilnejší bude mať obraz na video, ale 30fps to nebude :-).

cifo71
Příspěvky: 8
Registrován: 18 led 2019, 13:44
Reputation: 0

Re: Kamerový systém pomocou Arduina, kamery a PIR senzoru

Příspěvek od cifo71 » 22 led 2019, 11:27

Ešte ohľadom tej obavy, či sa program do UNA zmestí, použijem rozšírenie pre SD kartu a problém by som mohol vyriešiť, či nie?

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamerový systém pomocou Arduina, kamery a PIR senzoru

Příspěvek od martinius96 » 22 led 2019, 13:04

Takto to nebude fungovať. :lol:
Na SD karte ti nemôže bežať program, i keď nejaké pokusy boli. Vyžadovalo to načítanie z karty a vyhradenie pamäte v RAM pamäti Arduina. Uno jej má 2kB. Myslel si, že to bude fungovať? Keď má Arduino Uno 32kB ROM pamäť a dáš k nemu 16GB SD kartu (obrazne povedané), tak budeš mať toľko pamäte pre program?

cifo71
Příspěvky: 8
Registrován: 18 led 2019, 13:44
Reputation: 0

Re: Kamerový systém pomocou Arduina, kamery a PIR senzoru

Příspěvek od cifo71 » 22 led 2019, 14:05

Máš pravdu, blbá otázka z mojej strany :D ako hovorím som nováčik a mám celkom fajn zadanie na prácu :D Skúsim sa so školiteľom dohodnúť, či neodkúpi UNO a ja odkúpim MEGA, určite ich má veľa.

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Kamerový systém pomocou Arduina, kamery a PIR senzoru

Příspěvek od gilhad » 22 led 2019, 15:40

No, dají se dělat úžasné zběsilosti, ale pro nováčky to fakt není :lol:

https://hackaday.com/2012/03/28/buildin ... x-pc-ever/ :shock:

cifo71
Příspěvky: 8
Registrován: 18 led 2019, 13:44
Reputation: 0

Re: Kamerový systém pomocou Arduina, kamery a PIR senzoru

Příspěvek od cifo71 » 22 led 2019, 16:30

Tak téma pre mňa je jasná, takže sa s tým musím popasovať a keď nie tak o rok :D

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů