Sledování teploty a alarm při poklesu pod bod mrazu

Sem pište, hledáte-li někoho, kdo pro vás něco naprogramuje, či sestaví.
Odpovědět
Sindelar
Příspěvky: 4
Registrován: 15 led 2019, 14:14
Reputation: 0

Sledování teploty a alarm při poklesu pod bod mrazu

Příspěvek od Sindelar » 15 led 2019, 16:58

Jsem na tomto fóru a vůbec v problematice Arduina nováčkem.
Zabývám se myšlenkou, jak by šlo sledovat teplotu v sadu a při poklesu pod bod mrazu dát upozornění voláním na mobil.
Po přečtení příspěvků na tomto fóru jsem pochopil, že pro mnohé z Vás to není problém. Pro mne ale ano, protože o Arduinu nevím zatím skoro nic, je mi přes 70 a jsem technický antitalent. Takže bych dal přednost tomu, kdyby byl někdo ochoten mi dodat fungující HW sestavu včetně projektu SW, abych si později sám mohl provádět případné změny.
Stručné zadání projektu je toto :
- sledování teploty jedním snímačem, zobrazení na displeji
- kontrola teploty, při poklesu pod zadanou mez jednorázové volání na mobil zadaného čísla
- funkčnost i při teplotách pod bodem mrazu do -10 stupňů.
Není požadavek na dlouhodobý provoz.
Pokud někoho z Vás moje zadání zaujme, pošlete mi nabídku na soukromý mail mirek.sindelar@seznam.cz
Děkuji.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Sledování teploty a alarm při poklesu pod bod mrazu

Příspěvek od pavel1tu » 15 led 2019, 21:34

Dobrý den,
jistě se najde někdo kdo Vám pomůže.

Bylo by dobré ale doplnit, jak to bude s napájením tohoto zařízení.
Modul GSM, který umí buď volat, nebo poslat SMS (to bych doporučil spíše) má totiž velkou spotřebu (5V a až 2A při navazování spojení s operátorem)

Ten modul může být "uspaný" a probudit se jen když to bude potřeba, ale v návrhu je potřeba vycházet z toho, zda bude možnost napátet to ze zásuvky a nebo z baterek.
Pokud z baterek, je důležité zda to může mít u sebe solární panýlek (aby to bylo umístěné někde kde to nebude na ráně a nikdo to neukradne).

Konstrukčně ani funkčně nic složitého, až na čekání na součástky z číny :-)
Já bohužel více běhám po doktorech než něco stavím, takže nemám čas ...
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Sindelar
Příspěvky: 4
Registrován: 15 led 2019, 14:14
Reputation: 0

Re: Sledování teploty a alarm při poklesu pod bod mrazu

Příspěvek od Sindelar » 16 led 2019, 09:49

Díky za odpověď.
Na zahradě je přívod 220 V.
Zařízení se bude spouštět jen na noc, pokud bude předpověď výskytu mrazíků, takže možné je i napájení z baterie s jejím případným dobitím přes den.
Co se týče formy alarmu, preferoval bych volání, protože SMS mě nevzbudí.

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Sledování teploty a alarm při poklesu pod bod mrazu

Příspěvek od Axamith » 16 led 2019, 11:10

Další varianta:
Wemos D1 Pro mini + teplotní čidlo. Napájení z baterie, režim hlubokého spánku a pravidelně probudit, změřit teplotu a uspat. V boudě další Wemos + GSM shield, napájeno z adaptéru. Při poklesu teploty prozvoní.

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Sledování teploty a alarm při poklesu pod bod mrazu

Příspěvek od KamilV » 18 led 2019, 09:49

Jak je do sadu 230 V přivedeno? Je tam nějaký zahradní domek? Nebo antoníček? Zařízení by mohlo být přímo jeho součástí a běžet stále, takto se riskuje, že se zapomene zapnout, nebo se předpověď počasí může mýlit. Patrně není nutné měřit teplotu přímo mezi stromy, ale stačilo by měřit ji u domku / antoníčka. Ona ta teplota bude +- stejná i o těch 20 m vedle.

A čistě ze zajímavosti (protože zakládám sad), k čemu je to dobré? Co uděláte, když Vám telefon oznámí, že mrazík udeřil?

Sindelar
Příspěvky: 4
Registrován: 15 led 2019, 14:14
Reputation: 0

Re: Sledování teploty a alarm při poklesu pod bod mrazu

Příspěvek od Sindelar » 18 led 2019, 10:39

Dobrý den.
220 V je přivedeno do zásuvky na sloupku na zahradě a může být prodlužkou přivedeno do dřevěné chatky asi 5 m vedle. Zahrada je vzdálena asi 5 minut chůze od bytu a je na ní 6 stromů, které bych chtěl ochránit v době kvetení. Představuji si to tak, že bych se v případě mrazíku nechal vzbudit telefonem (proto preferuji hovor) a šel udělat protiopatření, mezi které počítám zapálení ohně a popojíždění s ním od stromu ke stromu, případně postříkání květů vlažnou vodou. Nevím nakolik to bude účinné, ještě jsem to nikdy nezkoušel.
Teplotní čidlo by mělo být připojeno vzdáleně (max. 20 m od kontroleru) přímo ve větvích nejvíce potencionálně ohroženého stromu, protože teplota na různých místech se může lišit a 2 stupně již mohou představovat problém.

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Sledování teploty a alarm při poklesu pod bod mrazu

Příspěvek od KamilV » 18 led 2019, 11:36

Pak se jeví jako nejlepší řešení to, co nastínil Axamith s tím, že bych teplotní čidlo dal i na tu "hlavní" jednotku s GSM. To pro případ, že se "venkovní" jednotka zapomene zapnout, nebo v ní dojdou baterky.

Mohl by to být zajímavý projektík, asi bych se do něj i pustil, protože bych ho asi i sám užil.

Sindelar
Příspěvky: 4
Registrován: 15 led 2019, 14:14
Reputation: 0

Re: Sledování teploty a alarm při poklesu pod bod mrazu

Příspěvek od Sindelar » 28 led 2019, 16:54

Děkuji všem za poskytnuté rady a nabídky.
Sindelar

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů