IR obstacle senzor + solár 6 v

simon weber
Příspěvky: 7
Registrován: 05 říj 2018, 19:13
Reputation: 0

IR obstacle senzor + solár 6 v

Příspěvek od simon weber » 05 říj 2018, 19:56

Zdravím, robím malý projekt na detekciu prekážok s IR Obstacle senzor + arduino uno.

Projekt má fungovať na solár (3x 6v /1 W,/166 ma, zapojené paralelne) a s batériou 6 V 3,2AH/20HR.

Medzi solárnymi panelmi a batériou som použil Solar Charge Controller 6V 3A, z ktorého je výstupné napätie do arduina 5,75 V.

po pripojení arduína, a IR senzora vstupné napätie klesne na 3,7 V, čo nie je postačujúce na funkciu celého..

Aký charger (možno Mini Solar/Lipo Charger Board Lipo Rider) sa dá použiť, aby projekt fungoval správne?

použíl som vôbec správne hodnoty?

vďaka...

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: IR obstacle senzor + solár 6 v

Příspěvek od pavel1tu » 05 říj 2018, 21:35

No, trochu to nechápu ....

1) Jak může klesnout napětí na baterii 3,2Ah - ta ti bude dávat 1A teoreticky 3h. Není v riti, jak já říkám ...
2) 6V solár ti nikdy nenabije 6V baterii přes nějakou destičku, ani přes obyčejnou diodu - je potřeba vyšší napětí - a také nechápu odkud je napájené to Arduino

Ideálně hoď odkazy kde jsi co koupil, ať se můžeme kouknout na parametry .... podle mne to bude nějaké prkotina co jsi přehlédl
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

simon weber
Příspěvky: 7
Registrován: 05 říj 2018, 19:13
Reputation: 0

Re: IR obstacle senzor + solár 6 v

Příspěvek od simon weber » 06 říj 2018, 20:28

Zdravím,

1 - hodnoty batérie neklesajú, sú statické...
2 - po pripojení arduina, klesne výstup len zo solarného regulátora, ktorý je medzi batériou a arduinom.

nie som profík, v napájaní a hodnotách, tento dosť nedokonalý postup som našiel na jednom amickom fóre...

a) solarne panely - https://www.amazon.de/110x60mm-Solarzel ... B06WRSBDPZ
b) batéria 6 v 3,2 ah - http://rsmax.eu/product-ger-650-PowerMA ... -12aH.html
c) solar regulátor - https://www.ebay.co.uk/b/Controllers-6- ... _100346719
d) arduino uno + 4 IR senzor




v prílohe pripájam podobný /fake arduino uno/, veľmi rýchlo zapojený, daný projekt.






obstacle senzor.jpg

simon weber
Příspěvky: 7
Registrován: 05 říj 2018, 19:13
Reputation: 0

Re: IR obstacle senzor + solár 6 v

Příspěvek od simon weber » 07 říj 2018, 12:31

Vlastne hľadám riešenie pre tento projekt, manufaktúrnu schránku, čo som si robil pred tromi mesiacmi...

V nej používam originál Arduino UNO s Obstacle senzorom a 2 x 3,3 V NiCD 1500 mah batériami za sebou,

No Dióda, ktorá signalizuje prítomnú poštu, vydrží svietiť tak 15 min... čiže 6 v solárne panely nestíhajú nabíjať batériu.

Preto som zvolil batériu 6 v väčšiu s 3,2 ah, ... no problém je rovnaký.. neviem nájsť riešenie...

vďaka za nejaké tie tipy..
Přílohy
thumbnail (1).jpg

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: IR obstacle senzor + solár 6 v

Příspěvek od pavel1tu » 07 říj 2018, 16:45

Nevím co říci.


1) neřešil bych to pomocí UNO - dost žere podle mne + ta velikost, je to spíše Arduino na stůl na pokusy ale budiž. Rozhodně pokud vezmu spotřebu mého UNO na stole tak by i bez solaru vydrželo se svítící LEDkou (žere to celé do 40mA) na tu baterku 1500mAh asi jen 30h
2) Vyzkoušel bych Arduino uspávat (když není pošta) a jen 1x třeba za 5 min prozkoumat zda je pošta a pak LEDkou jen blikat třeba v poměru 1:10 (1s tma/100ms svit), pak po vybrání pošty - uspávat
3) Strkáš 6V přímo do USB ? Alespoň diodu tam dej, ta to srazí o 0,7V přibližně - ale možná to nevadí
4) CMP03 používáme asi na 3 místech, ale máme 12V provedení - podle katalogového listu je i 6V provedení - dle nálepky z boku kde by mělo být 6V
5) Regulétor chrání i baterii proti podvybytí - takže mne když jedu na 12V někde kolem 10,6V přestane napájet alarm (změř napětí i na baterii)

Tento regulátor je na mnohem větší proudy, ty tam dodáváš miliampery (my napájíme ještě mikrotik, tak máme panel 30W a velkou baterii) - nikde nelze dohledat od kolika V nebo mA to bude dobíjet - dávají ty panely takto propojené nějaké napětí -měřit při připojení na regulátor.

více mne toho nenapadá
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

simon weber
Příspěvky: 7
Registrován: 05 říj 2018, 19:13
Reputation: 0

Re: IR obstacle senzor + solár 6 v

Příspěvek od simon weber » 07 říj 2018, 17:29

ďakujem za odpoveď...

mohol by som to celé riešiť ešte priamým napätím do schránky cez trafo na 12 V a potom to ešte upraviť rezistormi.... Nechcem však ťahať žiadny káblik po vonkajšej stene, čo by bol problém...

môžem sa spýtať, či by ste nevedeli zostaviť nejaký iný model napr. s arduinom Nano plus nastavenie funkcie diody na blikanie, a následné uspanie?

Za projekt, seriózne zaplatím, na cene sa môžme dohodnúť.

Ja už som sa s touto problematiku dosť popasoval...

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: IR obstacle senzor + solár 6 v

Příspěvek od pavel1tu » 07 říj 2018, 19:58

simon weber píše:
07 říj 2018, 17:29
ďakujem za odpoveď...

mohol by som to celé riešiť ešte priamým napätím do schránky cez trafo na 12 V a potom to ešte upraviť rezistormi.... Nechcem však ťahať žiadny káblik po vonkajšej stene, čo by bol problém...

môžem sa spýtať, či by ste nevedeli zostaviť nejaký iný model napr. s arduinom Nano plus nastavenie funkcie diody na blikanie, a následné uspanie?

Za projekt, seriózne zaplatím, na cene sa môžme dohodnúť.

Ja už som sa s touto problematiku dosť popasoval...
Omlouvám se, ale jsem časově velmi vytížený - teď budu 14 dní služebně úplně mimo.
Rád pomohu a to zdarma, klidně i kodem. Nemám ale ty IR snímače, mám FC-51, který používáme na něco jiného.

Ale ve volné chvilce se na to kouknu, to uspávání a blikání LED - oboje používám nějaké hotové knihovnu, jsem líný něco vymýšlet.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: IR obstacle senzor + solár 6 v

Příspěvek od pavel1tu » 07 říj 2018, 20:17

Já bych to stavěl na:
Arduino NANO 3,3V/5V
A tenhle senzor - měl by fungovat i na 3,3V
Je k mání i senzor s velmi malou spotřebou, ale nevím jak spolehlivě funguje

Senzor má malou spotřebu, tak by možná šel napájet log."1" z nějakého výstupu-více výstupů, každý dá myslím 40mA (před uspáním by se vypnul)
Já to vyzkouším s mým senzorem a dám vědět, ale tak do 14 dnů
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

simon weber
Příspěvky: 7
Registrován: 05 říj 2018, 19:13
Reputation: 0

Re: IR obstacle senzor + solár 6 v

Příspěvek od simon weber » 07 říj 2018, 21:01

V poriadku... ten projekt až tak neponáhla, ide mi hlavne len o to, aby to bolo funkčné,...

Môžte mi napísať aj po 14 dňoch.

FC-51 mám tiež, je podobný ako IR 4 channel senzor, V schránke potrebujem 4 body snímania, kvôli rôznym veľkostiam pošty....

Hlavné pre mňa je spojazdniť tento malý systém, aby dokázal fungovať behom celého dňa, a chvíľku aj v tme, cca. 3 hodiny.

Preto skúsim zmeniť aj solárne moduly, na 12 V...

vopred ďakujem...

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: IR obstacle senzor + solár 6 v

Příspěvek od pavel1tu » 08 říj 2018, 06:35

To musím poprosit ostatní aby mi někdo změřil kolik to žere.

Muselo by se to spínat (to napájení pro tu destičku) tranzistorem. Ale to není problém.
Nebo jestli funguje po I2C - nemá uspávání ? I když to je asi nesmyslná funkce na destičce pro robota.

Solar i baterky bych nechal - když už je to koupené
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů