Všichni ten zdroj chválí...

Odpovědět
jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Všichni ten zdroj chválí...

Příspěvek od jankop » 04 bře 2018, 19:44

Mám rád napájecí zdroje. Step-up, step-down, různé adaptéry a tak... Řekl bych, že jsem skoro sběratel. Nikdy bych nevyhodil ani adaptér od stařičké Nokie. Není divu, že se mi zalíbil (mimo jiné) na eBay.com laciný a úžasný zdroj https://www.ebay.com/itm/DC-DC-Step-Dow ... aQEkHweh_A
Zvlášť když na tenhle zdroj jsou všude jen skvělé recenze. Pět hvězdiček s vykřičníkem a tisíce děkovných dopisů :lol:
Můj starý,těžký a velký, ryze analogový zdroj ještě s MAA723 potřebuje maličkou konkurenci. K tomu mrňavému zdroji dám nějaký adaptér a napájení kde čeho zajištěno. Sice to nemá nastavitelné proudové omezení, ale s tím počítám a nějak se s tím popasuju.
Zdroječek přišel, krásně to svítí, jde to nakalibrovat, výstupní napětí odpovídá více-méně zobrazované hodnotě, při cca 12V na vstupu to dá prakticky 11V na výstupu. A fakt z toho lezou i 3A. No nekup to, když je to tak laciný. Byl jsem docela potěšen. Ale jen do chvíle, kdy jsem zjistil neblahou věc.
Když ten zdroj zapnete, tak chvilenku je napětí na nule a pak se ustaví hodnota, která byla před zapnutím, protože zdroj si ji bez problémů pamatuje.
Kde je problém? Najednou jsem zjistil, že se mi na výstupu objevuje při zapnutí zdroje nejprve nula, pak plné vstupní napětí a teprve potom nastavené výstupní napětí. V praxi, když mám nastaveno na výstupu 3,3V a použiji adapter 12V, tak po zapnutí mě skočí místo 3,3V do obvodu těch 12 voltů. To má pochopitelně fatální následky. Někdy je přepětí nepozorovatelné, ale obvykle ho detekuje i běžný měřící přístroj. Myslím si, že není cesta nápravy, zřejmě by to znamenalo přeprogramovat řídíci MCU. Je to škoda, ten displej je fakt dobře čitelnej a mohla by to být užitečná hračka. Jen nechápu, že na tenhle problém nikdo nepoukázal a každý se jen rozplývá. Nenapadá mě jiné použití než vylepšit nabíječku akumulátorové vrtačky, kde ten obrovský skok napětí nemusí vadit. Tak nějak pořád nechápu, že téměř tisícovka kupců na banggood.com se nad tímhle zařízením tak rozplývá. Je to hezké, ale téměř nepoužitelné. Škoda...

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Všichni ten zdroj chválí...

Příspěvek od pavel1tu » 06 bře 2018, 20:31

Jo čína ...
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

seta1J
Příspěvky: 29
Registrován: 02 říj 2017, 04:32
Reputation: 0

Re: Všichni ten zdroj chválí...

Příspěvek od seta1J » 08 bře 2018, 11:18

Zdravím, je to už nějakou dobu jsem řešil něco podobného. Problém byl ve výstupním kondenzátoru. Odstraněno připojení přes diodu v závěrném směru a překlenutí diody odporem.
Zřejmě nedostatečná rychlost regulace. Domnívám se, že nárazem do kondenzátoru a pomalou regulaci došlo k plnému otevření tranzistoru. Samozřejmě nutno vzít v úvahu, že při změně zatížení zdroje se začne dioda uplatňovat.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Všichni ten zdroj chválí...

Příspěvek od jankop » 08 bře 2018, 11:39

Dík za reakci. Zkoušel jsem předzátěž, ale bez výsledku. Tvoje metoda má logiku, ale předpokládám, že bych se musel dostat před výstupní kondenzátor toho zdroje, což nemusí být legrace, je to mrňavé. Asi zkusím kondenzátor vypájet a dát externí. Ovšem ta degradace diodou tam bude, minimálně rozdíl mezi napětím na displeji a skutečným výstupem a ještě závislost úbytku na proudu.

seta1J
Příspěvky: 29
Registrován: 02 říj 2017, 04:32
Reputation: 0

Re: Všichni ten zdroj chválí...

Příspěvek od seta1J » 08 bře 2018, 14:07

Teď mě napadla ještě jedna metoda. Na výstup zdroje FET-spínač (pokud lze z hlediska použitých napětí) a otvírat ho (připojovat zátěž) pomalu tím tu špičku potlačit. Nebo možná i odvážnější řešení dát ten FET hned za usměrnění.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Všichni ten zdroj chválí...

Příspěvek od jankop » 08 bře 2018, 14:51

No to už bych si ten zdroj mohl vyrobit celej :D

seta1J
Příspěvky: 29
Registrován: 02 říj 2017, 04:32
Reputation: 0

Re: Všichni ten zdroj chválí...

Příspěvek od seta1J » 08 bře 2018, 15:07

Jistě ale než to dostrkáš do podobně pěkného stavu tak to bude těžké.

HaVecko
Příspěvky: 14
Registrován: 11 bře 2018, 10:25
Reputation: 0

Re: Všichni ten zdroj chválí...

Příspěvek od HaVecko » 12 bře 2018, 09:39

Když to tak čtu, napadá mne poměrně jednoduché řešení...dát na výstup relé, které se sepne po určitém zpoždění, kdy už na výstupu bude ona zapamatovaná hodnota. Nemohlo by to vyřešit problém? Byl by to sice workaround a ne řešení příčiny, na druhou stranu za pár kaček.

K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43
Reputation: 0

Re: Všichni ten zdroj chválí...

Příspěvek od K380 » 12 bře 2018, 10:18

Asi nejlepší řešení !!

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů