Stránka 1 z 3

Stabilizátor napětí

Napsal: 18 pro 2019, 17:55
od Axamith
Ze zdroje dle schéma napájím:
  • Arduino Nano
Stabilizátorem MC7805BDT při plné zátěži (sepnuty obě relé + LCD) teče proud 0,4A, během minuty se rozpálí, že na něm téměř neudržím prst. Napětí na výstupu klesne pod 4,5V a Arduino se restartuje. Relé rozepnou, napětí stoupne, Arduino naběhne, program se spustí, relé sepnou, proud stoupne, napětí klesne . . . .
Trafo, usměrňovač i stabilizátor by měly zvládnout 1A. Jediné, co mě napadá, že jsem měl GND stabilizátoru spojit s polygonem na PCB, aby byla větší plocha chlazení.

Co by poradily zkušenější hlavičky?

Re: Stabilizátor napětí

Napsal: 18 pro 2019, 18:00
od kiRRow
Chladit, chladit a chladit ... stabilizátor napětí funguje tak, že propaluje přebytek napětí na teplo. Má v sobě teplotní pojistku, která ho vypne, aby se nespálil.

Taky záleží na tom, kolik mu pouštíš. Jestli ho krmíš 16V a chceš po něm 5V a 0,4A, tak vypaluje na teplo skoro 4,4W.

Re: Stabilizátor napětí

Napsal: 18 pro 2019, 18:05
od Axamith
Na vstupu před usměrňovač dostává 12V.
Takže SMD už moc neuchladím :-(

Re: Stabilizátor napětí

Napsal: 18 pro 2019, 18:11
od ondraN
Je dobré se inspirovat profi deskami se stabilizátory. Tam je vždy stabilizátor na co největší ploše vrchní vrstvy mědi, aby se co nejvíce tepla vyzářilo a dokonce je často i zespodu a je to propojené spoustou prokovů.
Kromě chlazení by ještě pomohlo snížení vstupního napětí, aby na stabilizátoru nebyl takový úbytek. Pokud bude na vstupu třeba jen 7V, tak je tepelný výkon 0,8W, což je na chlazení daleko veselejší :P

Re: Stabilizátor napětí

Napsal: 18 pro 2019, 18:14
od Axamith
Vidím, že jsem s návrhem udělal spoustu chyb. Ale kdo nic nedělá nic nepokazí. A vzhledem k tomu, že jsem při návrhu použil blbě navrženou knihovnu (spoje jsem musel preparovat a přepojovat), měl bych PCB udělat znovu. Takže se poučím z vlastních chyb a pustím se do toho znovu.

Re: Stabilizátor napětí

Napsal: 18 pro 2019, 18:22
od gilhad
Pak by se ti asi i vyplatilo pouzit ten stabilizator s nohama a na stojato a zada mu nasroubovat na chladic. Pokud se ti nechce vrtat do cele desky dve diry pro nozicky, daji se ohnout a priletovat svrchu, ale ten chladic by mel byt prisroubovany (zase M3 se vrta snaz nez 0.8 mm)

Re: Stabilizátor napětí

Napsal: 18 pro 2019, 18:26
od Axamith
Teď v nouzi to tak udělám, pár běžných nožičkových stabilizátorů v šuplíku mít budu. Nebo na ladění kódu použiji ext. reg. zdroj. Finální výrobek potřebuji nasadit do běžného provozu, takže navrhnu novou PCB, nerad měl nějaké provizorium.
Začínám se SMD, tak kam to jde je cpu, abych získal praxi s jejich montáží.

Re: Stabilizátor napětí

Napsal: 18 pro 2019, 18:37
od kiRRow
můžeš zkusit na čipa přidat nějaký malý pasivní chladič, jako se dává na drivery krokových motorů.
gilhad má taky dobrý řešení. Nožičkovej čip je větší, lépe vede teplo a i s malým kouskem hliníku to zvládne ... jestli je teda místo.
další řešení by mohlo být vynechání zdroje na desce a použít adaptér.

Re: Stabilizátor napětí

Napsal: 18 pro 2019, 18:54
od ondraN
Nebo připájet co nejblíž stabilizátoru malý chladič naohýbaný ze slabého měděného plechu.

Re: Stabilizátor napětí

Napsal: 18 pro 2019, 19:15
od Wojta
Když už budeš dělat novou desku tak tam prdni spínanej :D na desce ti to o moc víc místa nezabere a stojí to za to. Já už ty lineární používám max na nějaké sražení 5V na 3V3 nebo opravdu malé proudy. 12 na 5 s půl ampérovým odběrem už mi přijde na lineární dost masakr...