Trimmer pro Arduino

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Trimmer pro Arduino

Příspěvek od KamilV » 26 říj 2018, 10:20

Ahoj,
na Arduinu používám radio přenos. Zatím na jedné konst. frekvenci, ale chtěl bych, aby se pracovní kanál dal nastavit trimmerem (v případě rušení jen otevřu krabičku a pootočím třeba šroubovákem). Nemohu nikde ale vhodný trimmer najít. Všude vidím jen plynulé potenciometry, ale já potřebuju, aby to krokově přeskakovalo, na potenciometru bych musel polohy pro konkrétní kanály odhadovat.
Hledám tedy cokoliv, co má 4 - 10 poloh, abych to mohl poslat na analogový pin a vyčíst napětí (0 - 5 V).
Nemáte někdo nějaký tip?
Díky

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Trimmer pro Arduino

Příspěvek od Axamith » 26 říj 2018, 10:57

Připadá mi to jako dost komplikované řešení. Jaký vysílač a frekvenci používáte?

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Trimmer pro Arduino

Příspěvek od KamilV » 26 říj 2018, 11:20

Modul HC-12, frekvence 433 Mhz (CH1).
Komplikované se mi to nezdá. Jsou to zařízení, která se vždy přinesou do nějakého místa a rozmístí se po prostoru, Po třeba hodině se zase sesbírají. Zatím jsem neměl problém s kanálem jedna, ale protože 433 Mhz využívá i hodně jiných modulů, rušení se někdy objevit může. Ano, asi bych to mohl fixně nastavit na vyšší kanál, kde bude ta prvděpodobnost rušení nižší, ale řešení trimmerem mi připadalo univerzální.

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Trimmer pro Arduino

Příspěvek od Axamith » 26 říj 2018, 11:31

Pásmo 433 MHz je obecně hodně zarušené. jedou na něm bezdrátové zvonky, chůvičky ....
Já bych to asi řešil jinak, ale pokud na tom trváte, tak třeba tady je přepínač do DPS - 8 poloh.

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Trimmer pro Arduino

Příspěvek od KamilV » 26 říj 2018, 11:42

Já potřebuji komunikovat tak na 10 metrů, zatím mi všechny testy vycházely spolehlivě i na 20 m a přes 2 zdi. Větší vzdálenost jsem ani nezkoušel.

Z takového přepínače bych musel vyvést 8 spojů na analogový pin pokaždé s jinak velkým odporem, že? Nemám volných 8 pinů, abych snadno rozpoznal "ten zvolený", takže bych to dělal na základě úrovní na analogovém pinu.

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Trimmer pro Arduino

Příspěvek od Axamith » 26 říj 2018, 11:54

Stačí jeden PIN. Jezdec přepínače připojit na pin (vstup), na výstupy přepínače různé odpory proti zemi a podle naměřené hodnoty měnit na stavení programu.

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Trimmer pro Arduino

Příspěvek od gilhad » 29 říj 2018, 11:03

Jeste na ten analog dat pullup, aby ti vzniknul napetovy delic, jinak nameris vzdy jen nulu (oddelenou ruzne velkym odporem, ale furt nulu).

Pripadne ty odpory pripajet mezi nozicky volice, spodek na zem, vrsek na Vcc a mas rovnou skokovy delic.

Ale ja bych tam stejne dal spis rotacni enkoder, obetoval 3 digitalni/analogove piny a mel univerzalnio ovladani, pokud se prida jeste nejaky (treba i2c) display, tak si tam muzes delat libovolne slozita menu a nastavovat vsechno mozne a zobrazovat libovolne vysledky.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Trimmer pro Arduino

Příspěvek od pavel1tu » 29 říj 2018, 13:07

Dobrý kecy ... sorry lidi

1) Modul není jako ty chůvičky atd. mají AM modulaci, ale je na FM modulaci - alespoň dle datasheetu a logicky - má asi 100 podkanálů a dost velkou rychlost přenosu (bohužel modul neumožňuje HW šifrování a další věci jako oblíbená řada RFx69)
2) komunikuje se s ním po RS232 a ovládá se AT příkazy
3) zapomeň na tu "pružinku" anténu a kup pořádnou - 10x lepší výsledky
4) nebo sniž rychlost, pokud přenášíš málo informací + dopočítávej si "kontrolní součet"

No nevím proč tam nedáš 2 tlačítka (pokud máš málo vstupů, kup si rozšiřující destičku)
Jednim kanál nahoru, druhé kanál dolu )ale je to zbytečné dle mne), ale jak oznámíš ostatním stanicím, že se mění kanál, když to chceš dělat v době kdy je to zarušené ?

PS: tento modul jsem netestoval na velké vzdálenosti, ale jiný s FM modulací ano - přes údolí na 25mW (ale lamdapůl antény) asi na 850m vzduchem úplně v pohodě.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Trimmer pro Arduino

Příspěvek od pavel1tu » 30 říj 2018, 07:22

Sorry že jsem tu tak vytekl,
ale na 433 já sice doma trvale nic nejedu, ale mám doma (býval jsem CBčkáč) všepásmový přijímač - a VYTOĆÍ mne ty kecy o zarušení - je minimální.

Používají to asi 4 lidi (Trutnov, Pec, Jaroměř) a funguje jim to skoro rok - bez problémů.

Pořád se ale bavím o FM modulaci a ne o těch hračkách za 0,5USD přijímač i vysílač - mimochodem ty nespńují vůbec nic, jen max. povolený výkon, a zahluší asi 8 podkanálů v pásmu.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Trimmer pro Arduino

Příspěvek od KamilV » 01 lis 2018, 00:03

Jo, přehazovat kanály tlačítkem mě taky napadlo, jenže po vypnutí by se to při dalším použití muselo znovu naklapat. Když to bude nějakým otočným voličem, tak tam vždy zůstane naposledy použitý kanál, na všech zařízeních.

Představa je taková, že rozmístím třeba 2 zařízení, pokud komunikují, nic neřeším. Pokud komunikace drhne, přeladím. Tedy jednotky mezi sebou nemusí sdílet informaci, že je kanál zarušený.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 hostů