Tvorba DPS

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od pavel1tu » 11 črc 2018, 12:02

Wojta píše:
10 črc 2018, 18:42
teď jsem v mezistavu, kdy mám různé schema a desku a nejde to dál
umím jen "rip *" což odstraní všechny naroutovaný spoje, ale co udělat aby se srovnalo schema a deska ?
Cvakni na ERC a nech si vypsat všechny chyby, mělo by to hodit co ti kde přebývá za komponenty který nejsou ve schématu (myslím že by se měly ty chyby ukazovat hned nahoře jako "inconsistency errors") . Když ty komponenty promažeš tak by se měly ty soubory zas nalinkovat. EAGLE na to žádný oficiální cesty nemá pokud vím
No, chyba EAGLE je, že pokud upravujete již hotové schema, které má již hotovou desku,
musíte otevřít jak schema, tak desku aby se online změny předělávaly i na desku.

S EAGLE pomoci nepotřebuji, jen jsem s ním dlouho nedělal a ta nová verze je úplně jiná - a chci se to naučit ....
Jak je to tam s knihovnama ? Třeba pro konektory, Arduina a další věci .... ?

Ješte vyzkouším ten FREE soft - třeba mi to půjde, EAGLE mám 8 vezi, což evidentně není nejnovější,
ale nejdou mi do ní moje původní knihovny ....

PS: já dělám JEN s 20cm lupou z Lidlu :-) - je s LED osvětlením - já ty malé věci nevidím vůbec....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od Axamith » 11 črc 2018, 14:02

Knihovny do Eagle si buď dohledám, Google toho umí najít mraky, nebo si ji udělám. Skvělý návod na tvorbu knihoven je https://www.dps-az.cz/cad-cam-cae/id:11 ... ramu-eagle

Ta lupa z Lidlu mi dost pomáhá, vítej do klubu slepců :-D

Jen tak na okraj, pamatuje někdo z Vás český návrhový systém Ferda Mravenec a později Formica? Na tom jsem začátkem 90-tých let začínal ...
http://www.formica.cz/

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od pavel1tu » 11 črc 2018, 17:11

Axamith píše:
11 črc 2018, 14:02
Knihovny do Eagle si buď dohledám, Google toho umí najít mraky, nebo si ji udělám. Skvělý návod na tvorbu knihoven je https://www.dps-az.cz/cad-cam-cae/id:11 ... ramu-eagle

Ta lupa z Lidlu mi dost pomáhá, vítej do klubu slepců :-D

Jen tak na okraj, pamatuje někdo z Vás český návrhový systém Ferda Mravenec a později Formica? Na tom jsem začátkem 90-tých let začínal ...
http://www.formica.cz/
Ferdu pamatuji ....
Nešlo mi o knihovny do EAGLE, ty vím že jsou - jsem to blbě napsal... ale ten free program, ale začínám se do toho dostávat :-)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od pavel1tu » 11 črc 2018, 23:22

Obrázek

Tak jsem si vzpoměl, jenom je to celé naprd, výstupy z nové verze EAGLE nejdou kámošovi do ALFIka.

Ty ceny v číně nejsou nic moc - na 3ks zkušební desky, zatím jsem to málokdy dal napoprvé ....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od AstroMiK » 12 črc 2018, 08:20

Pavel1tu:

Možná se pletu, ale zdá se mi, že máš na tom plošňáku nějaké chyby:

1) Arduino NANO potřebuje na pinu VIN napětí minimálně 6V, ale modul SIM800L, který napájíš ze stejného pinu má maximální povolené napětí 4,2V.

2) Pin TXD na modulu SIM800L je vysílání (směr z modulu SIM do Arduina). Je na něm napětí maximálně 2,8V. Tohle napětí by tedy mohlo být připojeno k Arduinu napřímo (bez děliče).

3) Pin RXD na modulu SIM800L je příjem (směr z Arduina do modulu SIM) a nesmí se na něm objevit víc, než 2,8V. Takže signál z 5V Arduina potřebuje dělič.


Údaje o maximálních napětích jsem čerpal odsud:
https://nettigo.eu/products/sim800l-gsm-grps-module

A příklad zapojení TXD a RXD pinů a napájení modulu je třeba tady:
https://i.ytimg.com/vi/HSoCFQ0DqBg/maxresdefault.jpg

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od pavel1tu » 12 črc 2018, 15:43

AstroMiK píše:
12 črc 2018, 08:20
Pavel1tu:

Možná se pletu, ale zdá se mi, že máš na tom plošňáku nějaké chyby:
Děkuji,
SIM800L ještě přijde na PCB předělat - omylem jsem tam hodil jiný typ - já mám nožičky v jiném pořadí a jen na 1 straně.
prototyp nakreslím raději ručně fixou a vyleptám v chloridu u známého - jistota je jistota ....

1) SIM je 5V verze, mám jich asi 15ks a všechny provozuji na 5V (podle datasheetu 4,8-6V)- mají tam asi stabilizátor na snížení napětí. Co je zajímavé, že tyto 800L verze nemají tu velkou špičku až 2A při navazování spojení - SIM900 mi to dělají ....
Napájení NANO také již opraveno - přecházel jsem z napětí 9V, a opoměl jsem to - zajímavé je že to na zkušební desce chodí i na těch 5,2V co mi leze z desky "UPS"

2+3) Moooc děkuji, ve schematu jsem prohodil ten dělič mezi TX a RX - přišel bych na to - ale asi by mne to stálo ten SIM :-)

Mám 2 prosbičky ....
- mohu Ti poslat schema abys na něj kouknul ? Než nechám dělat prototyp tišťáku, rád bych to měl zkontrolované, dělal jsem nějaké úpravy
- nevím jistě, ale hodně dávno jsem dělal ten tvůj GSM Alarm na baterkách - už funguje snad rok - zároveň jsem někde četl, že jsi udělal i alarm na ATtiny - máš ještě ten zdroják ? A co to umělo ? Potřebuji udělat jeden alarm opravdu malý - rozměrově + na baterce.

děkuji

P.K.

PS: obdiv !!! na PCB najít chyby
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od AstroMiK » 12 črc 2018, 16:06

Odeslána soukromá zpráva, ať to tady nezaplevelujeme....

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od martinius96 » 14 črc 2018, 22:52

Ahoj, tak som to snáď navrhol správne.. Nejaké tipy, triky?
Využil som Nano, 2x 4pin headre pre I2C prevodník a buzzer.
Cestičky sú z oboch strán, bude to teda 2-stranná DPS. Nano bude zozadu, spredu bude RFID čítačka, LCD, buzzer a diódy, rezistory.
Ako sa dá priamo k tomu navrhnúť krabička? Robil niekto nejaký návrh krabičky podľa DPS?
A späť k návrhu.. Myslím, že celkom ok, keď som s Eaglom robil naposledy pred 4 rokmi :)
Schéma:
Obrázek
DPS:
Obrázek
Ešte mám otázku k tomu, ako je to s týmto pinom? Mal iby tam ísť piny, ktoré tam chcem naletovať ale skrz toto ide prepojka..
Obrázek
Teda tá pin diera nie je cez celú dosku? Pravdepodobne nemám niečo nastavené.
Obrázek
A ešte, pozná niekto niečo hotové na ali, kde je kábel 4pin female na oboch stranách? Našiel som iba 30cm a vyššie. Stačilo by mi tak 5-10cm pre LCD --> piny.

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od AstroMiK » 15 črc 2018, 00:20

1) K tomu pinu "4N$8": Použij funkci DRC check. Jestli nezahlásí žádné chyby, tak to pravděpodobně fungovat bude.


2) Všechny ty cesty jsou zbytečně moc tenké. Čím tlustší cesta, tím menší rizko, že se proleptá.


3) Já se při navrhování plošňáku snažím, aby odstup mezi dvěma různými signály byl na desce co největší. Například vývody od pinů Arduina provádím kolmo a až pak je někam ohýbám. V příloze je ukázka mého plošňáku s Arduinem NANO. Na tvém návrhu ale vidím naprostý opak.
Zbytečně se tam snažíš nacpat cestičky co nejtěsněji vedle sebe. Cestičky od vývodů Arduina směřuješ tak, aby se co nejvíce přiblížily k sousedním vývodům. Na upraveném náčrtku jsem několik těchto zbytečných přiblížení zakroužkoval malými červenými kolečky.

4) Taky tam 2x úplně zbytečně kroutíš cestu mezi vývody, i když by šla pohodlně vést okolo (na upraveném náčrtku v příloze jsem ty místa zakroužkoval modrým kolečkem).


5) Ke schématu: Není nutno se za každou cenu snažit pospojovat příslušné vývody cestičkami. Pak z toho vyjde zelené bludiště.
Tam kde vede jen jedna cesta z jednoho pinu na druhý pin je daleko přehlednější použít "Labely". V příloze je pro názornost kousek mého schématu.
Podobně to platí pro země a napájení. Taky není nutné se snažit to všechno pospojovat. Stačí tam dát symboly GND a schéma se tím zase o něco zpřehlední.
Mimochodem zdá se mi, že už v tom schématu máš nějakou chybu. PIN D10 vidím spojený na GND nebo to je schválně? (a nebo jsem se ztratil v bludišti?)


6) Ten 6-pinový ISP konektor na Arduino NANO se obvykle pájí z horní strany Arduina, takže se na plošňáku těch 6 pinů může vymazat, protože ty piny asi nebudou mezi Arduinem a deskou osazené.


PŘÍLOHY:
Vyznačené problémové části a náčrtek řešení:
uprava.gif

Ukázka návrhu cestiček od Arduina NANO:
deska1.gif

Ukázka použití "labelů" ve schématu:
schema.gif

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba DPS

Příspěvek od pavel1tu » 15 črc 2018, 09:22

No, on to asi nechal udělat "autorouter" a šel od toho...

Já teď zkoumám, jak nastavit autoroutrer aby navrhoval také spoje "kolmo" a tlustší - a pak toto nastavení vyexportovat do scriptu, protože to asi jinak uložit a tahat mezi projekty nelze ....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů