Arduino napájení

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Arduino napájení

Příspěvek od Patrik » 04 dub 2020, 15:33

Ahoj,

chtěl bych vyřešit u Arduina Mega nezávislé napájení v případu výpadku napětí (aby mně nedošlo k resetování hodnot). Hodnoty bych nerad ukládal do EEPROM paměti arduina (zabralo by to minimálně 30 % další paměti). Takže mě napadlo dokoupit buďto další paměť (+ se naučit, jak se to provádí + zapojení)... Nebo, což se mi zdá za lepší řešení a nemusel bych nic dokupovat - otázkou je, jestli by to bez problému fungovalo... Mám 9 V zdroj, který napájí Arduino... Napadlo mě, že bych k tomuto zdroji připojil paralelně 9 V baterii + samozřejmě diody, aby se baterie nedobíjela z 9 V zdroje.. tak kdyby došlo ke ztrátě napětí, tak by mělo jít napájení z baterie... Jen mě zajímá, jestli je to opravdu uskutečnitelné a nebudou žádné problémy a baterie se zbytečně nebude vybíjet... Předpokládám však, že pokud na zdroji bude třeba výstupní napětí 8,7 V místo přesných 9 V a na baterii bude třeba 9,2 V, tak se to bude chvilku napájet také z baterie, až do té doby dokud nebude napětí stejné.. a pak by to mělo být napájené pouze z trafa, je to tak? Děkuji (abych třeba nezjistil to, že napětí nevypadlo měsíc a po měsíci došlo k vypnutí napětí a baterie byla z nějakého důvodu vybitá)...
Co potřebuji aby se mi hodnoty nevymazaly:
Pole o 150 hodnot (6 místné čísla)
Odpočet minut
Pole o 150 hodnot (2 místné čísla)
Čas
Pole o 150 hodnot (1 místné čísla)

Děkuji.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Arduino napájení

Příspěvek od ondraN » 04 dub 2020, 15:55

To s tím zdrojem a baterií fungovat bude. Taky můžeš připojit SD kartu a ukládat na ní. tak se ti toho vejde asi tak milionkrát víc než potřebuješ.

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Arduino napájení

Příspěvek od Patrik » 04 dub 2020, 17:05

Děkuji. Jakou komponentu bys tedy doporučil a jakou nejlépe kartu? Jaké velikosti? Předpokládám, že stačí minimální přenosová rychlost. Já mám doma pouze Ds1307, ale co jsem se dočetl, tak to ukládá a napájí pouze hodiny - ještě jsem s tím nepracoval. Chci vlastně aby byly hodnoty po obnovení napětí stejné, kvůli omezenému přístupu za určitý čas. Kdybych mohl na kartu ukládat také výstup Serial linky, jako vidím na počítači, tak by to bylo úplně ideální.. Chci si také k Ardurino zapojit Bluetooth abych mohl prekopirovat kód dálkově. Úplně nejidealni by bylo abych mohl i z jiného místa.. Uvažoval jsem o WiFi zařízení a pak to propojit s lokální síti WiFi od routeru.. Chtěl bych k tomu Ardurinu přistupovat dálkově, ale nemám veřejnou IP, tak se obávám, že to není možné... Nebo je nějaké řešení? Ta wifi síť není moje, takže žádné otevírání portů nepřipadá v úvahu.. Děkuji

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Arduino napájení

Příspěvek od KamilV » 04 dub 2020, 18:55

Pokud jde jen o ta data, tak si je po WiFi můžeš posílat, Ardu bude v tomto případě klient, takže nepotřebuješ mít otevřený nějaký Incoming port (resp. jiný než běžně otevřený je).
Pokud bys chtěl ale po WiFi aktualizovat firmware, tak to tak snadno nepůjde a je na místě otázka, zda je to vůbec dobrý nápad...

ArduXPP
Příspěvky: 361
Registrován: 14 pro 2017, 19:31
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino napájení

Příspěvek od ArduXPP » 04 dub 2020, 22:04

Když bude baterie + nějaká dioda, tak záleží na více faktorech, pokles napětí. Ale kdyby se opravdu někdy setkaly stejné napětí, tak se to asi rozdělí na 50/50. Ale protože tam bude ta dioda, tak snad to moc proudu nebude brát, ono to jde spočítat.

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Arduino napájení

Příspěvek od Patrik » 04 dub 2020, 22:36

Děkuji moc za rady.. uvažuji nad obojím :) že bych si data ukládat na kartu.. jen abych to viděl i z vnější sítě, pokud to tedy problém není... ovšem to se napojuje nějak přes web? nebo jak to bude arduino odesílat a kam tyto data? O bluetooth jsem čistě uvazoval jen kvuli toho, abych nemusel při upgrade software chodit s káblikem a odemykat skřínku, ale nahrál to z pohodlí u sotlu.. to stejné by mělo jít, kdyby tam byla wifi ne? Alespoň v lokální síti. Pokud by někomu nešla čipová karta tak bych i dle inormací z domu mohl poznat jaké číslo karty a v kolik hodin to bylo.. to by bylo fajn :)

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Arduino napájení

Příspěvek od KamilV » 04 dub 2020, 23:49

Patrik píše:
04 dub 2020, 22:36
ovšem to se napojuje nějak přes web? nebo jak to bude arduino odesílat a kam tyto data?
Ano, jedna z možností je mít web s nějakým API, kam budou směřovat requesty s daty. A ta webová služba to bude cpát třeba do databáze...

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino napájení

Příspěvek od petan » 05 dub 2020, 09:42

Nebo napájení Arduina zálohuj kondenzátorem (bavím se o zálohovacím kondíku, třeba 0,5 F) a detekuj na nějakém pinu výpadek napájení. Pokud vypadne napájení, bude Arduino ještě nějakou chvilku při životě a může data uložit do nějaké EEPROM (buď vnitřní, nebo nějaké externí). Vyhneš se tím neustálému ukládání do EEPROM.

Po naběhnutí systému si data z paměti jednoduše načteš - případně nějak zvaliduješ.

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Arduino napájení

Příspěvek od Patrik » 05 dub 2020, 10:48

Kluci, teď nevím, jak se rozhodnout, ale uvažuji nad tímto řešením. Mohli byste mně prosím dát informaci, zda je to správné rozhodnutí?

Koupil bych Paměťový modul SPI na SD karty k Arduinu.. Teď uvažuji, jak velkou paměťovou kartu.. Ani jsem nikde nenašel, zda je to nějak kapacitně omezeno... Ale řekl jsem si, že by mně bohatě stačilo 128 MB, kterou mám doma... Kolik takové ukládání dat může zabírat? Když Arduino Mega má 4 KB? TO by mně vystačilo 128 MB snad na celý rok.. Chci ukládat jen 3x pole o 150 hodnotách (šestimístné čísla), čas, a dále pole o 150 hodnotách 2 ciferné a to stejné pole, ale jednociferné... Zajímalo by mě, jak dlouho by tato paměť vydržela a hlavně i to, jestli by se paměť naplnila, tak zda-li by docházelo k automatickému přepisování původních hodnot, či nikoliv.
Dále bych si dokoupil tento wifi modul (Modul WiFi ESP8266 ESP-01), abych si data mohl odesílat na mé webové rozhraní (nějak bych se to snad naučil) :-) Viděl bych tak alespoň kdo a kdy přiložil čipovou kartu k RFID čtečce na a zároveň aby mi šlo v lokální síti, když se připojím mobilem nebo nebo notebookem provést upgrade firmwaru. (původním plánem toto bylo provádět přes bluetooth, ale wifi bude lepší).

A dále uvažuji, jestli má smysl to napájení řešit nebo ne.. Tak jak jsem psal, že bych vytvořil to, že bych paralelně k výstupu trafa pro napájení Ardurina (9 V) připojil paralelně přes usměrňovací diody baterii.

Dále mě napadá, jestli ten WiFi modul zvládne napájet má deska - Arduino Mega nebo je nutno jej napájet z jiného zdroje. Eventuálně bych dokoupil toto: https://www.hadex.cz/m415-napajeci-modu ... o-arduino/ (připojil zdroj, zde i paralelně baterii). Arduino napájel tedy z pinu 9 V a Wifi modul napájel ne přes Arduino ale přes tento modul... Ovšem uvažuji, jestli mi 800 mA bude postačovat (i s rezervou). Co napájím přes Arduino nyní je: Displej 1602, 4 kanálové relé (které mi propojí obvod 12 V) - když napájím i 4 cívku relé, tak displej trošku pohasne, asi to Arduino tedy nezvládá a napájel bych ty cívky relé přes tento modul. Dále by byla další zátěž ta WiFI a napájím ještě 4 LED diody. To by mělo být vlastně vše... Můj zdroj umí až 1 A. Ovšem chci dokoupit stejný (neboť tento nemohu zde ponechat). Na webových stránkách kde chci dokoupit komponenty - ať neobjednávám ze 2-3 shopů, jako před nedávnem mají ale pouze 9 V zdroj s výstupem 650 mA, tak uvažuji jestli to bude stačit, či nikoliv.

Děkuji mnohokrát.

ArduXPP
Příspěvky: 361
Registrován: 14 pro 2017, 19:31
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino napájení

Příspěvek od ArduXPP » 05 dub 2020, 13:27

V tom obchodu hadex jsem našel toto - https://www.hadex.cz/g734a-napajec-sito ... sb-lexton/

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů