Jak napájet PIR (čidlo + světlo) z vyššího napětí?

Pablo74
Příspěvky: 43
Registrován: 03 lis 2019, 17:00
Reputation: 0

Jak napájet PIR (čidlo + světlo) z vyššího napětí?

Příspěvek od Pablo74 » 03 lis 2019, 17:17

Prosím znalce elektroniky o radu. Nejsem bastlíř, ale rád bych...

Mám k dispozici světlo s PIR čidlem na 3x AA články, nominálně tedy 4.5 V. Světlo svítí cca 30 sekund po aktivaci. Rád bych tyto jednorázový alkalický články nahradil za GP Recyko, NiMH, jsou nabíjecí, vydrží stovky cyklů.
Ovšem, moje nabíječka zvládne nabíjet dva nebo čtyři GP Recyko, a předpokládá se, že budou mít stejnou úroveň nabití.

Pojal jsem tedy myšlenku použít pro napájení světla 4 tyto články, což ovšem dává za plně nabitýho stavu cca 5.76 V (fyzicky změřeno multimetrem) a to už mi přijde fakt moc.

Základní myšlenka je taková: vyplýtvat co nejméně energie. Světlo bude u příbuzných, mimo můj dosah. Napájení musí vydržet dlouho.

Uvažoval jsem tedy o ATtiny85 a PWM řízení, abych snížil napětí, spínání nějakým logickým MOSFETem typu IRL540N. Jenže problém je v tom, že PIR čidlo určitě potřebuje být napájeno stále, jinak nebude fungovat.

Dá se to vyřešit nějak elegantně tak, aby PIR mělo stálé napájení a přitom se efektivně napětí upravilo z řekněme 4.8 V až 5.8 V na třeba 4.2 V (4.2 V je mnou zvolená hodnota, kdy tři původní AA články mají po 1.4 V, tj. jsou ještě poměrně čerstvý)?
Nebo to řešit nějakým step-down měničem? Tady se obávám o malou účinnost.

Poradíte mi? Děkuji.

ArduXPP
Příspěvky: 361
Registrován: 14 pro 2017, 19:31
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak napájet PIR (čidlo + světlo) z vyššího napětí?

Příspěvek od ArduXPP » 04 lis 2019, 17:45

Některá PIR čidla vydrží i 12V, stačí si na čidle najít typ, a podle toho se rozhodnout.

Hafajs
Příspěvky: 151
Registrován: 10 bře 2019, 10:19
Reputation: 0

Re: Jak napájet PIR (čidlo + světlo) z vyššího napětí?

Příspěvek od Hafajs » 04 lis 2019, 18:52

Volil bych měnič nějaký s vysokou účinností. Například
https://arduino-shop.cz/arduino/1738-st ... 5v-3a.html něco podobného.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Jak napájet PIR (čidlo + světlo) z vyššího napětí?

Příspěvek od ondraN » 05 lis 2019, 06:53

Problém všech těch měničů je ten, že vysoká účinnost je pouze při nominálním odběru. Pokud zapojíte měnič naprázdno, jeho spotřeba je obvykle vyšší než 10mA, což ty baterie spolehlivě po pár dnech vybije. Existují měniče pro bateriový provoz, které mají minimální vlastní odběry, ale ty zase mají i dost nízký max. proud. Podobné to bude i s vlastní konstrukcí měniče s ATtiny. Řekl bych, že pokud to nebude na ty čtyři články chodit bez jakýchkoli serepetiček, je to dost bezvýchodné.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak napájet PIR (čidlo + světlo) z vyššího napětí?

Příspěvek od pavel1tu » 05 lis 2019, 08:42

Trochu nechápu o co jde - ale asi o napájení modulů alarmu, ale já řeším oba případy a takto:
- u napájení 12V vedu do každé místnosti komunikaci (485) a +-12V, v "krabiče" mám normální měnič z ALI, kde si mohu "přepínat" výstupní napětí od 3,3V až po 9V myslím, klidně pošlu odkaz.
- u napájení z baterie se vyprdni na ALI, musíš si postavit vlastní měnič, který přepíná mody při nízké a jmenovité spotřebě, teď jsem mimo ale až budu na hotelu mohu postat, pokud bude zájem, typ IO se kterým mám vynikající zkušenosti a nasazeny máme desítky ks.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak napájet PIR (čidlo + světlo) z vyššího napětí?

Příspěvek od pavel1tu » 05 lis 2019, 09:22

Tak IO je MCP1640 verze C umí přepínat mezi PFM/PWM - já používám z tužkovek na 5V i 3,3V - pozor umí jen STEP-UP ! A žádné velké proudy, já to mám na rozmezí 25-120mA (při spánku čidla mikroA). Zatím jsem nenašel jiný šváb co by měl při spánku čidla takovou účinnost.

DC/DC měnič - není nic moc, ale mám jich opět použitých celé desítky ks, beru je právě jen kvůli tomu přepínání výstupních napětí, nerad něco nastavuji nějakým poťákem - jen je beru od jiného prodejce po 30ks. Na kroužku šetříme každou kačku, pokud to jde.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1151
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Jak napájet PIR (čidlo + světlo) z vyššího napětí?

Příspěvek od kiRRow » 05 lis 2019, 14:43

Kvalitní alkalický plně nabitý AA článek dává při zátěži 1,74V ... tři takové dají 5,22V ... dle mého názoru ten půl voltík navíc vadit nebude. A jestli chceš toho půlvoltu za každou cenu odstranit, tak mezi baterii a obvod připoj ještě diodu v propustném směru, tam cca 0,6V ubyde.

Pablo74
Příspěvky: 43
Registrován: 03 lis 2019, 17:00
Reputation: 0

Re: Jak napájet PIR (čidlo + světlo) z vyššího napětí?

Příspěvek od Pablo74 » 05 lis 2019, 20:04

Díky všem za reakce.

Světlo je tento typ: https://www.ledbaterky.cz/osvetleni-na- ... ybu-otocne - bateriově napájené, s PIR čidlem. Napájení je společný, tj jak LEDky, tak i PIR se napájí ze stejnýho zdroje. Je umístěno v hospodářské části budovy, bez rozvodů el. energie. Nebydlím tam, jsem tam občas. Potřebuju rozumný řešení tak, aby napájení "z baterek" vydrželo co možná nejdýl.

Proto chci místo současných alkalických AAA článků - světlo používá tři - přejít na nabíjecí NiMH Recyko. Světlo už je svépomocí upraveno tak, že jsou z něj vyvedeny kontakty ven, aby se napájení a jeho výměna neřešila uvnitř světla, ale zvenku. Je to umístěno v místě se špatným fyzickým přístupem.

Nejsem bastlíř, jak jsem zmínil v úvodu. Vážím si každé rady a pokud půjde o funkční řešení, zvládnu to v okruhu svých známých realizovat.

Nejdůležitější je opravdu dlouhá výdrž aku a snadnost výměny. No a protože nabíječka pro ty Recyko články umí nabít dva nebo čtyři (ale už ne tři), napadlo mě snížit teda trvale napětí ze čtyř článků nějakým měničem. Dioda je OK, ale při postupným vybíjení těch článků na ní bude zbytečně vznikat úbytek.

Právě při tom řešení musím brát v úvahu, že to nebudu já, kdo to bude obsluhovat, ale osoba absolutně neznalá. Ideálně stylem: přestává to svítit, tady to odpojím a místo toho připojím tohle, je to plně nabitý.

Ještě jednou děkuju.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Jak napájet PIR (čidlo + světlo) z vyššího napětí?

Příspěvek od ondraN » 06 lis 2019, 06:42

A co to tedy vyzkoušet zapojit přímo na ty čtyři články? Na 90% to bude OK, v nejhorším případě ztráta necelých tří stovek. On opravdu není ten rozdíl mezi 4,5V a 4,8V tak strašný.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak napájet PIR (čidlo + světlo) z vyššího napětí?

Příspěvek od pavel1tu » 06 lis 2019, 08:15

Bastlíř nejsi, ale myslí ti to - ano, je potřeba nějaký měnič, AA alkaliky mi fungují až do 0,9V při malém odběru, což u tebe vadí zařízení by už asi nefungovalo.
Já bych se zamyslel nad 6V olověným akumulátorem (pokud je místo - jsou malé kolem 1-3Ah), k němu DC/DC měnič na tech 4,5-5V (aby fungoval i při poklesu napětí na baterce), popřípadě doplnil (pokud je kam dát) solární panel + modul nabíjení. Olovo má výhodu že pojede i v zimě, kdy ostatní typy baterií jdou do kytek. Litium bych tam nedával, pokud je to na dřevěném podkladu.

Vše by jsi jen propojoval drátky, nic nebastlil a určitě by ti to tu někdo zkreslil jak co propojit.

Je to tzv. "bezpečné napětí" tak s tím může dělat každý, jen bych se přimlouval za pojistku za baterku (co nejblíže k ní) - případný zkrat by mohl způsobit požár (no jsem bývalý revizák no, nekruťte očima ostatní).

Já nejsem doma, mám tu pomalý internet, abych něco našel na ALI nebo někde, základ je rozpočet - kolik to max. může stát.

PS: dáváme k meteostanicím úplně mimo civilizaci (studentský projekt) přímo "za" solární panel do krabice, tam řeším nabíjení a odtud vedu kabel k meteostanici. Používáme právě 6V olověné akumulátory - jsou pěkně ploché a vejdou se za panel - panely máme na 12V
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů