Výpadek napájení přes USB (Arduino Nano)

Odpovědět
Jirka_H
Příspěvky: 4
Registrován: 08 zář 2019, 23:42
Reputation: 0

Výpadek napájení přes USB (Arduino Nano)

Příspěvek od Jirka_H » 24 zář 2019, 16:07

Ahoj, mam problém, donedávna mi arduino fungovalo bezvadně (Arduino NANO). Ale v jeden moment přestalo pracovat - resektive diady na arduinu byly více tlumené a externí display se ani nerozsvítil (byl napájen z desky a předtím fungoval).

Řešil jsem kde může být problém, napájení mam přes usb. Data na arduino přes kabel posílat jdou, i pŘesto jsem kabel vyměnil a ten samý problém. Myslel jsem si, že mé usb nedává dostatek napětí, tak jsem zkusil jiný zdroj (usb nabíječku která dává 5V a 2A). Ten samý problém.

Diody svítí tak napůl, je vidět, že to nemá dostatek štávy.

Zkusil jsem připojit externích 5V na VIN a GDN a arduino se rozsvítilo jako původně.

Přišel jsem tedy k poznatku, že nyní přes USB tam neteče dostatek štávy. Ale měřákem jsem na konektoru (na desce) naměřil správné hodnoty. Ale vypadá to, že dál už to teče nějak omezeně.

Proto nyní musím napájet Arduino přes VIN + GDN a data posílat klasicky přes USB.

Může mi někdo poradit kde může být problém?
(nové arduino mam již na cestě, ale i tak bych to rád rozlousnul)

Za každou radu budu rád.
Jirka

Wojta
Příspěvky: 184
Registrován: 22 črc 2017, 16:39
Reputation: 0

Re: Výpadek napájení přes USB (Arduino Nano)

Příspěvek od Wojta » 24 zář 2019, 18:35

Na 99% bych to tipoval na vadnou diodu oddělující VUSB a VIN (dioda D1), viz schéma, zkus jí proměřit a případně vyměnit :D

Obrázek

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpadek napájení přes USB (Arduino Nano)

Příspěvek od pavel1tu » 25 zář 2019, 08:44

Stalo se mi to vícekráte,
dioda byla vždy OK, ale studeňáky buď na USB konektoru nebo někde po cestě těch 5V.

Já napájím pak při ostrém provozu vše buď přes UIN (pokud nemám zdroj na 5V, ale třeba 9V),
Ale většinou 5V zdrojem přímo na nožičku 5V - což považuji za nejlepší.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Výpadek napájení přes USB (Arduino Nano)

Příspěvek od KamilV » 25 zář 2019, 11:03

Pokud se ale nepletu, napájení přes VIN je bezpečnější, protože člověk nemusí myslet na odpojení napájení při připojení USB.
Když se pošle napájení přímo na 5 V a současně připojí USB, je zle :(

A připojené USB může být dost často, ne jen při vývoji, ale i třeba jen s powerbankou...

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpadek napájení přes USB (Arduino Nano)

Příspěvek od pavel1tu » 25 zář 2019, 13:46

KamilV píše:
25 zář 2019, 11:03
Pokud se ale nepletu, napájení přes VIN je bezpečnější, protože člověk nemusí myslet na odpojení napájení při připojení USB.
Když se pošle napájení přímo na 5 V a současně připojí USB, je zle :(

A připojené USB může být dost často, ne jen při vývoji, ale i třeba jen s powerbankou...
Jsou oddělené diodou a třeba u alarmu mám obě napájení jak USB tak +5V - když jedno vypadne, druhé je jako záložní ....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Výpadek napájení přes USB (Arduino Nano)

Příspěvek od KamilV » 25 zář 2019, 14:11

Předpokládám, že diodou to máš oddělené mimo Arduino. Neměl bys k tomu nějaké schema nebo odkaz? Tohle jsem nikdy nedělal a zrovna se chystám na jedno Arduino s externím napájením, předpokládal jsem, že pošlu 12 V z PC zdroje na VIN, ale mohl bych tam tedy poslat jen 5 V na pin 5 V, kdybych věděl, jak to bezpečně oddělit.

Wojta
Příspěvky: 184
Registrován: 22 črc 2017, 16:39
Reputation: 0

Re: Výpadek napájení přes USB (Arduino Nano)

Příspěvek od Wojta » 25 zář 2019, 14:57

Oddělené je to přímo na desce, viz schéma které jsem posílal. Dioda D1 odděluje právě VUSB a 5V z regulátoru. VIN jde navíc přes regulátor takže je to opravdu oddělené dost ;)

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpadek napájení přes USB (Arduino Nano)

Příspěvek od pavel1tu » 25 zář 2019, 14:59

Co nejjednodušší záloha napájení alarmu:
- 1 zdroj 5V
- powerbanka - napájená ze zdroje 5V
- Arduino - napájené ze zdroje na svorku +5V a USB z powerbanky

Arduino mám takové, které má mezi USB a +5V diodu - tudíž přímo na něm jsou zdroje oddělené diodou.

Primárně je napájeno z +5V, protože z USB je úbytek napětí přes tu diodu. Pokud bych tam ale měl relé nebo GSM modum - diodu měním na výkonnější - tak 1A - mívají tam nějakou na malé proudy. Nejstarší provedení funguje takto už skoro 2 roky.

Přes diodu používám i zálohu napájení i v RC větroni a funguje to spolehlivě.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Jirka_H
Příspěvky: 4
Registrován: 08 zář 2019, 23:42
Reputation: 0

Re: Výpadek napájení přes USB (Arduino Nano)

Příspěvek od Jirka_H » 30 zář 2019, 13:28

Děkuji všem za reakci,
každopádně dioda musí být funkční pokud alespoň nějaký proud přes ní teče.
Proto si nejsem jistý jestli by výměna pomohla. Ale je možné, že si sama bere více než nechává protéct.

Napájení přes VIN je řešení, každopádně tu píšete, že na tento pin není potřeba žádná regulace a že tam můžete poslat více než 5V? myslel jsem že právě tento pin je dělaný jenom přesně pro 5V a cokoli nad odpálí zbytek desky. Ale jestli se pletu tak mě opravte :) Takže kdybych tam poslal například 7-9V na VIN pin tak se nic vážného nestane? Arduino Nano pojede dál?

A co se týče napájení externího + USB , tak jsem nevěděl, že si spolu moc nerozumí a že to může naopak znamenat problém.

Děkuji.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpadek napájení přes USB (Arduino Nano)

Příspěvek od pavel1tu » 30 zář 2019, 13:44

Tohle nepoberu ....

1) výše máš schema
2) ve specifikaci/datasheetu Arduina je napsané kam kolik připojit

VIN - bývá 6-12V, při vyšší spotřebě raději max.9V - velký úbytek napětí na stabilizátoru jej moc zahřívá (ten stabilizátor vyrábí 5 nebo 3,3V), 5V zde může být málo, stabilizátor potřebuje více.
5V/3,3V - pracovní napětí Arduina - tam lze připojit přímo toto napětí

PS. to opravdu připojíte k Arduinu dráty, aniž by jste si alespoň základ přečetli
PS2: u jednoho Arduina jsem se setkal s "vadnou" vratnou pojiskou - vedla tak nějak napůl, tak třeba ....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů