Napájení SIM800l a Arduina UNO z jednoho trafa

Odpovědět
dostalradim
Příspěvky: 18
Registrován: 15 srp 2019, 08:25
Reputation: 0

Napájení SIM800l a Arduina UNO z jednoho trafa

Příspěvek od dostalradim » 15 srp 2019, 08:37

Ahoj, chtěl bych udělat zařízení, které bude umět poslat SMS a bude postavené na desce Arduino UNO. Momentálně mám doma GSM modul SIM800l, konkrétně tento: https://arduino-shop.cz/arduino/7569-be ... gLcIfD_BwE akorát snad ve verzi 2.2

Pokud jsem to správně pochopil, tak tenhle modul potřebuje externí napájení ze zdroje 5V, který musí umět dát minimálně 2A. Mám doma trafo, které je schopné dát 5V a 3A, takže se ho chystám použít, ale abych neměl v krabici s tímto zařízení 2 trafa jedno pro Arduino a jedno pro tento modul, tak jsem chtěl z trafa pro SIM800l napájet i Arduino UNO přes USB, takže bych tam připájel jen USB zásuvku, spojil pouze vodiče pro napětí a zemi a bylo by vyřešeno.

Jak moc je taková představa naivní a chybná prosím? Pokud je to blbost, mohl by mi někdo poradit, jak něco takového zařídit?

Mockrát všem děkuju za odpověď!

Mějte se hezky
Radim

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení SIM800l a Arduina UNO z jednoho trafa

Příspěvek od pavel1tu » 15 srp 2019, 09:08

Ano, půjde to - pokud chápu že budeš jednoduše napájet z jednoho zdroje vše.
POZOR ! SIM800L není na 5V - já tedy žádný nepotkal, všem vyrábím 3,5 - 4,2V to snesou - ověř si to.
Jen doporučím dát co nejblíž k SIM800 nějaký elektrolyt - aby pokryl špičku náběhu modulu, nobo při navazování spojení. Já naměřil u mých modulů max. odběr asi 1,4A ale opravdu jen chvilku.

Nevím jak "vyhlazený" máš ten zdroj (nabíječky k mobilům nic moc... já používám spíše 9V nebo 12V zdroje + nějaký ověřený DCDC měnič + své vlastní LC filtry ke všemu co vysílá nebo používá PWM (ale to bych řešil až v případě problémů).
Zároveň budeš mít napájení pro ext. věci k alarmům a ty požadují většinou 12V.

Antenu dát mimo krabičku, ideálně krabičku zevnitř odstínit pod anténou směrem k Arduinu alobalem + pro jistotu izolační vrsvou - při navazování spojení to může zarušit Arduino až k jeho restartu (záleží na vzdálenosti od sebe).

SIM800L mám v oblibě, podle jednoho kolegy (Astromik) zde na foru jsem postavil s mírnou úpravou asi 20 ks GSM alarmů pro zahrádkáře a některé fungují ke spokojenosti skoro 2 roky.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

dostalradim
Příspěvky: 18
Registrován: 15 srp 2019, 08:25
Reputation: 0

Re: Napájení SIM800l a Arduina UNO z jednoho trafa

Příspěvek od dostalradim » 15 srp 2019, 09:42

Mockrát díky! Shodou okolností se také snažím udělat zabezpečovací zařízení na chatu, ale pro jednoduchost počítám s napájením ze sítě. Tvoje zkušenosti z odkazu mi moc pomůžou díky za to. S tím napětím máš určitě pravdu, upozorňují na to, počítal jsem s tím a špatně jsem to napsal do prvního dotazu.

Dám vědět, jak jsem dopadl. Odpovědi si moc cením!

Měj se pěkně

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení SIM800l a Arduina UNO z jednoho trafa

Příspěvek od pavel1tu » 15 srp 2019, 10:18

Jasný, tady si pomáháme.

Já mám zdroj 230/12V DC za ním pojistku.
Z 12V dobíjím jednou "destičkou" 6V gelovou baterku (olověnou kvůli mrazu).
Dále vyrábím 5V DCDC měničem.

Těch 6V z baterky mám přes několik diod propojeno na těch 5V + pojistku - diody jsem dal tak, aby za nimi bylo asi 4,4-4,8V max. podle nabití baterie.
Za 5V DCDC měničem mám pojistku + schottky diodu asi na 3A - jen pro jistotu abych zdroje oddělil.
Těmi 5V (je tam asi 4,8V) napájím arduino, LED atd.

Z 5V mám přes 2 diody napájení na SIM800L.

Je to vymyšleno co nejlevněji, nejjednodušeji s minimálním množstvím poruch. Většinu jsem někde od někoho okopíroval.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

dostalradim
Příspěvky: 18
Registrován: 15 srp 2019, 08:25
Reputation: 0

Re: Napájení SIM800l a Arduina UNO z jednoho trafa

Příspěvek od dostalradim » 20 srp 2019, 09:10

Díky, tak pro zatím zkusím tedy stav s 12V zdrojem, který se dá sehnat přímo k arduino a DC-DC měnič s označením LM2596, ten vypadá jako jeden z nejpoužívanějších. Díky za radu s kondenzátorem to určitě využiju. K použití diod si budu muset ještě něco nastudovat, abych překl pravdu, ale myslím, že něco najdu v knížce od Martina Malého.

Ještě jednou díky a měj se pěkně
Radim

KarelBrno
Příspěvky: 40
Registrován: 05 kvě 2019, 15:12
Reputation: 0

Re: Napájení SIM800l a Arduina UNO z jednoho trafa

Příspěvek od KarelBrno » 20 srp 2019, 10:04

Asi záleží hodně na modulu, ale mám doma asi ten úplně stejný a v pohodě jde napájet 5V - psali to ve specifikacích i přímo na desce je u pinu popisek 5V - modul má nějaký svůj měnič napětí a k tomu tantalový kondík, který vykrývá špičky při vysílání.
Jen je potřeba mít dostatečný zdroj, s levnou 2A USB nabíječkou to šlape bez problémů, při napájení z USB z počítače (nedejbože ještě přes FTDI převodník :) ) se to neustále odpojovalo od sítě.

dostalradim
Příspěvky: 18
Registrován: 15 srp 2019, 08:25
Reputation: 0

Re: Napájení SIM800l a Arduina UNO z jednoho trafa

Příspěvek od dostalradim » 10 úno 2020, 19:05

Ahoj, taky mám tu desku, která se spokojí s 5V a viděl jsem lidi, co nan í mění kondenzátor za větší, ale zatím jsem vypozoroval, že s tím nemám problém. Jak jste mi napsali všichni, že vám to funguje, tak mi to nedalo, chvíli jsem si s tím hrál a napsal jsem si svojí obsluhu tý seriový linky, protože v knihovně, kterou jsem někde stáhnul byl občas problém s dlouhým čekáním na odpovědi na příkazy. Každopádně, já jsem pzoroval problémy s tím, že se mi to odpojilo od GSM a pak se to neumělo připojit, ale teď jsem to začal dávat do režimu letadlo a po probuzení se mi to zatím vždycky chytilo.

Takže já vám moc děkuji!

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů