Deska ME UNO Shield, jak dál

Odpovědět
tanagy
Příspěvky: 2
Registrován: 23 lis 2018, 11:13
Reputation: 0

Deska ME UNO Shield, jak dál

Příspěvek od tanagy » 23 lis 2018, 11:55

Začnu ze široka
Zalíbil se mi koncept robota MBot ze systému MakeBlock

Robota jsem pořídil, ale vzhledem k tomu, že to bude vánoční dárek pro 10yo syna, a já jsem nedočkavý, pořídil jsem si ještě Arduino UNO a Desku ME UNO shield (jen tak na hraní) a nějaké ty ME bloky (rozuměj displeje, motorky, atd.). Nápad byl takový, že postupně budeme sbírku ME bloků rozšiřovat a realizovat různé projekty jak pro Mbota, tak pro UNO Shield. Výhodu UNO shieldu jsem viděl v tom, že má 10 pozic (mBot má pouze 4 pozice) na připojení ME modulů a že je to levné řešení.

K programování jsem chtěl využít grafické mBlock "scratch" prostředí. Funguje to parádně a myslím si, že to je nádherný prostředek pro seznámení děcek s programováním. Bohužel jsem velice rychle narazil na problém kompatibility/nekompatibility jednotlivých ME modulů s deskou UNO a s grafickým prostředím mBlock.

Konkrétně:
- ME LED Matrix 8x16 v prostředí mBlock na desce UNO Shield prostě nerozchodíte. ME LED Matrix 8x16 jde v mBlocku programovat, ale jen při připojení k MBotovi. V rámci UNO shieldu LED Matrix použijete, ale nemůžete k tomu využít mBlock prostředí (existuje knihovna pro programování v rámci arduino prostředí PYTHON- což pro děti není optimální).
- ME IR přijímač nejspíš obdobně. S MBotem v pohodě, ale na UNO Shieldu jsem nenašel implementované funkce v prostředí mBlock.

Takže uzavřeno sečteno. Nápad dobrý, ale není to dotažené do konce. Chybějící implementace všech ME modulů pro desku UNO Shield v prostředí mBlock beru jako schválnost ze strany výrobce. Technicky k tomu není důvod, zkusím ještě otravovat výrobce na oficiálním fóru.

Věnuji s problematice asi dva dny, tak mě prosím berte s rezervou a poraďte, pokud dělám něco špatně. Děkuji

tanagy
Příspěvky: 2
Registrován: 23 lis 2018, 11:13
Reputation: 0

Re: Deska ME UNO Shield, jak dál

Příspěvek od tanagy » 26 lis 2018, 12:34

Takže přikládám krátký update:

Můj dotaz na podporu:
Im using “ME Shield UNO board” with Arduino UNO and I would like to know which ME modules are supported in mBlock graphical interface.
Is there any list of supported modules vs version of mBlock?
Something like this Modules-sensor suoport in mblock 5 , but for ME Shield UNO

Odpověď:
It’s not decided yet whether to support me shield uno or not in mBlock 5.
If we add the board to mBlock 5 later, many me modules should be in extension center provided by other developers like in mBlock 3.

V současné době neví, jestli v budoucnu budou přidělávat do mBlock 5 podporu ME UNO Shieldu (nejspíš tedy ne). Zbývá tedy možnost používání mBlock 3 na PC a doufat, že někdo z komunity vytvoří rozšíření pro konkrétní ME moduly (v mBlock 3 je možno dohrávat extensions, které jsou vytvořené ostatními uživateli).
Bohužel je v těch vytvořených rozšířeních trochu chaos, chybí podrobnější popisy funkčnosti a zbývá tedy metoda pokus/omyl

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Deska ME UNO Shield, jak dál

Příspěvek od pavel1tu » 25 led 2019, 11:21

Koupit spíše BT nebo WiFi verzi - na doma ...
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů