Zastavování cyklování programu podruhé

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Zastavování cyklování programu podruhé

Příspěvek od Patrik » 30 čer 2020, 17:36

To nejde, byla by to práce zase na x hodin a výsledek si myslím, že by zase byl nic moc... Pokud by byl problém jen se zobrazením údajů na LCD tak bych toto učinil, ale nějak se mi nechce věřit, že by toto mělo za důsledek zamrznutí arduina... já si myslím, že v kodu chyby nejsou, ale spíš jde podle mě o to relé... mám relé s optočlenem.. a zdá se mi, že když jsme měl zapojený jen jeden elektromagnetický ventil, že to arduino nezamrzalo tak často... po tom, co jsem pripojil ještě 3 elektromagnetické ventily, tak se zdá, že zamrzá mnohem častěji... a teď po tom, co jsem našel ten RC snubber, kde viz odkaz píší, že arduino může zamrzat i když je galvanicky oddělené a ten RC snubber by toto měl vyřešit tak opravdu nevím... Rád bych nějak zkusil nejprve to, jestli je to tím relé a pokud je nějaká jiná možnost, tak zkusit místo RC snubberu jiný způsob a dle toho bych jej pak zakoupil.

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Zastavování cyklování programu podruhé

Příspěvek od Patrik » 30 čer 2020, 18:00

Mám toto relé, možná jsem ten optočlen vůbec nepoužil... a nevěděl jsem to... používám relé viz obrázek níže a tady je zapojení i s tím galvanickým oddělením.. tak zkusím odstranit ten jumper a zapojit to dle viz obrázek.

https://ibb.co/Ypd42Fz

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Zastavování cyklování programu podruhé

Příspěvek od Patrik » 03 črc 2020, 05:52

Tak ani galvanické oddělení nepomohlo... Arduino zamrzne přibližně po pár hodinách.. Někdy to je po 5 hodinách, jindy zase třeba po 16... LCD displej zatím neblbne po tom, co jsem přidal Pull up rezistory jiných hodnot. Displej klidně vyřeším později (I kdyby blbnul), ale proč se ten kontroler pořád zastavuje nemohu za žádnou cenu zjistit.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Zastavování cyklování programu podruhé

Příspěvek od ondraN » 03 črc 2020, 07:04

A ten zdroj pro relé je galvanicky oddělený od zdroje pro arduino?
To co popisuješ, bych viděl spíš jako nějaké rušení, než chybu v programu. Nešlo by nakreslit a oskenovat schema připojeni se souběhem vodičů a vyznačením vzdáleností?

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Zastavování cyklování programu podruhé

Příspěvek od analytik » 03 črc 2020, 08:12

Patrik píše:
03 črc 2020, 05:52
Tak ani galvanické oddělení nepomohlo... Arduino zamrzne přibližně po pár hodinách.. Někdy to je po 5 hodinách, jindy zase třeba po 16... LCD displej zatím neblbne po tom, co jsem přidal Pull up rezistory jiných hodnot. Displej klidně vyřeším později (I kdyby blbnul), ale proč se ten kontroler pořád zastavuje nemohu za žádnou cenu zjistit.
My praktici známe dvě osvědčené metody. 1) odpojit všechny periferie a postupně je připojovat dokud se závada neprojeví. 2) postupně odpojovat jednotlivé periferie dokud závada nezmizí. Zůstane-li závada i pak, je v Arduinovém hardwaru nebo softwaru.
Tvůj problém je v dlouhých pauzách mezi jednotlivými výskyty poruchy. Z hlediska oprav jsou nejoblíbenější takové závady, které trvají furt.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Zastavování cyklování programu podruhé

Příspěvek od kiRRow » 03 črc 2020, 15:06

A zasekává se stále v jednom místě, nebo pokaždé při jiné činosti ?

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Zastavování cyklování programu podruhé

Příspěvek od Patrik » 04 črc 2020, 12:15

Pokaždé v jiné činnosti a v jiném čase. Teď ale kontroler jede rekordně dlouho a to již 2 dny. Někdy se zasekne v cyklu schváleno, kdy pak zůstanou otevřené magnetické ventily a to je nejméně žádoucí... Schéma zapojení bych snad mohl zveřejnit večer, či zítra. Mám vypláveny dům 😃takže teď na to nemám moc čas. Displej zatím neblbne ani jednou po tom co jsem připojil pull up rezistory 4,7 k ohm... Uvažoval jsem jestli to nemůže dělat i rfid čtečka. Jinak na zkoušku arduino napájím z vlastního USB zdroje.. Prostě z klasické nabíječky od telefonu.. Výstup je až 1,5 A... A relatka napájím že zdroje ktery je společně připojený na 12 V zdroj jako elektromagnetické ventily... Akorát že ten zdroj pro ty relatka učiní u 12 V, 5V. A zapojené to mám galvanicky jako viz výše.. Údajně byla a je častá chyba, že se má připojit mezi arduinem a modulem relatek jen +5 V a řídící vodiče, tod vše. Zem musí zůstat oddělená.

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Zastavování cyklování programu podruhé

Příspěvek od Patrik » 04 črc 2020, 12:19

A prostě pro kontrolu vykonávání cyklu programu mi bliká žlutá led dioda, kde její vypnutí a zapnutí uvidíte v cyklu pro sekundy... Delay jsem tam teď dal natvrdo (jestli to nebylo I výpočtem).. Mám tam daně tuším delay (980) ;

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Zastavování cyklování programu podruhé

Příspěvek od Patrik » 04 črc 2020, 12:28

A někdy uživatel přijde a žlutá led dioda nrblika... Kontroler se zaseknul.. A nebo přiloží kartu k rfid čtečce.. Začne se mu odpovitavat čas, který je ve výchozím nastaven na 50 s a třeba pak se zasekne cyklus někde třeba při 30 sekundách.. Nestává se ale moc často.. Je to však nežádoucí.. Jinak mě napadlo, jestli to nemůže ovlivňovat právě ta Rfid čtečka.. Ta čtečka je napájena 12 V a 3 vodiče z čtečky jdou take do Arduina.. Vlastně dva datové a jeden pro led a buzzer.. A nemám tam žádné pull up rezistory.. A právě mě napadlo že by to mohlo být i tím.. Že to nějak ruší ta čtečka.. Že se nějak dostane třeba vyšší napětí na datové vodiče a kontroler zamrzne... Nevím.. Vyresily by to rezistory? Právě mi bylo nahlášeno vůbec poprvé, kdy čtečka vůbec karty nečetla.. Prostě vůbec nepipla po přiložení karty.. Svítila na ni jen červená led.. Po přiložení karty se má rozsvítit zelená ledka a zaznít bzucak.. Ale jako by byla mrtvá... Kolega mně říkal, že vytáhl jen tu 12 V prodluzku a vše vlastně už zase šlo... Tím restartuje vlastně vše.. Kontroler I zdroj 12 V.. Ale prostě si myslím, že to nějak souvisí spíš s tím 12 V zdrojem.. Protože jsem napajel kontroler paralelně že záložního zdroje z baterie.. Takže když někdo vytáhnu prodluzku tak restartovat vlastně jen 12 V zdroj... Arduina bylo založeně napájene z baterie... A bylo mi řečeno že někdy to pomohlo.. Ovšem je pravda že napětí na baterii bylo již slabší (kolem 7 a půl voltů) tzn. Pohasnul displej... (tehdy kontroler byl napájen taky z 12 V zdroje a přes stabilizátor na 9 V a pak do Arduina a pak zde paralelně baterie

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Zastavování cyklování programu podruhé

Příspěvek od Patrik » 04 črc 2020, 12:29

Vlastně 4 vodiče tam jdou z rfid čtečky. (teď si nejsem jistý) ale led a buzzer vedou tuším samostatně.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů