Hodiny realneho času

Odpovědět
zajicjarda
Příspěvky: 39
Registrován: 31 srp 2017, 22:29
Reputation: 0

Hodiny realneho času

Příspěvek od zajicjarda » 31 srp 2017, 22:57

Snažím se vytvořit sestavu která v pravidelných intervalech bude měřit 2 teploty a podle toho zapínat a vypínat 2 topení. Vzhledem k době náběhu topení mi stačí tuto kontrolu provádět asi po 15 min. Mám hodiny DS3231 AT24C32. Zajímalo by mě jestli mohu v nich nastavit něco jako budík, který probudí arduino a to provede měření.
Mám ještě jeden dotaz. Napájet to budu přes adaptér ze sítě a USB konektor bude volný pro občasnou kontrolu v počítači. Nemůže v momentě připojení počítače za běhu vzniknout problém s napájením ze dvou míst? Lze nějak detekovat počítač a odeslat na něj data. Aby se o to nesnažil neustále, i když počítač nebude připojený.

Wojta
Příspěvky: 184
Registrován: 22 črc 2017, 16:39
Reputation: 0

Re: Hodiny realneho času

Příspěvek od Wojta » 01 zář 2017, 10:11

Ano, dá se to.Tahle funkce se nazívá alarm.
U DS3231 se to dá najít v datasheetu na str. 12
Je tam popsáno jak to udělat, nastavení registrů atd. a na netu bude určitě taky pár návodů. Když si nastavíte čas do toho registru tak pak stačí propojit INT pin hodin na nějaký z pinů pro přerušení (interuptů) na arduinu a budit arduino když je na tomto pinu signál.

Dvojité napájení také není problém, stačí si zapojit jednoduchý obvod který vypne hlavní napájení pokud bude připojeno USB napájení. Na to navazuje i třetí odpověď. Zjistit jesti je připojené USB můžete pomocí měření napětí na jeho pinech. Pokud je tam +-5V tak víte že je připojené :)

Za chvíli přihodím ještě schéma toho spínacího obvodu.

Wojta

Wojta
Příspěvky: 184
Registrován: 22 črc 2017, 16:39
Reputation: 0

Re: Hodiny realneho času

Příspěvek od Wojta » 01 zář 2017, 10:42

Tak zde ještě schéma s popisem.

1. Spínání
je upřednostňovaný zdroj, tzn pokud bude připojeno i USB i zdroj bude sepnutý zdroj. Pokud bude zdroj odpojen, G mosfetu se propojí přes R1 na zem a mosfet se otevře -> umožní 5V z USB napájet obvod. Pokud bude zdroj opět připojen, G se spojí s + zdroje a mosfet se zavře -> zdroj opět napájí obvod.

2. Detekce USB
R2 a R3 jsou první vlna ochrany. Tvoří napěťový dělič který sníží příchozí napětí z USB na polovinu. (dají se použít i jiné hodnoty aby snížil napětí třeba jen o třetinu, pak by se dalo připojené USB 100% snímat i z digitálního pinu)
D3 a D4 jsou pak jen ochrana před případným přepětím které by se mohlo dostat přes rezistory.

schema.PNG
schema.PNG (17.44 KiB) Zobrazeno 4559 x

zajicjarda
Příspěvky: 39
Registrován: 31 srp 2017, 22:29
Reputation: 0

Re: Hodiny realneho času

Příspěvek od zajicjarda » 03 zář 2017, 20:39

Děkuji za odpověď. Schéma již stahuji do PC.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů