ovladanie krokoveho motora spuste kamery

Wiring, C++, C, Java, ...
Pravidla fóra
Toto subfórum slouží k řešení obecných otázek kolem programování (konstrukce, knihovny, alokace paměti, ...)
elis
Příspěvky: 6
Registrován: 02 dub 2020, 23:19
Reputation: 0

ovladanie krokoveho motora spuste kamery

Příspěvek od elis » 02 dub 2020, 23:46

Zdravim vsetkych majstrov od arduina.
Som tu celkom novy a z arduinom tiez prakticky len zacinam. Chcem vas vsetkych poprosit o radu a pomoc.
Potrebujem urobit programik do arduino uno atmega 328p ktory by ovladal krokovy motor tlacitkami start, stop, do lava do prava, potenciometrom by sa dala regulovat rychlost motora a po kazdej otacke motora o 360 stupnov by som potreboval na pol sekundy zopnut na niektory vystupny pin nulu.
V praxi by to malo vyzerat takto:
1. tlacitkom start spustit otacanie cw alebo ccw
2. motor by sa mal otacat o 360 stupnov z pauzou na cca 1sekundu
3. po kazdej otacke motora o 360 stupnov na pol sekundy zopnut nulu na vystupnom pine (ovladanie fotospuste na usb kamerke)
4. cely proces by mohol mat rychlost ovladanu potenciometrom
5. zastavit proces tlacitkom stop

ak by mi s tymto niekto pomohol bol by som velmi rad.
Nejde mi to programovanie do hlavy a uz som znicil 3 kusy A4988 a jednu atmegu 328p.
Vopred dakujem za pomoc a prajem vsetkym hlavne vela zdravia v tejto dobe.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: ovladanie krokoveho motora spuste kamery

Příspěvek od pavel1tu » 03 dub 2020, 07:32

Je těžké poradit, to že jsi něco odpálil asi nebude jen "programem", spíše i zapojením, nevhodně zvoleným HW.

Bylo by dobré zveřejnit:
1) zapojení, nebo projekt na internetu ze kterého jsi vycházel
2) program, nebo projekt na internetu ze kterého jsi vycházel
3) tak nějak HW - zde chybí motor

Neříkám že pomohu, já jsem spíše přes serva, ale i ostatní asi potěší tyto informace.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"


elis
Příspěvky: 6
Registrován: 02 dub 2020, 23:19
Reputation: 0

Re: ovladanie krokoveho motora spuste kamery

Příspěvek od elis » 03 dub 2020, 14:41

To ze som nieco spalil bolo len naokraj, bolo to mojou neopatrnostou pri prehadzovani driverov na bread borde a zapajani. K tomu len jedna otazka je dolezite mat na napajani driveru pre krokovy motorcek elektrolitycky kondik aj ked je napajanie 12v z laboratorneho zdroja?
A konkretne by ten programik a doska arduino uno mali bezat s motorom velkost nema17 17HS4401 a driverom A4988.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: ovladanie krokoveho motora spuste kamery

Příspěvek od ondraN » 03 dub 2020, 15:37

Kondenzátorů není nikdy dost :mrgreen: Jakmile je tam motor a indukční zátěž, tak kondenzátory osazovat vždycky. Nejlépe paralelně elyt s nízkým ESR a keramický 100n pro omezení vyšších frekvencí.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: ovladanie krokoveho motora spuste kamery

Příspěvek od pavel1tu » 03 dub 2020, 15:49

Evidentně je "tajomstvo" k čemu to bude sloužit, jak to bylo zapojené a použitý program.
(na takovéto příspěvky se na jednom foru odpovídá - "nemám věšteckou kouli")

Neprogramoval jsem, ale řešil po elektrické stránce pro kamaráda 17HS8401.
Také nejprve využíval ty nejlevnější drivery až se pořídil TB6600.

Příkladů (i viz. příspěvek od jede_robot - a to je člověk kovaný v motorech) je na internetu spousta,
nevím co by šlo udělat tak blbě, aby to nechodilo.

Opravdu nevím jak ti pomoci, když doposud nevíme jak jsi to měl zapojené, ani program, nebo alespoň podle čeho jsi postupoval.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

elis
Příspěvky: 6
Registrován: 02 dub 2020, 23:19
Reputation: 0

Re: ovladanie krokoveho motora spuste kamery

Příspěvek od elis » 03 dub 2020, 19:34

Nieje " tajomstvo" na čo to bude služit len som nepredpokladal ze z mojho opisu to bude tak nepochopitelne. Takze od zaciatku. Chcem mojmu otcovi zdigitalizovať stare 8 mm filmy. Digitalizaciu riešim sposobom frame by frame. V jeho starej premietacke meolux mam namiesto objektivu osadeny usb mikroskop a potrebujem krokovym motorom otacat mechanizmom premietacky po 360 stupnovych krokoch co je vzdy jeden obrázok a po kazdom otoceni potrebujem aby arduino na vystupe zoplo nejaky impulz ktory bude ovladat fotospušt na usb mikroskope a tak dokola. A rychlost celeho procesu by som chcel menit potenciometrom.
Videl som po internete hafo takychto diy skenerov ale chcem to skusit jednoduchym sposobom nie cez mechanicky ovladane mikrospinace alebo cez seriovu komunikaciu z pc a python. Dufam ze toto uz je jasnejsie. K tym spalenym suciastkam, ked sa mi pod rukami motala moja dvojrocna dcera tak som omylom pod napajanim pichol driver opacne do breadbordu a odisiel aj driver aj atmega 328 - na adrese 007000 v buferi zostala neprepisovatelna. Takze ziaden program ani bootloader. Druhy driver A4988 mal rozsypany potenciometer na prudove obmedzenie a prehrial sa pri pokusoch a treti driver nefungoval vobec, mozno ani nie mojou vinou. Ostatnych 8 driverov a4988 co tu mam funguju, tak isto tu mam tmc 2208 od bigtreetechu tiez funguju a tak isto aj drivery fmd2740c funguju. Len mi nelezie do hlavy napisanie vlastneho funkcneho programu.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: ovladanie krokoveho motora spuste kamery

Příspěvek od ondraN » 04 dub 2020, 07:24

Tak to jsi to měl spíše dát do rubriky Nabídka Práce a někdo by ti to určitě, za pár zlatých, napsal.

elis
Příspěvky: 6
Registrován: 02 dub 2020, 23:19
Reputation: 0

Re: ovladanie krokoveho motora spuste kamery

Příspěvek od elis » 04 dub 2020, 21:31

vyhovuje mi program http://robodoupe.cz/2019/krokohratky-s-arduinem-1/, ovladanie rychlosti potenciometrom je v poriadku cele to mam zapojene ako na obrazku, pouzil som driver A4988 len by som potreboval naviest ako tam zakomponovat krokovanie ako
void loop() {
// step one step:
Stepper1.step(1);
Serial.print("steps:");
Serial.println(stepCount);
stepCount++;
delay(500)
vsetko co vyskusam mi hlasi chybu "stepper1 was not declared in this scope"

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: ovladanie krokoveho motora spuste kamery

Příspěvek od kiRRow » 05 dub 2020, 08:59

Ta chybová hláška ti nadává, že nemáš deklarovanou třídu stepper1 ...
Nevadí tomu to velký "S" ? ...
#include <AccelStepper.h> // importoval jsi knihovnu ?
AccelStepper stepper1(AccelStepper::DRIVER, 2, 3); // spustil jsi správně konstruktor třídy ?
existuje vůbec v této třídě tato meteoda ?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 hostů