Časové rozmezí

Michal_123
Příspěvky: 9
Registrován: 31 říj 2023, 20:44
Reputation: 0

Re: Časové rozmezí

Příspěvek od Michal_123 » 01 lis 2023, 20:53

Obrázek

Michal_123
Příspěvky: 9
Registrován: 31 říj 2023, 20:44
Reputation: 0

Re: Časové rozmezí

Příspěvek od Michal_123 » 01 lis 2023, 21:02

Píše to právě dobře, čas sedí, datum sedí, den sedí, vlhkost 50, teplota 22,6 a NOC
Zkouším poslat foto, ale nejde mi to přidat. když dám ten řádek jen s minutama, co je tam zadokumentovaný, tak led funguje.
A když restartuji a nebo nahraju znova tak první se rozsvítí pin 9 po cca 2sec pin č. 3 a potom po cca 1 sekundě pin č. 6

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 788
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Časové rozmezí

Příspěvek od gilhad » 01 lis 2023, 21:48

Tak pokud to správně píše NOC, tak by to mělo taky na pin 8 zapsat LOW (tedy 0V) a pokud je to zapojené jako ostatní LED, tak by to svítit nemělo.
Pokud to zapíše DEN, tak by to mělo zapsat na pin 8 HIGHT a ledku rozsvítit.
A testoval bych to dočasnou úpravou podmínky (zakomentovat stávající, dít novou) na něco jako (teď je 21:47)

Kód: Vybrat vše

    if ((casvmin >= 7*60+30 ) && ( casvmin <= 21*60+50))
a za pár minut by se to mělo překlopit

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 788
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Časové rozmezí

Příspěvek od gilhad » 01 lis 2023, 21:57

Nebo ještě spíš pro 21:47

Kód: Vybrat vše

    if ((casvmin >= 21*60+50 ) && ( casvmin <= 21*60+55))
ať se mi to překlopí tam a pak zpátky

Pokud ti to správně píše DEN a NOC, tak by ta LED měla podle toho svítit, pokud ne, je něco blbě v té elektrické části - vyndej LED, měř napětí na prázdné nožičce, pokud se mění správně, proměř LED a odpor u ní, pak ji zkus ještě zapojit s tím odporem jen tak na napájení, jestli spolu svítí, nebo ne.


Obrázek se přikládá tak, že ho dáš někam na síť a mezi tagy img dáš jeho adresu, v té tvojí ukázce ta adresa chybí

čili nějak takhle, ale s hranatýma a bez úvodního x
(img)xhttp://8bit.gilhad.cz/6809/Expanduino/Expanduino_I_galerie_DSC_7865.s.jpg(/img)
Obrázek

Michal_123
Příspěvky: 9
Registrován: 31 říj 2023, 20:44
Reputation: 0

Re: Časové rozmezí

Příspěvek od Michal_123 » 02 lis 2023, 16:34

Tak jsem dal na radu tady zkušenějších. Když je kód dobře, tak jsem vyměnil arduino a datalogger za jiný. A na poprvé vypadá, že vše funguje. Paradoxně, když to vrátím zpět a hned to nahraju do toho starého, tak to nejde, ale čas ukazuje správně. Tak sem to nechal odpojené a z dataloggeru vyndal baterii a zkusím to zítra, zda se to nějakou náhodou nesrovná. Moc děkuji s pomocí.

Ještě bych vás tady poprosil, kde se berou ty příkazy. Dá se nějak otevřít knihovna, nebo něco podobného a vyčíst si z toho, na jaké příkazy bude reagovat a co to po tom konkrétním příkazu udělá? Kdybych dal třeba příklad, z těch hodin (DS1307) jsou na tom dataloggeru. Teď to je nastaveno na každý den, ale kdybych chtěl jiný pin spínat každý druhý den, jiný zase jednou za 3dny, další každou středu a pátek. Prosím je na to nějaká pomůcka a nebo to všechno člověk musí znát a nebo to musí dohledat někde tady na fóru, pokud to už tady někdo řešil.
Děkuji moc za odpověď

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 788
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Časové rozmezí

Příspěvek od gilhad » 02 lis 2023, 17:26

Knihovny jsou normálně někde u tebe na disku, u mě například v /home/gilhad/Arduino/libraries, u tebe budou jinde.

Kód: Vybrat vše

#include "RTClib.h"
#include "SparkFunHTU21D.h"
říká, že se v tom místě má vložit obsah těch souborů.
Tudíž někde budou soubory "RTClib.h" a "SparkFunHTU21D.h" (asi v adresářích "RTClib" a "SparkFunHTU21D", nebo jejich podadresářích) a to jsou normální Cčkové hlavičkové soubory (no dobře spíš C++ nebo g++ ale to teď není tak podstatné)
Někde poblíž těchto hlaviček budou i těla s koncovkou .cpp a možná i další zajímavé soubory.
(A možná budou mít v sobě nějaká další #include a tak dál a tak dál. A když si v IDE spustíš překlad (a máš v Preferencies nastaveno/zašktnuto "Show verbose output during: compilation" a "Compiler warnings: All") tak uvidíš, jak to kompiluje a někde tam budou strašně dlouhé řádky s něčím jako blablabla/avr-g++ blablabla -Icesta_ke_knihovne -Icesta_ke_knihovne ... blablabla - tak ty všechny cesty nějak prohledává kvůli těm knihovnám)

Jinak *.ino soubory jsou to samé, co *.cpp, akorát v tom Arduino ještě čachruje s hlavičkama a deklaracema, aby z toho to *.cpp udělalo.

No a v těch knihovnách je přesně co se má dělat s těma datalogerama, když po nich něco chceš.

Jenže to je stejně spíš jen jak, nikoli proč.

Proč se dočteš v datasheetu k dané součástce například když si vygooglíš "DS1307 datasheet" (kde to DS.. je to, co je na tom integráči, co je po něm ten modul pojmenovaný a pak je po něm pojmenovaný i objekt v té knihovně a tvoje proměnná, ale to už je jen taková šikovná shoda okolností)

Tam se taky dočteš, že alarm jde nastavit jen na daný den v týdnu, nebo jen na každý den, nebo ... ale nejde nastavit zcela libovolně.
Takže je často jednodušší si prostě zajímavé věci s tím dělat sám.

A samozřejmě tu knihovnu nemusíš vůbec použít a můžeš si to udělat po svém.

Já si to právě tak pro různé RTC čipy udělal, teď mám vlastní knihovny, které používají jednoduché vlastní API a když někde změním RTC čip, tak jen změním knihovnu a pořád mi to dělá to samé tak, jak je mi to pohodlné (třeba formátování data a času) a nedělá to věci, které nepotřebuju.

A samozřejmě bych to mohl prostě napsat do programu, kdybych to nechtěl používat ve víc projektech a mít přehledný kód.

Dost pomůže, pokud se naučíš aspoň základy C/C++ a prokoukneš, že Arduino to jen přelakovalo na růžovo, aby se toho nebáli humanitně zaměření studenti, ale všechny ty skeče a ina a tak je vlastně jen to C/C++ s několika knihovnama a hlavně to nakonec překládá stejný překladač.

Takže v *.ino můžeš použít i cokoli z toho C/C++ bez rozpaků, i když to arduino tutoriál neobsahuje :lol:

Michal_123
Příspěvky: 9
Registrován: 31 říj 2023, 20:44
Reputation: 0

Re: Časové rozmezí

Příspěvek od Michal_123 » 04 lis 2023, 10:35

Super. Děkuji. Knihovny vím kde jsou, většinou po aktualizaci to nejde a starou musím smazat ručně, tak už mě to potrápilo a musel jsem je najít. Jsou tam i ty cpp soubory, ale ty zatím nevím, jak otevřít. Jinak děkuji za nasměrování. Začnu u toho datasheet DS1307. Ve většině případů by se to mohlo hodit a předpokládám, když se naučím jeden, tak ostatní budou podobný. Jinak koupil jsem si tu knihu Průvodce světem ARDUINA a na začátek se mi to nezdá vůbec špatný. Popřípadě kdyby měl někdo nějakou podobnou knihu na studia třeba to C a C++, tak budu jedině rád za doporučení. Určitě bych zakoupil. Děkuji všem

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 788
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Časové rozmezí

Příspěvek od gilhad » 04 lis 2023, 12:53

cpp soubory jsou obyčejný text, takže v libovolném textovém editoru (třeba notepad, pspad, i to Arduino IDE, ale nikoli word, nebo excel, nebo tak, co neumí rozumě pracovat s obyčejným textem).
Já používám VIM, který je naprosto úžasný a mocný (ale naučit se ho používat není úplně jednoduché, na druhou stranu se vynaložené úsilí mnohonásobně vrátí)

peterple
Příspěvky: 156
Registrován: 22 zář 2021, 20:20
Reputation: 0

Re: Časové rozmezí

Příspěvek od peterple » 04 lis 2023, 13:22

Ak sa chceš učiť C tak sa to hlavne neuč na Arduine.
Ako učebný text doporučujem
https://www.smnd.sk/anino/moje/C.pdf
Preberajú sa tam základné koncepty C viac menej platné aj v tom arduine. Výhoda je strašne veľa úloh ktoré dávajú spätnú väzbu či tomu adept chápe alebo nie. Tiež to vytvára tlak na používanie debuggera. O to viac že nemáš učiteľa čo chyby nájde za teba.

Pravdepodobne aj nejaký český učiteľ napísal niečo podobné. Treba hľadať.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 hostů