Automatické zalévání

Tvoříte zajímavý projekt? Pochlubte se s ním.
Pravidla fóra
Vkládejte prosím jen HOTOVÉ projekty, které chcete představit ostatním.
martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od martinius96 » 12 bře 2018, 23:34

seta1J píše:
12 bře 2018, 20:12
od afilip » 11 bře 2018, 18:17

Co jako čidlo chci zkusit toto https://www.ebay.com/itm/Analog-Capacit ... 2749.l2649
Ak sa nemýlim, tak práve toto je ten senzor čo odchádza najrýchlejšie.
Myslím si, že to nie je najlepšia voľba.

seta1J
Příspěvky: 29
Registrován: 02 říj 2017, 04:32
Reputation: 0

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od seta1J » 13 bře 2018, 06:20

Co na něm odchází? Uvažuji ho vyzkoušet právě kvůli životnosti.

K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43
Reputation: 0

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od K380 » 13 bře 2018, 09:20

Tohle čidlo je obdoba čidla Arduino jen je vše na jedné desce. Jestli jsou elektrody stejného provedení tj. postříbřené tak se také odpaří působením elektrolýzy nebo případným použitím hnojiv. Nejlepší je použít nerezové elektrody a zesilovač LM393 zvlášt tj Arduino čidlo. Elektrody se dají vyměnit a zbytek zůstane. Postříbřené elektrody postupně korodují a mění se hodnoty pro odečet vlhkosti. Ale jestli na tomto čidle jsou elektrody chráněny protože je to kapacitní čidlo tak třeba vydrží. Chtělo by to vyzkoušet. Z toho obrázku to není vidět. Pokud to někdo vyzkoušíte dejte vědět.

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od petan » 13 bře 2018, 22:05

No, podle názvu "Capacitive Soil Moisture Sensor" to asi bude kapacitní čidlo :D
Ty snímače co odcházejí měří vodivost půdy - elektrody musí být elektricky spojeny s hlínou - dochází zde k oxidaci.

Těžko říct jakou vlhkost vydrží povrch tohoto čidla a jaká je jeho citlivost. Pomoci by mohlo přelakovat ho silnější vrstvou kvalitního laku. Je otázkou, jak hodně to změní citlivost snímače.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od pavel1tu » 14 bře 2018, 18:40

Heh - další postřeh - dejte si tam (pokud jedete z nádrže jako já) sítka ! Není nad testování u někoho na zahradě ....

Ventil se mi nezavřel přes nějakej bordel a já vypustil kámošovi do skleníku 300l sud :-D - bere to s humorem, prý až dobruslí, tak tam dá rýži.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od pavel1tu » 14 bře 2018, 18:46

seta1J píše:
13 bře 2018, 06:20
Co na něm odchází? Uvažuji ho vyzkoušet právě kvůli životnosti.
Já je nemám, ale teď se na ně připojuji ve skleníku u kámoše - laboruje automatické zalévání, hodně jezdí pryč.
Už 3 roky s nimi kámoš měří vlhost půdy ve skleníku - jen na displej domů.

Od začátku jsem mu ale tu část s elektronikou dal do "smršťovačky" s lepidlem(bužírka na kabel co se teplem smrští - je taková dražší verze s lepidlem a je na ven úplně ideální) krásně se to asi hermeticky uzavřelo a zatím jedou (má 3).
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

seta1J
Příspěvky: 29
Registrován: 02 říj 2017, 04:32
Reputation: 0

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od seta1J » 14 bře 2018, 19:32

pavel1tu píše:
14 bře 2018, 18:40
Heh - další postřeh - dejte si tam (pokud jedete z nádrže jako já) sítka ! Není nad testování u někoho na zahradě ....

Ventil se mi nezavřel přes nějakej bordel a já vypustil kámošovi do skleníku 300l sud :-D - bere to s humorem, prý až dobruslí, tak tam dá rýži.
-----------------
Z toho mám u ventilu obavy také. Proto si myslím, že bude výhodnější čerpadlem plnit nádržku třeba 5l (jako jednu dávku) s čidlem napnění a tu samospádem vyprázdit. Cyklus opakovat dle potřeby. Ono stejně je třeba zalít dávku, počkat teprve pak vyhodnotit. Zalévat dokud se neozve čidlo je myslím moc.

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 778
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od gilhad » 15 bře 2018, 00:51

Stejne to chce sledovat i pri tom plneni (jinak kdyz ti potece ventil, tak budes plnit a plnit a plnit ...) a mit tam nejakou logickou pojistku typu, ze casteji nez jednou za hodinu se nezaleva nikdy a pokud se zaleje 4x po sobe s timto odstupem, tak je to taky moc a je potreba informovat majitele a zavest nejake bezpecnostni opatreni, protoze je neco v neporadku (treba odeslo cidlo, nebo se smekla hadice a misto zahonku zalevame cosi zcela jineho, nebo tak). Stejne tak, pokud se plni bez zalevani, zvlast opakovane (vedro ma ve dne diru, mila lizo, mila lizo ... :lol: ).

Samozrejme ty casy a pocty jsou naprosto nahodne vybrany, je potreba zmerit, kolik realne potrebuje dana zahrada a zarizeni a dat tam rezervu na obzvlaste horke a vetrne dny.

seta1J
Příspěvky: 29
Registrován: 02 říj 2017, 04:32
Reputation: 0

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od seta1J » 15 bře 2018, 12:06

gilhad » 15 bře 2018, 00:51
To je právě to "čidlo naplnění" (nebo i jen konstantní čas běhu čerpadla). Podle měření pak upravit interval mezi dvěma zaléváními.
Pak již mohu lehce stanovit, že pokud je interval kratší než x je třeba zásah zvenčí = hlásit chybu.
Stejně jak když bude teplota venku přes 30°C , bude interval delší než x2 a nepršelo.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od pavel1tu » 17 bře 2018, 11:02

seta1J píše:
14 bře 2018, 19:32
pavel1tu píše:
14 bře 2018, 18:40
Heh - další postřeh - dejte si tam (pokud jedete z nádrže jako já) sítka ! Není nad testování u někoho na zahradě ....

Ventil se mi nezavřel přes nějakej bordel a já vypustil kámošovi do skleníku 300l sud :-D - bere to s humorem, prý až dobruslí, tak tam dá rýži.
-----------------
Z toho mám u ventilu obavy také. Proto si myslím, že bude výhodnější čerpadlem plnit nádržku třeba 5l (jako jednu dávku) s čidlem napnění a tu samospádem vyprázdit. Cyklus opakovat dle potřeby. Ono stejně je třeba zalít dávku, počkat teprve pak vyhodnotit. Zalévat dokud se neozve čidlo je myslím moc.
Já jako vždy (ač to nepotřebuji) ladím někomu jinému.
Požadavek je - chod na baterku + solárko (ne u každého skleníku je elektřina).
Je to vyřešeno - ze sudu jde 1" hadice do takové "filtrace". Zatím to funguje.
Doma to nehrozí - voda z vodovodu.
S tím čerpadlem je to dobrý nápad, ale třeba na balkon je to další nádrž, já třeba zalévám (připravuji) letos 6 truhlíku těch nejdelších, to je za horkého letního dne 9l vody.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů