Zabezpečovací systém, přidání deaktivace

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Alexander
Příspěvky: 5
Registrován: 28 říj 2021, 18:43
Reputation: 0

Zabezpečovací systém, přidání deaktivace

Příspěvek od Alexander » 01 bře 2024, 07:32

Ahoj, našel jsem si na netu zabezpečovačku řešenou pomocí Arduina a modulu SIM800L. Ale chybí mi tam jedna docela důležitá věc, a to deaktivace. Napadlo mě změnit kód tak aby po detekci otevřených dveří nebo detekci pohybu byl ještě čas cca 15s so doby než se odešle sms. Po tu dobu by se dal systém deaktivovat na klávesnici číselným kódem a potvrzením #. Ještě by mohly být zahrnuty dvě ledky z nichž jedna by signalizovala že je systém aktivní a druhá že je systém neaktivní. A následně zase aktivovat při odchodu se stejným časovým odstupem. Byl by prosím někdo tak ochotný a upravil mi kód tak aby fungoval podle mých představ? Děkuji mnohokrát
Zde je odkaz na projekt
https://www.engineersgarage.com/arduino ... ed-switch/

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Zabezpečovací systém, přidání deaktivace

Příspěvek od kiRRow » 02 bře 2024, 09:51

No normálně se to dělává tak, že magnet na dveřích je tzv vstupní zóna, která spouští příchodový čas. PIR senzor v místnosti za dveřmi s magnetem je takzvaně následně vstupní zóna - pokud běží příchodový čas, chová se jako vstupní zóna a nechá tě zadat kód. Pokud ale vymlátíš okno a vlezeš do místnosti oknem, chová se jako okamžitá zóna a ihned spouští poplach.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Zabezpečovací systém, přidání deaktivace

Příspěvek od kiRRow » 02 bře 2024, 09:56

A doporučuji jako detektor pohybu použít normální detektor pohybu určený pro alarmy ... je to za pár šupů a i ty nejlevnější "analogové" už mají v sobě "zabudovanou" korekci proti falešné detekci a mají možnost změny citlivosti minimálně ve dvou krocích ... jako výstup používají kontakt NC

btw podle toho návodu, když do magnetu dle schématu připojíš 12V a druhej konec na PIN, tak ti po zavření dveří shoří arduino ...

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Zabezpečovací systém, přidání deaktivace

Příspěvek od analytik » 02 bře 2024, 11:11

Mám špatné zkušenosti s některými citlivými PIR detektory. Raegují na jakoukoli rychlou změnu teploty ve svém zorném poli. Třeba vlivem průvanu. Spolehlivější jsou mikrovlnné senzory.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Zabezpečovací systém, přidání deaktivace

Příspěvek od kiRRow » 02 bře 2024, 12:18

Proto doporučuji použít PIR senzor pro PZTS (EZS) systémy ... ty mají tyhle falešné detekce vyřešeny ... mikrovlný senzor může být zase ovlivňován jinými elementy ... např jinačím mikrovlným detektorem nevhodně umístěným ve vedlejší místnosti, nebo tím, že "vidí" pohyb ve vodovodních a odpadních trubkách ve zdech ...

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Zabezpečovací systém, přidání deaktivace

Příspěvek od analytik » 02 bře 2024, 14:20

To je fakt. Jeden je zády k domovnímu schodišti a detekuje průchod i přes cihlovou zeď. Spíná však jenom na pár sekund osvětlení LED páskou, takže to nevadí. Falešné spouštění bezpečnostního systému by byl problém.

Alexander
Příspěvky: 5
Registrován: 28 říj 2021, 18:43
Reputation: 0

Re: Zabezpečovací systém, přidání deaktivace

Příspěvek od Alexander » 05 bře 2024, 07:38

kiRRow píše:
02 bře 2024, 09:56
btw podle toho návodu, když do magnetu dle schématu připojíš 12V a druhej konec na PIN, tak ti po zavření dveří shoří arduino ...
Proto to mám napojené na 5V.
Ta fotobuňka od klasické zabezpečovačky je dobrý nápad. Nicméně to nemění nic na tom že ten kód nezvládnu napsat. Na programování jsem blbej, zapojit to zvládnu.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Zabezpečovací systém, přidání deaktivace

Příspěvek od kiRRow » 05 bře 2024, 15:22

Ten kód je na kompletní napsáni znovu, detektory co se používají u alarmů pracují na 12V. Čím bych asi začal, tak s klávesnicí. Naučit se sní pracovat. Zadám kód, system se aktivuje, zadám kód, systém se deaktivuje... pak bych teprve řešil senzory a nakonec komunikaci.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Zabezpečovací systém, přidání deaktivace

Příspěvek od kiRRow » 05 bře 2024, 16:22

A programování se neboj, pomůžeme ti, vysvětlíme ti to, akorát se musíš snažit a neházet flintu do žita. A zkus si o tom pokecat s AI na chatGPT - jednoduchý programy to spráskat umí :-)

Jo a ještě bych se zamyslel nad tím jak to vlastně celé budeš napájet, protože správný alarm má svou vlastní zálohu energie ... olověný bezúdržbový akumulátor 12V/7Ah např... a "mozek" je umístěn v krabici, která musí chvilku odolat velmi hrubé síle a je zatamperovaná :)

Alexander
Příspěvky: 5
Registrován: 28 říj 2021, 18:43
Reputation: 0

Re: Zabezpečovací systém, přidání deaktivace

Příspěvek od Alexander » 10 bře 2024, 07:40

S kamarádovu pomocí a také za pomoci chatGPT jsme to dali dohromady. Nasimuloval jsem si to na stránkách tinkercad. Záloha bude řešena pomocí li-ion baterií a solárním panelem. Bednu použiji nějakou menší venkovní rozvodnici.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 hostů