Ovládání 2 motorů přes HC-12

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Odpovědět
Ablamomsip
Příspěvky: 2
Registrován: 19 čer 2020, 16:08
Reputation: 0

Ovládání 2 motorů přes HC-12

Příspěvek od Ablamomsip » 19 čer 2020, 16:36

Zdravím,

předem se omlouvám, ale nemám s Arduinem moc zkušenosti, ale pomalu se učím. :)

Potřeboval bych poradit co potřebuju ke zprovoznění následujícího projektu:

1) Zařízení se 2 motory ze starých stěračů + HC-12 + arduino + "nějaká řídicí jednotka motoru"?
2) Ovladač s mikrospínači + arduino + HC-12

Myšlenka je taková, že potřebuji na dálku ovládat zařízení se 2 motory. Na ovladači jsou mikrospínače(šipky), kterými bych potřeboval otočit motor (doprava, doleva) do té doby, než narazí na zarážející spínač a dojde k vypnutí. To samé u motoru č. 2.

Otázka zní, co je potřeba za hardware, abych byl schopen se pohnout z místa.

Děkuji za reakce. :)

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Ovládání 2 motorů přes HC-12

Příspěvek od ondraN » 20 čer 2020, 07:46

Volba,jak to udělat, hodně záleží na tom, jak to má být spolehlivé a bezpečné. Koncové mikrospínače nejsou úplně stoprocentně spolehlivé a pokud se bude motor vypínat jen na základě pulzu z nich, může se stát, že i na dorazu zůstane zapnutý a zničí se. Taky záleží, jestli je třeba nějak regulovat výkon motoru (PWM), nebo ne. A taky počet cyklů zapnutí motorů za dobu životnosti zařízení.
Pokud má být vysoká spolehlivost a bude to spínat motor častěji než dvakrát denně, tak bych pro řízení motoru zvolil dostatečně dimenzovaný polovodičový H můstek se snímáním proudu a detekcí nadproudu. Další potřebná věc, bude zdroj. Musí mít oddělenou část pro napájení motoru a řízení (arduina), jinak může docházet k problémům díky rušení od motoru (ideální je úplné galvanické oddělení obvodu motoru, H můstek se pak řídí přes optočleny).

Ablamomsip
Příspěvky: 2
Registrován: 19 čer 2020, 16:08
Reputation: 0

Re: Ovládání 2 motorů přes HC-12

Příspěvek od Ablamomsip » 22 čer 2020, 12:58

To máte pravdu, nejsou zcela spolehlivé, bohužel nejsem schopen vměstnant místo spínačů něco jiného. Regulovat výkon motoru není nutné, motory jsou zpřevodované. Potřebuju pouze sepnout motor, který pojede do koncového spínače.. poté po zmáčnkutí ovládání se vrátí zpět na původní místo. a pořád dokola. Děkuji za reakci. :)

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání 2 motorů přes HC-12

Příspěvek od pavel1tu » 22 čer 2020, 20:08

Nevím proč by to mikrospínače neměly vydržet,
pokud to jede rychle a bojíš se setrvačnosti, já dávám indukční čidla, na nich zpomalím a k mikrospínači dojedu pomalu. Krokový motor se musí zvolit nejen aby utáhl zátěž, ale zvládl ji i ubrzdit tak rychle jak je potřeba.
Pokud se nejedná o krokové motory, tak mikrospínačem trhám (+) pro daný směr - i když arduino je rychlé - zdá se mi to spolehlivější.
Horší je, pokud to má nějakou setrvačnost, pak je dobré dát tam DC motor s brzdou.

S motory je zábava, mám na kontě i několik slepic, vytopený skleník, nechtěně vyčerpanou 15m3 nádrž a další ...

A souhlasím s Ondrou - Hmůstek nějaký pořádný, já mám oblíbené s TB6600, výkonější jsem zatím nepotřeboval
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Ovládání 2 motorů přes HC-12

Příspěvek od KamilV » 22 čer 2020, 20:55

Je to sice OT (a klidně prosím do SZ), ale moc by mě zajímalo, co se těm slepicím stalo :D

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 778
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Ovládání 2 motorů přes HC-12

Příspěvek od gilhad » 23 čer 2020, 00:49

Přepólované pařátky? :lol:

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání 2 motorů přes HC-12

Příspěvek od pavel1tu » 23 čer 2020, 06:56

KamilV píše:
22 čer 2020, 20:55
Je to sice OT (a klidně prosím do SZ), ale moc by mě zajímalo, co se těm slepicím stalo :D
Chybou v programu, kdy při teplotách pod nějakou hodnotu neotvíráme kurník,
jsem otevřel a za 20 minut zavřel.
Kamarád byl zrovna na víkend lyžovat.
Holt - mražený slepice .... (-18st.C přes noc)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů