Pedály na simulátor

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
TPK77
Příspěvky: 8
Registrován: 03 čer 2020, 13:04
Reputation: 0

Pedály na simulátor

Příspěvek od TPK77 » 03 čer 2020, 13:28

Dobrý den, v oblasti arduina jsem nováček. Potřeboval bych poradit, nasměrovat.

Pro děti dělám pedály, které chci přes základnu volantu Thrustmaster T300 GT připojit na PlayStation 4. Nové pedály používají jako snímač LOAD CELL. Konkrétně následující, mám všechny včetně HX711 modulu :

BRZDA - 100kg - http://bit.ly/2v7etDR
SPOJKA A PLYN - 20kg - http://bit.ly/2ILHmJf

Stávající pedály, které chci nahradit, ovládají potenciometry takže výstupem který jde do základny volantu je napětí 0,5V - 3,3V podle zatížení pedálu. Výstup ze stávajících pedálů je lineární.

Chtěl bych vytvořit, nechat vytvořit, zařízení které mi umožní jednotlivé pedály kalibrovat, případně přiřadit na výstupu z nich nějakou křivku. Předpokládám, že vše by s arduinem neměl být problém, ale aktuálně s ohledem na nulové zkušenosti (rozblikal jsem diodu) nejsem stavu odhadnout o jak moc složitý problém se jedná a jaký vůbec použít HW ke zprovoznění výše uvedeného.

Mechaniku pedálů včetně zabudování snímačů mám kompletně hotovou, takže stačí "pouze" sestavit HW a naprogramovat.

Poradíte? Díky moc s pozdravem Tomáš ;)

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Pedály na simulátor

Příspěvek od ondraN » 03 čer 2020, 13:48

A nebylo by jedndušší dát k těm tenzometrickým můstkům analogové zesilovače a výstup brát přímo z nich? Nebo bude to arduino dělat i něco jiného, než převod na napětí?

TPK77
Příspěvky: 8
Registrován: 03 čer 2020, 13:04
Reputation: 0

Re: Pedály na simulátor

Příspěvek od TPK77 » 03 čer 2020, 13:54

Potřebuji mít možnost minimálně kalibrace pedálů. Každý na to šlape jinou silou a tím pádem by využívali jiný výstupní rozsah. A pak ty přidané hodnoty např. jako možnost proložit výstup křivkou nebo, že by si po spuštění na displeji zvolili svůj profil a tím by se jim aktivovalo jejich nastavení jako je kalibrace, křivka, jakou hru právě hrají (různé hry můžou mít různé nastavení) atd...

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Pedály na simulátor

Příspěvek od Axamith » 04 čer 2020, 08:03

Tenzometrické snímače dávají při deformaci velmi malé změny, proto se používají zesilovací převodníky. Takže HX711 https://arduino-shop.cz/arduino/998-ad- ... hx711.html
Jeden na každý tenzometr. Převodník teoreticky umí obsloužit dva kanály, ale nepodařilo se mi nikdy smysluplně rozchodit a to jsem tomu věnoval spoustu času.
Co myslíš tou kalibrací? Tenzometry se kalibrují tak, že se změří hodnota při nulové zátěži a potom při konkrétním zatížení, z výsledku se spočítá kalibrační faktor.Tato hodnota se pak uloží do sketche. Jak často by se to mělo kalibrovat? Mám napsaný autokalibrační sketch, ale na toto by to bylo zbytečně komplikované, šel bych cestou manuální kalibrace. Já to dělal na kalibraci v terénu, bez přístupu k PC.

TPK77
Příspěvky: 8
Registrován: 03 čer 2020, 13:04
Reputation: 0

Re: Pedály na simulátor

Příspěvek od TPK77 » 04 čer 2020, 09:47

Modul HX711 mám ke každému snímači.

Co se týká kalibrace - každý z uživatelů by měl mít možnost si pedál nakalibrovat na svoji sílu nohy. Tzn. nejdřív by se načetla hodnota při nulovém zatížení pedálu a následně při maximálním zatížení pedálu. To by určilo mezní hodnoty kterým by se přiřadily hodnoty 0,5V a 3,3V.

Pak už je zřejmě pouze otázka naprogramování jestli půjdou hodnoty lineárně nebo po křivce. Jestli si uživatel bude křivku definovat. Jestli bude mít každý uživatel uložený svůj "profil" nebo jestli se bude kalibrovat při každém zapnutí. Jestli se bude ovládat přes diplej a nebo tlačítky. Jestli ....
To si myslím je už "pouze" programování.

Bohužel jak už jsem zmínil v úvodním příspěvku, jsem začátečník. Povoláním stavař, srdcem strojař.

Pro představu posílám pár fotek sestavených pedálů.

Díky t.
Přílohy
20200603_103506.jpg
20200603_103352.jpg
20200603_103327.jpg

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Pedály na simulátor

Příspěvek od ondraN » 04 čer 2020, 20:39

Ještě by mě zajímalo, jestli bude stačit pouze 8bitů konverze digital-analog. Arduino to dělá přes PWM, takže se výstup musí prohnat přes filtr a jestli chceš mít zachovanou alespoň tu osmibitovou přesnost, musíš výstup normalizovat s nějakým referenčním zdrojem, upravit úroveň a stejnosměrně posunout. A nebo použít ještě nějaké externí DAC, třeba https://arduino-shop.cz/arduino/1335-pc ... gJVdfD_BwE

TPK77
Příspěvky: 8
Registrován: 03 čer 2020, 13:04
Reputation: 0

Re: Pedály na simulátor

Příspěvek od TPK77 » 04 čer 2020, 21:08

Tohle už je pro mě vyšší dívčí :(

Dokoupit moduly případně externí zdroj co bude živit výstup z pedálů není problém.

Selským rozumem stavaře nepolíbeného slaboproudem bych výstupem z arduina řídil motor, který by mě otáčel potenciometr a ten v patřičném rozsahu reguloval výstupní napětí co půjde do základny volantu. Ale cítím že to je blbost a musí existovat jednodušší cesta, zřejmě nějaký DA převodník.

Co se týká 8 bitů tak nedokážu odhadnout jestli je to dostatečně jemný krok. Rozsah pohybu pedálů je odhadem max 20-30 stupňů.

Na internetu je přesný návod jak pedály zprovoznit včetně doporučených desek a zapojení (ne arduino). Bohužel pouze pro PC přes USB. Tahle varianta je na Playstation nepoužitelná.

Díky za vaše nápady. Ah t.

Odesláno z mého SM-G973F pomocí Tapatalk


ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Pedály na simulátor

Příspěvek od ondraN » 04 čer 2020, 21:15

Bohužel, to co chceš, není zrovna úplně jednoduché. Pokud nemáš žádné zkušenosti, zkus sehnat někoho, kdo ti to za nějaký obolus, nebo v rámci sbírání zkušeností navrhne. Já mám bohužel času minimum, takže ikdyž je to zajímavý projekt, není kapacita se do něj pustit :(

TPK77
Příspěvky: 8
Registrován: 03 čer 2020, 13:04
Reputation: 0

Re: Pedály na simulátor

Příspěvek od TPK77 » 04 čer 2020, 21:31

Přesně jak píšeš. Ideálně to někomu zadat. Ale většina těch které znám a elektronice rozumí, je jich poskrovnu, řekli že to nebude zásadní problém, ale nemají čas.

Já v době korona"krize" koupil starter kit arduina, že se něco nového naučím, ale naštěstí jsem neměl skrz práci čas.

Takže se snažím nechat nasměrovat a pak tím směrem pátrat. Podařilo se mi s návodem přes Arduino Nano zapojit a následně naprogramovat repliky volantů pro thrustmaster. Takže vím že arduino ten potenciál má.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Pedály na simulátor

Příspěvek od ondraN » 04 čer 2020, 21:41

Pošli mi na sebe email, s dílčími kroky ti mohu pomoci a nějak tě nasměrovat. Můj email je onadr na seznamu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů