Pedály na simulátor

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
TPK77
Příspěvky: 8
Registrován: 03 čer 2020, 13:04
Reputation: 0

Re: Pedály na simulátor

Příspěvek od TPK77 » 04 čer 2020, 21:48

Díky moc za tvůj čas a ochotu.

Samozřejmě pokud by měl kdokoliv jiný ještě nějaké nápady tak za ně budu rád.

Axamith
Příspěvky: 533
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Pedály na simulátor

Příspěvek od Axamith » 05 čer 2020, 05:54

Vrátím se k problematice kalibrace. Určitě je potřeba znát kalibrační faktor snímačů, tak bych to viděl následovně:
  • měření bez zatížení
  • měření se známou zátěží
Z těchto hodnot se spočítá kalibrační faktor.
Z dalšího měření, při kterém si dítko sešlápne svoje maximum se určí 100 % zátěž a za pomocí kalibračního faktoru už nebude problém dopočítávat pohyb pedálu.

A jsem na tom podobně jako kolegové, málo času na takový úkol . . .

TPK77
Příspěvky: 8
Registrován: 03 čer 2020, 13:04
Reputation: 0

Re: Pedály na simulátor

Příspěvek od TPK77 » 05 čer 2020, 07:42

Ahoj, pořád mi není jasné proč je nutné dělat kalibraci se známou zátěží? V zásadě mě nezajímá. Pořád chci vycházet pouze z maxima a minima. Tím bych určil krajní hodnoty a ty proložil úsečkou (v případě lineárního průběhu) a po té bych dopočítával hodnoty mezi. Chápu že v určitých případech je nutné určit velikost "kroku" kalibrací se známým zatížením, třeba u váhy. Uniká mi něco?

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 786
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Pedály na simulátor

Příspěvek od gilhad » 07 čer 2020, 21:59

V podstate tu kalibraci se znamou zatezi delat nemusis, protoze nepotrebujes vedet, jakou vahou to je ve skutecnosti zatizene.

Proste na to nechas vsi (rozumnou) silou slapnout diteA a ulozis si, kolik je maxA, pak diteB a ulozis maxB atd ... (asi ulozis do EEPROM, abys to po vypnuti a zapnuti nemusel delat znovu).

Pak vyberes diteX, ktere bude zrovna hrat a budes ve smycce (loop) zmeris, kolik na to zrovna slape, porovnas to s maxX a kolik vyjde procent, tolik procent ze 3.3V das na vystup (bud sezenes DAC, nebo prez PWD=analogWrite na ten pin posles spravnou hodnotu a protoze PWM=ruzne huste hradby, tak tam das neco, aby ti to vyhladilo na to prumerne napeti (ja bych dal Arduino pin-odpor-kondik proti zemi - odpor - konektor od konzole, co ocekava 0-3V3)

Zadrhely:
- dite v zapalu hry na to dupne silneji - takze cokoli nad 100% u daneho ditete budes brat jako 100%, abys nepretizil vystup
- deti se casem meni - tu pocatecni kalibraci je vhodne obcas zopakovat a vzit novou hodnotu
- nechces linearni prubeh - tak si ho z te hodnoty dopocitas prez nejakou funkci nebo prez tabulku prubehu, kde to proste mezi jednotlivymi body prolozis, aby nebyla zbytecne velka a slozita
- pokud je dite vyrazne slabsi, nez co dava pedal, tak ti dochazi ke ztrate presnosti a jemnosti (pokud pedal vraci 8bitu, cili 0-255, zvladne 100 kg a dite jen 1kg, tak ti na tom "naslape" jen hodnoty 0,1,2 a obcas 3, coz je na rizeni moc hrube - pak bych uvazoval bud o jinem pedalu, nebo o jeho nastaveni pakou, aby to dite nejak "uslapalo". Nebo o jinem zarizeni (joystik?). Pokud dite "uslapne" vic nez 10 ruznych hodnot, tak by to jako pedal uz mohlo jakztakz stacit)

Axamith
Příspěvky: 533
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Pedály na simulátor

Příspěvek od Axamith » 08 čer 2020, 05:54

Právě pro ty zádrhely jsem navrhoval kalibraci + dětské maximum.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1164
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Pedály na simulátor

Příspěvek od kiRRow » 08 čer 2020, 12:44

No jestli to má být simulátor a simulovat realitu, tak reálně v autě pedál má nějaký pracovní rozsah a je mu uplně jedno jestli jo mám napodlaze já vší silou, nebo na něm "stojí slon" ... Pokud dítě nesešlápne pedál v plném rozsahu, šel bych spíš cestou menší pružiny, nebo možnosti regulace odporu toho pedálu.

TPK77
Příspěvky: 8
Registrován: 03 čer 2020, 13:04
Reputation: 0

Re: Pedály na simulátor

Příspěvek od TPK77 » 08 čer 2020, 13:15

Přesně tak, v zásadě je mi jedno, když někdo sešlápne pedál víc než je jeho nastavené maximum. Prakticky to věrně simuluje pedály v autě. Na spojce a na plynu je mechanický doraz a relativně slabé pružiny takže všichni dokážou využít 100% dráhy pedálu. Jediné kde se bude řešit síla jakou se na pedál šlape je brzda. Stejně jako v autě. Jinak u plynu je možnost mechanicky omezit rozsah pohybu pedálu dorazem. V tom případě by uživatel udělal novou kalibraci na mezní hodnoty. Předpokládám, že do celého zařízení by třeba nebyl problém zakomponovat diodu, která by se rozsvítíla po dobu sešlápnutí pedálu na hodnotu rovnající se a nebo vyšší než je nastavené maximum. Ale to už jsou předpokládám drobnosti, které se řeší programem.

Co se týká jemnosti 8bit, 256 kroků, tak tam by to asi neměl být problém (ale 1024 zní líp). Předpokládám, že pedál (load cell snímač) jako takový vyplivne pouze analogové hodnoty, které se budou dělit až v nějakém AD převodníku. Já mám ke snímačům koupené AD Převodník Modul 24-bit 2 kanály HX711, byly součástí snímačů. Podle specifikací jsou 24 bitové.

Rozumím tomu dobře, že se to tedy přes ARDUINO dá spáchat?

Jak se vyřeší výstup 0,5 -3,3 V z arduina do základny volantu? Přes něco takového : PCF8591 AD/DA převodník pro Arduino ?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů