Světelná tyč - malování světlem

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 778
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Světelná tyč - malování světlem

Příspěvek od gilhad » 21 čer 2020, 08:27

WS2812 (ty ledky) v sobe nemaji trvalou pamet, kdyz je vypnete od napajeni, tak zhasnou a zapomenou. Po pripojeni je potreba jim poslat, jak maji sviti, jinak nemuzou mit tuseni.

Takze Arduino by melo cist i to druhe tlacitko a kdyz se vypne a zapne napajeni, tak zopakovat posledni sekvenci nastaveni LEDek.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1151
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Světelná tyč - malování světlem

Příspěvek od kiRRow » 21 čer 2020, 10:29

Přesně jak píše gilhad. Druhej čudl bude v podstatě přepínat mezi "černou barvou" a posledním režimem programu.
Jinak cool světelnej meč, já už bych do toho cpal zvukový efekty :D.

Wrchi
Příspěvky: 24
Registrován: 19 dub 2019, 23:31
Reputation: 0

Re: Světelná tyč - malování světlem

Příspěvek od Wrchi » 21 čer 2020, 13:34

Jo takhle nějak to chápu, že se vypne svit (jako černá) a pak zase zapne. To je ale teda bez použití paměti? Zapojení by taky mohlo zůstat stejné? To druhé tlačítko mám na tom + vodiči. Nebo ten vodič nechám napřímo z napájení do ledek a přidám další tlačítko třeba na pin 3? To už je pro mě teď trochu víc na pochopení :D. Chápu ale ten princip.

Jinak doma se mi s tím smejou, že to vypadá jak světelný meč :D. Dokonce jsem někde narazil na kód, který zapnutím a mihotáním ledek docílí efektu světelného meče :D. Nemám to ale k tomu účelu :) Ještě nemám dodělaný průhledný, mléčný tubus z plastu kvůli rozptýlení světla aby nešly na fotce vidět jednotlivé ledky jako body.

Wrchi
Příspěvky: 24
Registrován: 19 dub 2019, 23:31
Reputation: 0

Re: Světelná tyč - malování světlem

Příspěvek od Wrchi » 30 srp 2020, 15:45

Tak jsem to celé trochu víc předělal. Použil jsem v OBI koupenou ledkovou, závěsnou zářivku, kterou jsem kvůli plastového zakulaceného, bíleho krytu použil jako tělo světelné tyče. Elektro výbava je jeden pásek programovatelných ledek (60ks), arduino NANO, stepdown měnič 5A, napájení 2s lipol 18650. Jas ledek jsem musel stáhnout na půlku, případně míň, aby se dalo fotit při větším isu. Jako ukázku přikládám fotky jednoduchých kruhů. Tenká mezera v barvě je udělaná jen přelepením černou izolačkou, navíc je pro efekt přidaná jen prskající fontána co se dává na dorty při oslavě. (nedotažené kruhy jsou jen kvůli krátkému času expozice, kdy jsem nestihl udělat celý kruh) Sklopná tyčka na držení kvůli pravidelnějšímu kruhu při točení (při testovacích fotkách ještě nebyla namontovaná). Jediné co se mi zatím nepovedlo udělat je to vypínání svícení tlačítkem a opětovné rozsvícení na poslední použitou barevnou kombinaci. Můžu Vás znovu někoho poprosit o pomoc s tím kouskem kódu, případně nasměřováním na nějaký konkretní kód/funkci, který by mi v tom pomohl? Jestli je nakonec nutné použít nějakou paměť na uložení, nebo varianta vypnout barvu (dát jakoby černou) a znova vyvolat poslední kombinaci? Děkuji moc za případnou pomoc.
Přílohy
barvicky2222.jpg
IMG_20200830_152008.jpg
IMG_20200830_151959.jpg
IMG_20200830_151944.jpg

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Světelná tyč - malování světlem

Příspěvek od ondraN » 30 srp 2020, 19:37

Povedená hračka a moc pěkné fotky :P

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Světelná tyč - malování světlem

Příspěvek od AstroMiK » 30 srp 2020, 21:50

Moc hezký...
Ještě by mohlo být zajímavé, kdyby se LED nějak dynamicky měnily, takže by na jednu otáčku mohly vznikat třeba různé spirály, nebo hvězdy - prostě libovolná grafika (když se to správně načasuje).


K tomu pamatování posledního režimu mě napadlo, jestli by se třeba nedala udělat funkce, která by při dlouhém stisku toho tlačítka pro výběr režimu provedla zápis aktuální proměnné 'showType' do EEPROM.
Krátký stisk by prováděl výběr režimu tak jako doteď - bez zápisu do EEPROM.

Při každém zapnutí napájení by se z té EEPROM načetla poslední uložená hodnota 'showType' zase zpátky do proměnné a rovnou by se podle ní nastavily LED.

EEPROM v ATmega328 má odolnost nejméně 100 000 přepisů (podle katalogového listu), takže bych se toho opotřebovávání vůbec nebál.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Světelná tyč - malování světlem

Příspěvek od jankop » 30 srp 2020, 23:46

Ještě mám v zásuvce torzo "světelné tyče" z dob, kdy toho ještě nebyl plný youtube.com. Bylo to na bázi MCU Microchip PIC s jednobarevnými diodami, protože trojbarevné nebyly moc běžné. Ale zase to dovedlo malovat obrázky. Jednou si udělám pořádnej světelnej nunčak, kterej bude umět mimo obrázku vánočního stromečku i vypisovat sprostý slova a obrázky :D .
Musím uznat, autor vlákna je sice trochu slabší programátor, ale realizátor projektů je dobrej, ty konstrukce se mi líbí. Já bohužel nejsem ani dobrý realizátor. Ale asi si brzo koupím kus RGB LED pásku na tu světelnou štanglu, když nám prodloužili ty "celní úlevy" s Čínou.

Wrchi
Příspěvky: 24
Registrován: 19 dub 2019, 23:31
Reputation: 0

Re: Světelná tyč - malování světlem

Příspěvek od Wrchi » 06 lis 2021, 00:07

Nějakou dobu jsem se k tomu nedostal abych kód dokončil ale ještě jsem to nevzdal :) Našel jsem stránku kde řeší rozsvícení ledek podle posledního nastavení uloženého do eeprom po výpadku napájení. Prakticky je to to samé jako když bych já chtěl poslední barevné nastavení ledek zmáčknutím tlačítka zhasnout a opětovným zmáčknutím tlačítka rotsvítit. Jen to neumím zkombinovat s mým kódem. Dotěď jsem to řešil složitěji kdy jsem si nastavil stejné barvy za sebou podle toho kolik krát jsem tyč potřeboval vypnout a zapnout. (doteď mi to totiž funguje tak, že když zapnu znova tyč, tak se mi nerozsvítí poslední barevné nastavení ale následující barevná kombinace) Ještě další věc by mě jen zajímala, jestli jde nastavit na první led jednu barvu a poslední led jinou barvu a ostatní ledky mezi nima by se vyplnily přechodem mezi těma barvama. (příklad: led 1 nastavím na bílou, poslední led na modrou a zbytek ledek mezi nima se vyplní sám plynulým přechodem mezi těma barvama)
tady je stránka - https://www.brainy-bits.com/post/yeah-i ... er-failure

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1151
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Světelná tyč - malování světlem

Příspěvek od kiRRow » 08 lis 2021, 14:49

Pokud si chceš pamatovat poslední program, tak si ho při každé změně musíš uložit do EEPROM - ta je ale omezena počtem zápisů, pak ona buňka začne vykazovat chyby - stane se to ale až za několik let a pokud to máš jen pro sebe, tak oprava je velmi snadná = nový FW a použít jinačí buňku v paměti.

Na počátku mám třeba modré složky 100 a na konci 200, červené složky mám na počátku 250 a na konci 200 - zelenou vynecháme (zatím). Diod mám třeba 10. Jediné co musím udělat je zjistit jak velký rozdíl je mezi koncem a začátkem a ten pak vydělit počtem diod. Tím získám číslo které musím přičíst v každém dalším kroku.
Modrá : (200 - 100) / 10 = 10 ... abych udělal přechod na 10ti diodách se začátkem 100 a koncem 200 musím přičíst v každém kroku 10
Červená : (200 - 250) / 10 = -5 ... abych udělal přechod, musím přičíst -5

-- dle mého skromného názoru :
Rozhodně si to napiš tak, ať ten přechod můžeš dělat od libovolné diody po libovolnou. Co když budeš chtít první červenou, poslední zelenou, ale přechod dělat v modré přes bílou zase do modré.
Jinak by bylo dobrý sem nahodit kompletní kód - určitě dočkal změn po takovém čase.

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Světelná tyč - malování světlem

Příspěvek od AstroMiK » 08 lis 2021, 18:19

S tím přechodem to není až tak jednoduché.
Světlo se vnímá logaritmicky, takže změna mezi jasem s hodnotou 1 a 2 je hodně výrazná, ale při rozdílu jasu 200 a 255 už je skoro nerozpoznatelná.
V praxi by to vypadalo tak, že na "tmavém konci" tyče by byl krátký přechod na několika LEDkách, ale zbytek tyče směrem ke "světlému konci" by svítil skoro naplno.


Když jsem si stavěl astronomickou čelovku s nastavitelným jasem v 10 krocích, použil jsem následující stupně jasu.
0, 1, 2, 3, 6, 12, 22, 40, 74, 138, 255

logaritmus.gif
logaritmus.gif (9.01 KiB) Zobrazeno 2712 x

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 13 hostů