Čtečka otisku prstů FPC1020

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
frogale
Příspěvky: 5
Registrován: 25 dub 2020, 19:12
Reputation: 0

Čtečka otisku prstů FPC1020

Příspěvek od frogale » 25 dub 2020, 19:38

Ahoj kluci (a holky).. mohl by mi někdo čumnout na problém, se kterým se tu trápím už půl dne? Snažím se zkompilovat základní example kód pro FPC1020, což je čtečka otisků prstu. Za boha nejsem schopný kód v Arduino IDE 1.8.12 zkompilovat a do mého ESP8266 dostat.

Zkoušel jsem už víc verzí kódu, ale nejslibnější mi přijde ta přímo na produktové stránce tady:
https://www.shenzhen2u.com/Capacitive-F ... C1020.html
Od příkladu kódu uvnitř bych se odrazil, ale při kompilaci mi to píše tuto chybu:

Kód: Vybrat vše

FPC1020.cpp:6:0:
FPC1020.h:45:28: error: expected ')' before '*' token
     FPC1020(SoftwareSerial *ser);
                            ^
Už jsem ze zoufalství zkoušel různé SoftwareSerial knihovny, našel jsem i pár verzí té FPC1020. Zkoušel jsem i starší verzi Arduina 1.6.7 (kód výrobce je zdá se z roku 2015). Alternativně jsem úspěšně zkompiloval kód od nějakého inda:
https://how2electronics.com/iot-biometr ... m-nodemcu/
ale FPC1020 asi není s R305 kompatibilní (čtečku to pak nemůže najít).

Nakopne mě někdo?

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Čtečka otisku prstů FPC1020

Příspěvek od KamilV » 26 dub 2020, 19:30

Neznám tu knihovnu a nezkoumal jsem ji, ale ze čtečky leze přímo UART, nechceš ho číst přímo na pinech se SoftwareSerial?
Já takto čtu nejrůznější čtečky RFID bez problémů.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Čtečka otisku prstů FPC1020

Příspěvek od pavel1tu » 26 dub 2020, 20:21

No, klasické poučení - HW z číny se kupuje až když k němu najdeš funkční knihovnu, nebo si ji musíš sám napsat/upravit.

Já testoval podobný od Adafruit a ten prostě měl v sobě uložené "otisky", ty porovnával a po komunikaci ti vrátil číslo otisku a ty jsi rozhodl zda je nebo není oprávněn. A lze ho zaheslovat.

S tímhle si hrál kamarád ale pak přešel na ty od Adafruit, ze záloh jsem vytáhl odkaz na knihovnu, třeba to pomůže.
https://github.com/tokuhira/M5Stack_FINGER_SerialDemo

Pokud si neumíš napsat knihovnu, nakupuj u výrobců jako je Adafruit, tam je i super podpora.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Čtečka otisku prstů FPC1020

Příspěvek od pavel1tu » 26 dub 2020, 20:23

KamilV píše:
26 dub 2020, 19:30
Neznám tu knihovnu a nezkoumal jsem ji, ale ze čtečky leze přímo UART, nechceš ho číst přímo na pinech se SoftwareSerial?
Já takto čtu nejrůznější čtečky RFID bez problémů.
No, najdi dokumentaci co platí (docela problém) - jeden se tu někde válí, je to celkem neprůstřelné + za to co to stojí je ten od Adafruit 100x lepší.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Čtečka otisku prstů FPC1020

Příspěvek od KamilV » 26 dub 2020, 20:31

Aha, já myslel, že to z otisku spočítá nějaký finger-print (v tomto případě doslova :) ) a ten pošle přes UART. Pokud tomu tak není, tak samozřejmě řešení bez knihovny padá...

frogale
Příspěvky: 5
Registrován: 25 dub 2020, 19:12
Reputation: 0

Re: Čtečka otisku prstů FPC1020

Příspěvek od frogale » 27 dub 2020, 01:43

Ten příklad s M5Stack jsem už taky někde našel a zkoušel.. Ale M5Stack platformu samozřejmě nepoužívám.. Dál než k ESP8266 jsem se zatím nedostal (nemusel).. Když jsem zkusil odházet ty M5Stack návaznosti z kódu, tak jsem skončil na úplně té samé chybě, o které píši nahoře.

Já doufal, že to tu nějaký "céčkař" hodí do svého IDE a hned řekne, kde je (možná jen syntaktická?) chyba nebo změna od roku 2015 :P

Jinak když člověk vidí knihovnu na stránce produktu včetně opticky solidního INO souboru, tak to nějak ani nezkouší bez hardwaru kompilovat, ale asi teda poučení pro příště :shock:

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Čtečka otisku prstů FPC1020

Příspěvek od pavel1tu » 27 dub 2020, 06:23

KamilV píše:
26 dub 2020, 20:31
Aha, já myslel, že to z otisku spočítá nějaký finger-print (v tomto případě doslova :) ) a ten pošle přes UART. Pokud tomu tak není, tak samozřejmě řešení bez knihovny padá...
1020 jsem já nepoužíval, ale ten Adafruit myslím tak fungoval.
Já to zavrhnul kvůli nespolehlivosti a malé paměti (100 otisků myslím).
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Čtečka otisku prstů FPC1020

Příspěvek od pavel1tu » 27 dub 2020, 06:43

Zkompilovat to jde, pokud mi kámoš pošle ten 1020, vyzkouším,
asi něco děláš blbě.

PS: jako vždy když něco nejde, i zde chybí základní info, HW, SW, verze knihoven + zdroje odkud byly pořízeny a hlavně jestli kod byl použit z příkladu knihovny, nebo upraven + i nahozen upravený kod

Asi namá cenu se tím dále zabývat
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

frogale
Příspěvky: 5
Registrován: 25 dub 2020, 19:12
Reputation: 0

Re: Čtečka otisku prstů FPC1020

Příspěvek od frogale » 27 dub 2020, 14:53

A hodil bys mi sem svoje verze knihoven? Po mě to chce pouze SoftwareSerial a FPC1020. Kód jsem vzal ze ZIPu a bez úprav napral do IDE. A zmíněná chyba byla na světě. SoftwareSerial mám z manažera knihoven (EspSoftwareSerial - 6.8.1), ale zkoušel jsem jich už tuny.

Bokem: osobně a obecně na celé Arduino dost nadávám (skoro vždy), protože verzí knihoven je bambilion, nikde nikdo nikdy nepíše, jaké konkrétní knihovny použil (a když už, tak nezmíní všechny) a jakýkoliv debug je pak prakticky nemožný.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Čtečka otisku prstů FPC1020

Příspěvek od pavel1tu » 27 dub 2020, 15:20

Tak SoftwareSerial je "standartní", součástí IDE, verze 1.0 (používám IDE bez instalátoru),
kod jsem otevřel v IDE "Example/FPC1020".

Jinak nechápu jak jsi mohl použít EspSoftwareSerial, v kodu je napsaný SoftwareSerial.h a pokud dáš v Googlit, vypadne ti jen jeden výsledek:
https://www.arduino.cc/en/Reference/softwareSerial
https://github.com/PaulStoffregen/SoftwareSerial

(obě knihovny jsou idetntické a "standartní")
https://www.arduino.cc/en/Reference/Libraries

PS: aha, tak už to chápu - já přehlédl to ESP, no musíš si to přepsat pro ESP ten kod, klasická SoftwareSerial je jen pro Arduina a já jelikož ESP jako platformu ignoruji (mimo ESP32 S2), tak asi nepomohu, ale dle mne to nebude složité ... stačí si otevřít příklad na ESPSoftwareSerial a podle toho upravit kod.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů