focuser- ostření dalekohledu

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Odpovědět
pidrman
Příspěvky: 2
Registrován: 17 led 2020, 09:55
Reputation: 0

focuser- ostření dalekohledu

Příspěvek od pidrman » 17 led 2020, 10:43

Dobrý den ( ahoj )

Mam na vás prosbu, potřebuji poradit v čem dělám problém.

Dělám si podle tohoto projektu https://github.com/DeepSkyDad/AF1/blob/ ... c/main.cpp
ostření dalekohledu. Ovládání se provádí přes ASCOM rozhraní. V něm se dá navolit krokování motoru ( 1 , 1/2, 1/4, a 1/8 )
Je to tištěný spoj ( viz příloha ) na kterém je arduino NANO + driver krokového motoru MP6500 bez potenciometru. Proudové limity se volí také softwarově také přes ASCOM menu a to v procentech (25%, 50%, 75% a 100% ) a jako motor je zvolen motor NEMA 17. ... Jako zdroj je autobaterie.

Mam problém v tom, že Když vše připojím a v PC aktivuji ostření, tak se motor neotáčí a vydává pískavý zvuk. viz video

Drivery mam celkem 4 kusy a dělají to všechny.

https://photos.app.goo.gl/xHsSF8yZepyqUEQS6

https://photos.google.com/share/AF1QipP ... V3UlhlQ193

Je zajímavé, že když použiji arduino se stejným zkompilovaným a nahraným kódem ( viz příloha) s driverem A4988 který je vsazený v takové té patici a z arduina vytáhnu potřebné piny ( STEP, DIR, ENBL, 5V, GND, ) tak to funguje. I když to dost vibruje. a nemůžu navolit krokování a ty proudové limity.

Nějak z toho nejsem, nevím v čem je problém.

Psal jsem tvůrci který má zde uvolněný celý projekt. https://github.com/DeepSkyDad/AF1

1.že to může být chyba v pájení, to si myslím, Že to tak není
2.špatný driver- že by byly všechny nové drivery vadné
3. kód je prý pro motory s 200 mA a mam to změnit

Prý mam změnit proudové nastavení viz příloha, ale z toho nejsem , netuším jakou zvolit hodnotu...... zde je informace která se má změnit, ale
moc tomu nerozumím.

Předem moc děkuji za pomoc.

Honza
Přílohy
11111.png
DeepSkyDad.AF1.ino
(27.25 KiB) Staženo 112 x
deska.png

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: focuser- ostření dalekohledu

Příspěvek od kiRRow » 17 led 2020, 18:15

Moje poznatky z mých chyb :

Pokud motor při otáčení nezvykle vibruje, tak je většinou špatně nastaveno mikrokrokování ...
Pokud motor píská buď má prohozené mezi sebou jedno A a B, nebo pulzy na step jdou příliš rychle a motor se nestíhá otáčet ( tohle může taky dělat mikrokrokování - omylem v programu mám 128mikrokroků, na driveru jich mám nastaveno 8 ... na step mi pak budou chodit impulsy 4x rychleji než bych chtěl )
Pokud se motor točí na opačnou stranu než by měl je prohozený pár A s párem B

pidrman
Příspěvky: 2
Registrován: 17 led 2020, 09:55
Reputation: 0

Re: focuser- ostření dalekohledu

Příspěvek od pidrman » 17 led 2020, 20:47

No já už nevím.

Z původního tvůrce jsem dostal, že je to určeno pro motory s 200mA.

Dnes jsem proměřoval odpory podle technického listu drivery a jsou OK. Prostě nevím.

Netuším jestli se musí upravit kod ( upravit proudy ), pro tento motor Microcon SX16-0402N.

Prohozené piny to nejsou, zkoušel jsem prohazovat všechny 4 piny = 16 možností a nic.

V kódu je napsáno že aby snížil hluk tak zvedl frekvenci z 1 kHz na 64 kHz. netuším co tím myslí.

Ale s mou znalostí kódu to nedohledám ani náhodou :-(
Přílohy
mp6500-step-motor-surucu-25359-79-B.jpg

Uživatelský avatar
jede_robot
Příspěvky: 53
Registrován: 15 led 2020, 21:18
Reputation: 0

Re: focuser- ostření dalekohledu

Příspěvek od jede_robot » 17 led 2020, 23:40

1. proud 200 mA je dostatečný pro spolehlivé roztočení motoru
2. modul MP6500 umožňuje nastavení proudu od 0,5 do 2A v krocích po 0,5 A, takže ten údaj o 200 mA je nějaký pochybný

Takže:
a) vyndej modul i Arduino z dodané desky (ten návrh je opravdu strašlivý... :shock:)
b) propoj je mezi sebou podle schématu z webu Pololu, tedy piny Step a Dir zapoj do Arduina, Sleep připoj na pin 5V Arduina a ostatní řídící piny nech nezapojené. Samozřejmě ještě musíš propojit GND a připojit napájení motoru :)
c) do Arduina nahraj tenhle program a motorek by se měl začít točit

Jen pro jistotu: na výstupy A1 a A2 modulu MP6500 se zapojuje jedna fáze motoru, na výstupy B1 a B2 se zapojuje druhá. Co je co zjistíš změřením odporu mezi vodiči, fáze má odpor v jednotkách ohmů, případně se můžeš zkusit orientovat podle téhle tabulky.
Když se ti povede motor roztočit, zkus experimentovat s nastavením mikrokrokování a nastavením proudu podle manuálu na stránkách Pololu. Když všechno pojede OK, tak můžeš začít hledat chybu v kódu.
jrt
jederobot.cz, robodoupe.cz

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů