Ukládání časových hodnot

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
rickmann
Příspěvky: 20
Registrován: 17 pro 2019, 09:53
Reputation: 0

Re: Ukládání časových hodnot

Příspěvek od rickmann » 02 led 2020, 15:23

Fí jo tak to bych opravdu nezvládnul! Jakmile se dostanu ke compu, tak to vyzkouším. Díky

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukládání časových hodnot

Příspěvek od pavel1tu » 02 led 2020, 15:35

rickmann píše:
02 led 2020, 15:23
Fí jo tak to bych opravdu nezvládnul! Jakmile se dostanu ke compu, tak to vyzkouším. Díky
Nepřeháněj, já jsem 50 dědek, co se naučil "programovat" prakticky na tomto foru ....

A Arduino má výhodu, že vše co potřebuješ už jednou někdo naprogramoval - tak to jen použiješ.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

rickmann
Příspěvky: 20
Registrován: 17 pro 2019, 09:53
Reputation: 0

Re: Ukládání časových hodnot

Příspěvek od rickmann » 04 led 2020, 14:01

Ahoj, tak jsem to vyzkoušel a funguje to, ale musí být stále spuštěný serial monitor. Jakmile pustím program a nasimuluju měřené hodnoty, tak jen po spuštění monitoru se aurduino resetuje a program začíná od začátku a naměřené hodnoty zmizí. Čili se mi po zadání p objeví jen nuly. Mám to stále připíchnutý jen na noťas bez externího napájení. Může to dělat tato situace ?
Díky za odpověď

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1165
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Ukládání časových hodnot

Příspěvek od kiRRow » 04 led 2020, 14:28

Máš asi UNO, že ? Používá to DTR signál k spuštění resetu arduina.
Buď použiješ jinačí serial monitor, který ti umožní tento signál vypnout.

Nebo dej kondenzátor (mi fungoval 100n) mezi zem a reset.
Nebo ... na UNO desce je ploška označená RESET_EN - jejím přeškrábnutím vyřadíš autoreset - opětovně ji spojit pomocí drátku a páječky není problém.

To ale odstraní funkci autoresetu a při nahravání sketche budeš muset arduino resetnout sám, nebo opět funkci autoresetu obnovit.

rickmann
Příspěvky: 20
Registrován: 17 pro 2019, 09:53
Reputation: 0

Re: Ukládání časových hodnot

Příspěvek od rickmann » 04 led 2020, 14:37

Tak to v pondělí vyzkouším. Myslel jsem, že kondenzátor fungule při zapojování a vypojování konektoru z USB. Bohužel kondík nemám skladem :-) !
Díky

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1165
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Ukládání časových hodnot

Příspěvek od kiRRow » 04 led 2020, 15:01

V momentě kdy zapojíš USB, spustíš ten čip který se stará o převod komunikace mezi USB <-> RS-232 ... v momentě kdy ten čip naběhne, odešle signál DTR ( Data terminal ready - tento signál se používá, když např PC chce říct : právě jsem se spustil, všechno naběhlo a jsem připraven naslouchat ) a ten je připojen na reset pin arduina ... to samé se děje když otevřeš seriový monitor ...

rickmann
Příspěvky: 20
Registrován: 17 pro 2019, 09:53
Reputation: 0

Re: Ukládání časových hodnot

Příspěvek od rickmann » 04 led 2020, 15:10

A zase jsem chytřejší :-) Dík

AstroMiK
Příspěvky: 593
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Ukládání časových hodnot

Příspěvek od AstroMiK » 04 led 2020, 15:49

Jak jsem upozorňoval v jedné z předchozích odpovědí, řešení problému je popsáno na stránkách:
https://playground.arduino.cc/Main/Disa ... onnection/



Asi nejjednodušší je po nahrání programu zvenku připojit k Arduinu odpor 120R mezi +5V a pin RST.
Tím se zajistí, že při startu komunikace po připojení USB kabelu nestačí krátký impulz z DTR signálu stáhnout RST k zemi.

Odpor by mohl být i nižší, ale v tom případě si nalep na resetovací tlačítko červenou samolepku s nápisem "NEMAČKAT!".
Při stisku tlačítka RESET by přes něj tekl velký proud a mohlo by to zničit zdroj, nebo to tlačítko.
Pokud dodržíš těch 120R, poteče tam při stisku resetovacího tlačíka proud 5V/120R = asi 40mA a to je ještě celkem přijatelné.



Druhé řešení popisoval o pár příspěvků výše "kiRRow". Spočívá v připojení většího kondenzátoru mezi pin RST a GND (já jsem používal nějaké mikrofarady).
Tento kondenzátor umožní vykrýt krátkodobý pokles napětí na RST vývodu procesoru po impulzu z DTR.



Obě tyto řešení mají výhodu, že po odpojení odporu nebo kondenzátoru funguje Arduino zase normálně.



Třetí řešení (ale to nedoporučuji) je odstranění kondenzátoru mezi RST vývodem procesoru a signálem DTR z USB převodníku.
Znamená to ale zásah přímo na desce Arduina a trvale se tím připravíš o možnost jednoduchého nahrávání programu.
(Při nahrávání pak budeš muset ručně mačkat tlačítko RESET).

rickmann
Příspěvky: 20
Registrován: 17 pro 2019, 09:53
Reputation: 0

Re: Ukládání časových hodnot

Příspěvek od rickmann » 04 led 2020, 15:53

Omlouvám se, že jsem neodpověděl na všechny otázky . Mám UNO. A tak mě nebavilo čekat a vyrakvil jsem kondík (10uF/25V) z časáku co jsem měl na jindy. Super ! Fachčí to perfektně . Díky všem za pomoc !!!

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1165
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Ukládání časových hodnot

Příspěvek od kiRRow » 04 led 2020, 16:00

S větší kapacitou kondíku to taky bude fungovat ... ale ... zkus si zmáčknout tlačítko reset.

Jinak pokud je tam ta ploška RESET_EN, není třeba nic vypajovat, jen se přeřízne nožem. Pak jde kdykoliv spojit pájkou. Nebo tam pak můžeš připájet jumper.
Obrázek

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti