Měření vody ve studni

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření vody ve studni

Příspěvek od pavel1tu » 29 říj 2017, 13:14

pavelicom píše:
12 říj 2017, 20:15
Studna je hluboká 10m a na to rozsah ultrazvukového čidla nestačí. Co jsem našel, tak měří max do 4,5m :-(
Tak ho dej jen 1m nad hladinu, ne ?
Já měřím jen spodní hladinu, plovákem, ten rozepne mikrospínač a blokuje to čerpadlo aby nenasálo vzduch - plovák ze starého záchodu :-)

Pokud zrealizuješ nebo vyzkoušíš ten "trubkový kapacitní snímač" moc mne zajímá výsledek, šel bych do toho - jen jako hračka pro mladého (aby měl co dělat) - sledování kolik je vody v rezervoáru co máme na splachování na chatě .....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření vody ve studni

Příspěvek od Axamith » 30 říj 2017, 06:19

Osobně mi připadají úvahy o tom, jak hluboko je hladina pod povrchem atp. zcestné.
Co bych od snímání hladiny očekával? Proč vlastně potřebujeme sledovat pohyb hladiny ve studni?¨
Hladina ve studni (ať vrtané nebo kopané) má v podstatě zhruba konstantní výšku, ta se mění v průběhu roku řádově o desítky centimetrů (alespoň u mě to tak je). Zajímá mě, jak je to s vodou z dlouhodobého hlediska (postupný pokles spodní vody), jaký vliv na vodu má suchá a sněhová zima, jak deště ..., jak moc kolísá hladina při čerpání.
Takže ať použiji jakýkoliv způsob měření, je jedno, jak hluboko voda pod povrchem je. Prostě měřící aparaturu umístím dovnitř, k hladině, aby měřila to, co potřebuji.
Mě osobně láká kapacitní měření. Bylo by zajímavé k tomu šoupnout ESP a data odesílat na server.

pavelk77
Příspěvky: 1
Registrován: 30 říj 2017, 16:31
Reputation: 0

Re: Měření vody ve studni

Příspěvek od pavelk77 » 30 říj 2017, 16:49

Takže i já se přidám.Jsem úplný začátečník v programování a tak mám prosbu.Moje studna je hluboká cca 6 metrů.Stála hladina vody je cca 1,5 m .Použil bych pro měření hladiny vodotěsné ultrazvukové čidlo které bych dal cca metr nad hladinu a adruino připojil přez Ethernet shield a data posílal na thingspeak.com.A teď k mé prosbě.Poradí mi někdo s kódem? Hodnoty (vzdálenost)se mi podařilo zobrazit na display,ale s dalším si nevím rady.Předem děkuji za pomoc.
Pavel

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření vody ve studni

Příspěvek od Axamith » 31 říj 2017, 09:29

Nevymýšlet kolo a celé si to prakticky vyzkoušet, s teplotním čidlem, jak je uvedeno v níže uvedených příkladech. Potom si samostatně odzkoušet měření s tím ultrazvukovým čidlem a místo teplotního čidla to napasovat do ukázkové sketche. Prostě si jen hrát. Hromadu lidí lepí již hotové kódy a zkouší je vzájemně kombinovat a doladit podle potřeby.

http://www.arduino8.cz/hrajeme-si-wemos-d1-predstaveni/
http://www.arduino8.cz/hrajeme-si-wemos-d1-web-server/
http://www.arduino8.cz/hrajeme-si-wemos-...-server-2/
http://www.arduino8.cz/hrajeme-si-wemos-...ngspeak-i/

https://www.arduinotech.cz/inpage/ardui ... ch-ii-dil/

K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43
Reputation: 0

Re: Měření vody ve studni

Příspěvek od K380 » 31 říj 2017, 13:49

Ještě jsem si vzpomněl že jsem kdysi dávno pro známého dělal měření vody ve studni pomocí magnetických kontaktů na tišťáku umístěných do plastové trubky a v plováku z polystyrenu který se pohyboval po trubce byly magnety které spínali jednotlivé kontakty a ty ovládaly tehdy jednotlivé žárovky (tehdy ještě ledky byly neznámé). Délka byla jak si vzpomínám asi 2,5 m. Kontakty byly za sebou a to udávalo rozdíl v hladině. Dalo by se je dát do hranaté trubky a tím zmenšit odstupy kontaktů pro lepší rozlišení. Na každý kontakt dát odpor a udělat odporovou dekádu a tu připojit do Arduina a dále zpracovat programem. Přece ta hladina nestoupá a neklesá v rozsahu 10-ti metrů. Bylo by to odolné proti vlhkosti a cenově dostupné. Na přenos použít ESP WiFi nebo 2,4 Ghz. Je to jen lepší využití starého nápadu. Ještě k požití kovových kontaktů jako čidla aby korodovaly co nejméně použít pouštění proudu do čidla jen na krátkou dobu v intervalu při měření a jinak by byly bez napětí a tím pádem by elektrolýza neničila kontakty.

seta1J
Příspěvky: 29
Registrován: 02 říj 2017, 04:32
Reputation: 0

Re: Měření vody ve studni

Příspěvek od seta1J » 04 lis 2017, 06:16

Re: Měření vody ve studni

Nový příspěvek od pavelicom » 12 říj 2017, 20:24
Studna je hluboká 10m a na to rozsah ultrazvukového čidla nestačí. Co jsem našel, tak měří max do 4,5m
----------------------
Ta studna nebude asi nikdy plná po vrch. Takže stačí měřit rozdíl (sondu dát třeba do hloubky 8m).
Ale zdá se mi jednodušší plovák a potenciometr (třeba 10tiotáčkový).
Ono s tím ultrazvukem to nebude také žádná sláva. Myslím, že bude problém s odrazy.

zbysek
Site Admin
Příspěvky: 125
Registrován: 22 úno 2017, 15:18
Reputation: 0

Re: Měření vody ve studni

Příspěvek od zbysek » 08 lis 2017, 11:38

Docela zajímavý je také nápad s utěsněnou PVC tyčí, kterou dole zatížíte a zjišťujete její hmotnost.
Podle toho, kolik je ve studni vody se potom hmotnost mění a potom z archimedova zákona se dá vypočítat hladina.

pavelicom
Příspěvky: 4
Registrován: 11 říj 2017, 20:50
Reputation: 0

Re: Měření vody ve studni

Příspěvek od pavelicom » 08 lis 2017, 16:04

Voda ve studni se mění v rozmezí 1-8m od povrchu. Přítok vody je slabý a někdy se stane, že v průběhu napouštění vody do vany přestane téci. Kdyby bylo vidět, kolik vody je ještě ve studni, tak podle toho by se dalo s ní i nakládat. Chodit neustále ven ke studni s baterkou a počítat skruže je už dosti nepohodlné.
V zimním období se studna naplní rychle skoro až po povrch, jelikož je ve svahu. V letních měsících je to s přítokem slabší a hladina se spotřebou vody klesá rychleji, než je přítok.
Proto by se hodilo nějaké měření s přepočtem na zbývající litry, jelikož když klesne voda pod plovák čerpadla, jsme bez vody.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření vody ve studni

Příspěvek od pavel1tu » 08 lis 2017, 16:29

Dost dobrý :-)

To bych tam dal tak 3 čidla
- nahoru 1m pod maximum - studna je plná
- doprostřed - jsme v půlce
- nad minimum, tak 20cm než čerpadlo nasaje vzduch - VYP čerpadla, a signál studna je prázdná
víc bych neřešil

myslím že v rozmezí 300-400 Kč jsem kupoval dvojtou sondu (hladinová sonda), tak vyzkoušíte zda fungují, nebo podle obrázku si je můžete sestrojit sám.

Pokud chápu, tak je to asi vrtaná studna s malým průměrem ... pak je to dost prekerka.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

martinpokorny
Příspěvky: 7
Registrován: 23 říj 2017, 16:02
Reputation: 0

Re: Měření vody ve studni

Příspěvek od martinpokorny » 08 lis 2017, 20:07

a co dát do novodurové trubky plovak s magnetem (příp.magnety) a z vnějšku této trubky přidělat hall sensory, např. po 50cm a jako plášť dát o něco širší trubku. Mezeru mezi těmito trubkami (ve které jsou hall sensory) dobře utěsnit.

(hall sensory jsou lepší než jazýčková relátka - ověřeno praxí)

Tím by se získala výška hladiny podle vzdálenosti hall sensorů.

Co vy na to?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: luger a 8 hostů