GSM modul - doporučte ....

Odpovědět
Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

GSM modul - doporučte ....

Příspěvek od pavel1tu » 16 lis 2017, 10:44

Zdravím,

potřebuji doporučit (že máte vyzkoušeno, nebo je to alespoň popsáno v technickém listu), nemohu to nikde najít co jsem stáhl datasheety

- GSM modul, který jde uspat/probudit - stačí aby uměl SMS

Jední se o projekt do "vodovodní šachty", kdy arduino bude odečítat z vodoměru pulzy a pokud vyhodnotí,že chodí moc často (je velký průtok v daném čase) probudí modul GSM a vyšle SMS o úniku vody.
Jednou za 24h pošle SMS o stavu baterky a nasčítané pulzy - spotřebu vody.
Protože Arduino musí být trvale zapnuté, není tam přívod elektřiny, potřebuji co nejmenší odběr.

předem moc děkuji za jakékoliv podněty, nápady

PS: Další info - vodovody mi zdarma dají typ vodoměru, na který jde za 800Kč dokoupit "indukční snímač" ze kterého lezou pulzy ...
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: GSM modul - doporučte ....

Příspěvek od Axamith » 16 lis 2017, 13:59

Nebylo by na tento případ vhodnější použít některý z Iot modulů (Sigfox) ?

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: GSM modul - doporučte ....

Příspěvek od martinius96 » 16 lis 2017, 14:28

LoraWan je tiež možnosť. V Česku máte dobré pokrytie. Pre GSM sú dobré (netestoval som) SIM800l shieldy, ovládajú sa cez GSM príkazy. Určite by som pre GSM použil shield, sú aj samostatné moduly, ktoré ale musia mať napríklad 4,1V napájanie, takže si to treba nejako previesť. Shield má napäťový prevodník a všetky potrebné elektrické súčiastky, aby to chodilo a upravilo si to samo.
Je i SIM900 :) https://www.youtube.com/watch?v=w7gYHF7tJBU

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: GSM modul - doporučte ....

Příspěvek od pavel1tu » 16 lis 2017, 18:45

Děkuji
je to v hlubokém údolí, jen pár chat.Jediný kdo tam nějak dostal signál je VF.
Nemám jak ověřit, že je tam síť pro ty "Internet věci" tak toto řešení pro začátek udělám jako GSM

Jo ta SIM800 a 900 vypadá pěkně, bohužel jsem doufal v mikroampéry při uspání.
Další řešení použít přenos po 433MHz někam do chaty a odtud pak dál ... ale je to Arduino navíc.

Problém je že jsem doufal v plastové víko šachty a mají ocelové - tím signál neprojde. Je to vedle cesty, tak nerisknu ani nějak nápadnou anténu nebo solární panel.

Asi to vzdám
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: GSM modul - doporučte ....

Příspěvek od Axamith » 17 lis 2017, 05:36

GSM si při navazování spojení vezme až 2A !!! viz. https://www.arduinotech.cz/inpage/jak-j ... s-arduino/
Celkově problematika GSM je detailně rozebraná https://www.arduinotech.cz/rubrika/gsm/
Ale pokud potřebuješ GSM ke komunikaci, tak to přeci neznamená, že musí makat pořád. Aktivovat ho jen při potřebě komunikace. Např. přes výstup Arduina ovládat tranzistor, který připojí napájení GSM a po komunikaci ho zase odstavit. Zkušenější určitě poradí více možností.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: GSM modul - doporučte ....

Příspěvek od pavel1tu » 17 lis 2017, 11:17

Axamith píše:
17 lis 2017, 05:36
GSM si při navazování spojení vezme až 2A !!! viz. https://www.arduinotech.cz/inpage/jak-j ... s-arduino/
Celkově problematika GSM je detailně rozebraná https://www.arduinotech.cz/rubrika/gsm/
Ale pokud potřebuješ GSM ke komunikaci, tak to přeci neznamená, že musí makat pořád. Aktivovat ho jen při potřebě komunikace. Např. přes výstup Arduina ovládat tranzistor, který připojí napájení GSM a po komunikaci ho zase odstavit. Zkušenější určitě poradí více možností.
Děkuji moc,
jak to tak čtu, ideální řešení bude asi opět těch 433MHz, přenést to na nejbližší chatu kde bude nějaká centrálka.
Tam bych dal 12V/2Ah - pro případný výpadek elektřiny.

PS: Jak bylo v několika článcích popisovámo IoT, hledal jsem ceny, žádné levné řešení není. Tady potřebuji jen 1x denně odeslat kontrolní SMS, že to žije + spotřebu za den, nebo ALARM, když voda praskne ...
Asi největší problém bude s anténkou - jak ji dostat nenápadně skrz poklop a aby ji nikdo neulomil ...
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"


Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: GSM modul - doporučte ....

Příspěvek od pavel1tu » 18 lis 2017, 15:09

Většinu jsem četl
Ale jak říkám, nevyhodím 500Kč abych pak zjistil, že to tam nemá signál.
Poštou mi jdou moduly na 433MHz - polák co mi je doporučil s nimi komunikoval i na 1km, tak uvidím ...
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů