Dálkové ovládání stroje

Odpovědět
Marwitch
Příspěvky: 2
Registrován: 12 říj 2018, 17:21
Reputation: 0

Dálkové ovládání stroje

Příspěvek od Marwitch » 12 říj 2018, 17:52

Zdravím,
nejsem úplně s arduinem kamarád, ale chystám se poskládat dálkový ovladač pomocí modulů NRF21l01.
O co mi přesněji jde, potřebuji hlavně vaše rady a tipy :lol:
Stroj bude ovládaný pomocí relátek a servo pohonů.

Joysticky --------------------------------------------------- Ovládání serva
Tlačítka ---------------------------------------------------- Ovládání relátek
Tří polohový přepínač ----------------------------------- Ovládání serva

V ovladači: ATmega2560-16AU, NRF24L01+PA+LNA
Stroj: ATmega2560 R3, NRF24L01+PA+LNA, modul s relátky, servopohon 15kg, PCA9685

Půjde to poskládat dohromady ?
Aby mi to vše fungovalo ?
Napsal bych lepší, ale nejlepší to bude namalovat a zaslat.
Děkuji každopádně za každou radu. :idea: :roll:

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálkové ovládání stroje

Příspěvek od petan » 13 říj 2018, 07:45

A v cem je problem?
Doporucuju nejdriv zkusi rozchodit jednotlive casti samostatne. Tedy alespon rozsvitit ledku na dalku, potom prenest nejaka data na seriak a pak resit vstupy a vystupy... U vstupu stejne - nejdriv vypisovat stav na seriak, aby si videl, jestli to funguje.

U prenasenych dat to chce nejaky kontrolni soucet, aby byla jistota, ze jsou prichozi data spravny.

Co to ma bejt za stroj? Bacha na to, aby to nekoho nezmacklo. Kvuli bezpecnosti by se mohli data posilat jesze zpet pro potvrzeni a sifrovat. Mezi tim kontrolovat, jestli je ovladac a spojeni ok. Ale ovladat neco nebezpecnyho v zadnym pripade nedoporucuju!!

Marwitch
Příspěvky: 2
Registrován: 12 říj 2018, 17:21
Reputation: 0

Re: Dálkové ovládání stroje

Příspěvek od Marwitch » 13 říj 2018, 09:26

Jedná se o stoj do lesa, jen vozík který bude bezpečný.
Já hlavně mám strach že mi to nepůjde dohromady..
No momentálně budu testovat různé funkce a potom to zkusím dát do jednoho velkého programu.
Dokážu poskládat něco malého bez problému ale tohle už je trošku větší projekt a s NRF modulem nemám moc zkušeností ;)

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálkové ovládání stroje

Příspěvek od petan » 13 říj 2018, 13:16

S tímhle modulem taky nemám zkušenosti. Ale podle návodu si alespoň zkus přenést data jako v tomto návodu: https://navody.arduino-shop.cz/navody-k ... 24l01.html Není důvod, aby to nefungovalo... Arduino Mega je bude na tohle výkonné až-až.


Spíš bych se zamyslel nad protokolem, který se bude přenášet. V přijímači bych vždy přijal data a podle toho zapnul motor, servo, ... Ale každých třeba 250 ms bych vše nuceně vypnul, pokud by nepřišly další data. Je to pro případ, že by "vypadl" signál od vysílače.

Data od joysticků jsou jsou dvě "analogové" proměnné, zbytek by se mohl vejít do jednoho bajtu. Zkus se poohlídnout po nějaké knihovně, která by zaručila správné rozkódování zpráv a vkládala startbit-stopbit a paritu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů