Jaký modul na 315,433,868 a 915MHz

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Jaký modul na 315,433,868 a 915MHz

Příspěvek od pavel1tu » 07 lis 2017, 13:33

Zdavím,

jaké moduly, jakým čipem osazené, doporučujete, nebo máte dobré zkušenosti.
Frekvence co se u nás asi smí používat budou 433 a 869 - o frekvenci mi nejde-vzdálenost od skleníků je max. 400m volným prostorem.

1) Potřebuji aby uměl a byl v knihovně podporovám SLEEP
2) Bylo by fajn kdyby uměl regulaci výkonu

Zatím jsem jako TOP vybral řadu RFM69 - ty písmenka za tím snad jen určují jak to má přeházené signály , tedy s jakou deskou je to kompatabilní, zatím marně hledám nějaký přehled.

Předem moc děkuji za jakékoliv info či Vaše zkušenosti.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 533
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký modul na 315,433,868 a 915MHz

Příspěvek od Axamith » 12 pro 2017, 06:42

Uváděnou frekvenci 433 MHz využívají bezdrátové zvonky, meteostanice ... atd. Někdy se např. ovlivňují dva zvonky blízko sebe, musí se přepnout na jiný kanál. Má někdo zkušenosti, jak je to při přenosu dat pomocí uvedených radiových modulů. Mě osobně zaujaly tyto moduly, hlavně kvůli nízké spotřebě.
https://arduino-shop.cz/arduino/2111-as ... rx882.html
https://arduino-shop.cz/arduino/2110-as ... konem.html

Co se týká arduina a 433 MHz hezky popisuje Petr Stehlík na LinuxDays https://www.youtube.com/watch?v=ED-eUlwiN6I&t=1s

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký modul na 315,433,868 a 915MHz

Příspěvek od pavel1tu » 12 pro 2017, 08:44

Záleží na co to máš.

Pokud jen na přenos nějakého ZAP/VYP, snímání polohy, stavu, mohu doporučit.
Ale když jsem přenášel naměřená data, opět vzhledem k AM modulaci - nižší rychlost, se vzdáleností snažší zarušení, nižší spolehlivost.

Já měl půjčené ještě ty levnější - to je o ničem. Tyhle jsem si také pujčil, doporučilo mi je dost lidí a nenašel jsem problém(rychlost 9600 funfgovala i na 350m - přijímač ale s 3/4 anténou s dipolem, jinak to vypadávalo) .

Na delší vzdálenosti a při více vysílačích, odolné rušení, spolehlivé, mi jeden polský kolega doporučil ty RFM69 a už jen když jsem přečetl datasheet - bomba.
Momentálně mám jen 2ks, nevím jak otestovat co unesou, mám doma jen UNO a NANO - 10m od sebe i na 115200 bez chybky.
Test vzdálenosti - byl jsem asi 350m daleko mezi zahradními domky- na tu 3/4 motanou antenku.
Test rušení - bude tento víkend - několik ovladačů na závory/brány, mám slíbenou chůvičku, doma mám vysílačky na dané frekvenci (skenováním jsem zjisitil kde zhruba ten modil vysílá, asi si umí i přepínat podkanály-ta zatím nevím určitě).
Možnost nastavení 250 sítí a v každé síti 250uzlů + kryptování.
K tomu nízká spotřeba, řízení vysílacího výkonu + sleep
Cena bohužel vyšší
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 533
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký modul na 315,433,868 a 915MHz

Příspěvek od Axamith » 12 pro 2017, 09:48

Jak už jsme spolu řešili přes SZ, chci přenášet naměřená data z tenzometů a teplotních čidel. Stačí jedno měření za 24 hodin, když bude dobrá spotřeba/výdrž baterie, tak třeba i častěji (1x za hodinu ???).
Přenášené informace:
  • číslo čidla
  • datum
  • čas
  • hmotnost
  • teplota
Tyto hodnoty posílat po 4323 MHZ (zatím favorit na přenos) do nadřazené jednotky, uložit na SD a 1x za 24 hod. odeslat na server (GSM, Iot ???)

Síť čidel (do cca 20 ks, max 30 ks) bude ve volném prostoru, vzdálenost jednotky, max několik desítek metrů).
Tu přijímací anténu jsi měl home made, nebo nějakou komerční odpovídající velikosti? Budu se těšit na výsledky testu rušení.
Čidla, které zmiňuješ, že jsi měl půjčené jsou ty, co odkazuji výše, nebo RFM69?

Axamith
Příspěvky: 533
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký modul na 315,433,868 a 915MHz

Příspěvek od Axamith » 12 pro 2017, 10:21

Našel jsem web s detailním popisem použití RFM69 vč. problematiky antém.

https://learn.sparkfun.com/tutorials/rf ... -guide/all

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký modul na 315,433,868 a 915MHz

Příspěvek od pavel1tu » 12 pro 2017, 12:46

Axamith píše:
12 pro 2017, 09:48
Jak už jsme spolu řešili přes SZ, chci přenášet naměřená data z tenzometů a teplotních čidel. Stačí jedno měření za 24 hodin, když bude dobrá spotřeba/výdrž baterie, tak třeba i častěji (1x za hodinu ???).
Přenášené informace:
  • číslo čidla
  • datum
  • čas
  • hmotnost
  • teplota
Tyto hodnoty posílat po 4323 MHZ (zatím favorit na přenos) do nadřazené jednotky, uložit na SD a 1x za 24 hod. odeslat na server (GSM, Iot ???)

Síť čidel (do cca 20 ks, max 30 ks) bude ve volném prostoru, vzdálenost jednotky, max několik desítek metrů).
Tu přijímací anténu jsi měl home made, nebo nějakou komerční odpovídající velikosti? Budu se těšit na výsledky testu rušení.
Čidla, které zmiňuješ, že jsi měl půjčené jsou ty, co odkazuji výše, nebo RFM69?
Měl jsem půjčené i ty co odkazuješ výše, nenalezl jsem u nich problém, jen jsem se rozhodl vyhnout AM modulaci, na které právě běhají všechny ty levné věci.

Ten článek znám, od tohoto výrobce, pokud dopadnou dobře zkoušky, budeme brát více jak 250ks.

Tan čas bych přiřazoval v centrálce, napájet ještě modul přesného času .... já to počítám na miliampery
Jo, zašel jsem k jednomu pánoví do práce a měřili jsme odběry micro, mega, UNO, když spí atd.
Překvapil mne dost rozdílný odběr čidel - teploty, tlak atd. moc jich zatím nemám(ty po 1W v pohodě, ale I2C....), ale bohužel jsem si to nezapsal, budu to testovat ještě jednou až bude více času.

Jinak jsem vykoumal zkoušením toto:
- u čidel co poběží i v zimě (pod 5stC) nemá cenu SOLAR, baterky mají velké ztráty v těchto teplotách(testoval jsem NiMh, LoPO jiné nemám).
- nad 5stC to vypadá, že by stačila opravdu malá baterka a SOLAR, s 300% rezervou stačí kapacita spočítaná na měsíc provozu - podle naměřeného odběru(SOLAR 6V,1W), PRO + měření teploty, vlhkosti, tlaku - 1x za 15min
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 533
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký modul na 315,433,868 a 915MHz

Příspěvek od Axamith » 12 pro 2017, 13:34

Když už jsme zabředli na pole spotřeby ... Určitě jsem to tady už někde odkazoval, přikládám citaci z webu https://www.arduinotech.cz/inpage/konst ... arduino-i/ o spotřebě a úpravě Arduina Pro mini z pohledu spotřeby
. . .
Navíc je zde problém s taktováním - přetaktovaný procesor se prostě u -5°C zastaví. Takže Vy z Vás, kteří chcete smysluplně využít zakoupený HW, přemýšlejte o trochu více, než o reklamních výkřicích rádoby odborníku na low power IoT.

Máme tedy HW postavený na Arduino Pro Mini - je na něm velmi málo zbytečností, ale přece jen se nějaké najdou a těch se musíme zbavit:

LEDka indikující přítomnost napájení - tohle je největší problém z pohledu low power, netřeba rozebírat věci kolem něčeho, co trvale svítí, nezbývá, než ji odstranit
LEDka na pinu 13 - úmyslně jsem na tento pin přivedl signál budící transceiver, ve sketchi jej pak v low power překonfiguruji na vstup, teče tam velmi malý proud, pokud ledku necháme připojenou, takže odstranit
Stabilizátor 5V/3.3V - pracujeme v doméně 3.3V, tento stabilizátor je zbytečný a jeho odstaraněním ušetříme ve spánku cenných 65uA!
Obrázek níže ukazuje ony problematické partie, které jsou předmětem výše uvedených úprav. V oblasti 1 je stabilizátor a ledka napájení, v oblasti 2 pak ledka portu 13.

Reálné testy, které jsem na takto upraveném HW provedl - tedy i s osazeným WISOL transceiverem mi ukázaly nádherných 4,6uA spotřebu ve spánku. Tohle se již velmi blíží čidlům, s "profi" konstrukcí na jiných čipech a dosažená spotřeba se dá s klidným svědomím označit za low power.
. . .

https://www.arduinotech.cz/obrazek/2/ar ... prava-jpg/
Obvod RTC umožní režim hlubokého spánku a přerušením spustit měření a odeslání dat. Vkládat datum a čas na straně přijímače je chytré.
Ty baterky by při nízké teplotě mohly být slabé místo. Já potřebuji živit na jednu baterku pokud možno min. 6 měsíců.

Zeptám se tě možná trochu blbě. Když potřebuješ stavět 250 ks, nevyplatilo by se ti nechat si udělat desku s potřebným HW na míru? Z Arduna jen to, co opravdu potřebuje z životu, RFM, RTC ..., držák baterie ...

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký modul na 315,433,868 a 915MHz

Příspěvek od pavel1tu » 12 pro 2017, 13:52

Ne, to je asi pro 5 lidí,
dokonce přistoupili na "rozdrobení" po projektech jak je budem dělat a slevu nám nechají - 10ks bude i s doručením pod 18EUR - to je moje podmínka :-D

Ale pro energeticky nejnáročnější EKOprojekt studentů nejmenované školy bych chtěl k tomu RFM dát na tišťák jen atmel + to nejdůležitější.
Ale nevím jestli to zvládnu, dokud to na 1 ks nevyzkouším, nepohrnu se do toho.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 533
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký modul na 315,433,868 a 915MHz

Příspěvek od Axamith » 12 pro 2017, 13:59

Tak jsme na tom stejně, nejdříve opravdu rozpohybovat k životu a pak řešit, co dál. Pokud se moje myšlenky přetaví ve funkční klubko drátů a modulů, asi bych také očesal na nezbytné minimum a vlastní desku.

Ještě jeden úplně blbý dotaz, jak je to s přijímačem? Z RFM příjímá data zase RFM (nikde jsem se nedočetl, jestli je to UNI deska vysílač-přijímač), nebo prostě použiji jakýkoliv rozum,ný 433 MHz ?

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký modul na 315,433,868 a 915MHz

Příspěvek od pavel1tu » 12 pro 2017, 14:31

ANO, ten RFM je vysílač/přijímač. Zatím se mi nepodařilo, abych v jednom programu přepnul z příjmu na vysílání a naopak, ale podle mne by to mělo jít.

Díky za ten odkaz na LOW power, vím že jsem o tom někde něco četl a marně to hledal.
Chci porovnat spotřebu PRO a samotného Atmelu.
Čím dál více sleduji, že Arduino je takový dinosaurus co nevyhynul - je již dávno překonán jak směrem k LowPower tak opačným směrem.
Co mne jako neprogramátora (a neangličtináře) těší je, podpora a množství knihoven, i když někdy tedy stojí za to.
Třeba knihovna na pitomý OLED 128/64bodů sežere paměti .... a jak ji odlehčit nevím.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů