Řízení RC modelu

Sem pište, hledáte-li někoho, kdo pro vás něco naprogramuje, či sestaví.
Odpovědět
MilanXD
Příspěvky: 4
Registrován: 26 črc 2018, 02:06
Reputation: 0

Řízení RC modelu

Příspěvek od MilanXD » 26 črc 2018, 02:20

Hledáme akutně schopného programátora, který dokáže napsat program pro řízení RC vysílače ovládacího model letadla pouze pro pojíždění na stojánkách. Proporcionalně vpřed a konstatní rychlostí vzad. = akceleraci a dojezd. Změkčit zatáčení + 5 kontrolek.
Ideálně Praha a okolí. Docela to spěchá.
milan.horacek@wheeltug.com

K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43
Reputation: 0

Re: Řízení RC modelu

Příspěvek od K380 » 26 črc 2018, 09:58

Zdravím !
Pro ovládání RC modelu RC vysílačem není potřeba žádný program. Ovládání se nastaví přímo na RC vysílači. Jediný problém je pohyb zpět který vyžaduje jiný regulátor motoru. Pokud požadujete ovládání Arduinem je Vaše specifikace neúplná, například : jaký motor pohání model, stejnosměrný nebo střídavý, vrtulí nebo jinak, zatáčení zřejmě pomocí serva, ovládání pomocí BT nebo WiF, velikost modelu i a vyřešit další případné problémy. Pro případného programátora jsou to podstatné informace. Jsem modelář ne programátor, možná by šlo použít nebo upravit nějaký z programů pro ovládání Arduinem auta.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízení RC modelu

Příspěvek od pavel1tu » 26 črc 2018, 11:31

RC letadla mají z 99% střídavé motory, ale to je informace k prdu .... zde se píše o řízení RC vysílače ! Ty budeš řídit vysílač, ten to odešle do letadle do přijímače atd....

Doplnit:
Jaký vysílač, jaké má připojení - většinou se jde napojit na propojku žák/učitel, ale to Arduino nedá, tam bývá PPM modulace (pozitivní/negativní)
já čerpal z tohoto fora:
http://forum.arduino.cc/index.php?topic=134949.0

a zatím mi to s mým Taranisem nechodí .... chtěl jsem si vyrobit "levný" ovladač jen pro funkci "žák".

Podle mne bude levnější koupit jen "žákovskou" vysílačku, ta nemá žádný vysílač, jen kabel s propojkou na "učitelovu" vysílačku, která pak ovládá model.
Bazarové jsou i za pár stovek .....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43
Reputation: 0

Re: Řízení RC modelu

Příspěvek od K380 » 26 črc 2018, 12:06

Mylná představa o vysílačce pro žáka. Jako žákovská vysílačka se používá normální vysílač jen po připojení k učitelovu vysílači si učitel přepínačem odpojí žáka když nezvládá řízení a řídí sám. pokud srovná model tak zase předá řízení žáku. Tím že předá řízení žáku odpojí svůj vysílač od řízení modelu a opačně. Vysílač žáka musí být nastaven stejně jako vysílač učitele, to znamená že musí být plně funkční pro samostatné požití pro řízení modelu. Milan XD, pokud chce pomoc musí upřesnit co a jak chce ovládat. I střídavý motor lze ovládat v obou směrech proporcionálně a také řídit Arduinem. Pokud chce normální RC model letadla používat jen pro pojíždění na zemi tak mu stačí 4-6 kanálový vysílač a příjimač v pásmu 35Mhz kterých je na Modebazaru kvantu. Jen si musí uvědomit že model poháněný vrtulí je pro pozemní použití dost nebezpečný. zastavit rozjetý model se nedá rychle zastavit a hrozí nebezpečí úrazu nebo poškození modelu nebo okolí !

MilanXD
Příspěvky: 4
Registrován: 26 črc 2018, 02:06
Reputation: 0

Re: Řízení RC modelu

Příspěvek od MilanXD » 26 črc 2018, 22:06

Píšu na mobilu, tak budou asi překlepy.

Představte si 2,5m velký model B737/800NG, který má v předním podvozku elektromotor Wheeltug a letadlo je tak volně ovladatelné pilotem na nejrůznější manévry a především pro couvání. Model jsem postavil, vykuchal RC vysílačku a implementoval její části do improvizovaného kokpitu, ze kterého se model ovládá na ploše cca 5x4m. Piloti se učí pomocí kamerových systémů na spodku trupu a monitoru v kokpitu letadlo ovládat.
Jenže model je jankovitý. Když přidá výkon, tak se okamžitě rozjede a když motor stáhne, tak ihned zastaví. Já to potřebuju přiblížit realitě. = Když pilot vyjede ovladač, letadlo se musí pomalu plynule rozjíždět a když motor vypne - musí mít dojezd odpovídající rychlosti. Pokud zatočí Tillerem, nesmí se podvozek bleskově natočit, ale musí simulovat hydrauliku a hmotu přední nohy. Prostě to celé změkčit a utahat.
Ale to je pouze necelá polovina úkolu. Pak je potřeba vyřešit 6-8 chybových stavů, které instruktor před jízdou nebo během ní pilotovi zapne. = zmrzlá převodovka, přehřátý motor, zamrzlá zadni kola, nezapadlá zpátečka, protichůdný povel apod.
Minulý programátor dokázal základní rozjezd i dojezd. Jenže si postavil blbě strukturu programu a jakmile něco změnil nebo chtěl přidat cokoliv noveho, tak se mu to vracelo a celé se to hroutilo. Už to nerozchodil a navíc k tomu měla být apka, kde by se daly měnit hodnoty rychlosti, dojezdu, akcelerace, úhlu zatáčení apod. To už vůbec neudělal.
Takže hledám nového...

MilanXD
Příspěvky: 4
Registrován: 26 črc 2018, 02:06
Reputation: 0

Re: Řízení RC modelu

Příspěvek od MilanXD » 26 črc 2018, 22:19

Pokud máte Facebook, tak tam mám video, jak to celé vypadá.
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 0695196238

Netrvám na Arduinu. To mi někdo doporučil, že to zvládne. Neznám to a neumim to posoudit.

Jsem na EU roamingu, takže klidně volejte = +420 608228069
Milan

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Řízení RC modelu

Příspěvek od rejze69 » 27 črc 2018, 08:36

To vypadá hezky, ale není z toho vůbec patrný co má to arduino řídit. Předpokládám, že je v tom modelu, třeba přes wifi přijímá povely a ovládá motor a úhel natočení kola?

MilanXD
Příspěvky: 4
Registrován: 26 črc 2018, 02:06
Reputation: 0

Re: Řízení RC modelu

Příspěvek od MilanXD » 28 črc 2018, 21:44

Ne. V kokpitu je ovládací modul pro jízdu vpřed a vzad a Tiller (volant) na zatáčení. Arduino by mělo být mezi ovládacími prvky a vysílačem.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů