Výpočet okamžitej spotreby z impulzného vstupu

Odpovědět
romanm
Příspěvky: 45
Registrován: 11 pro 2018, 23:17
Reputation: 0

Výpočet okamžitej spotreby z impulzného vstupu

Příspěvek od romanm » 18 pro 2018, 21:39

Čítam impulzy z impulzného vstupu S0 z elektromera. Výpočet okamžitej spotreby robím klasickým vzorcom:

Kód: Vybrat vše

(3600000/cas_medzi_impulzami )/konstanta_elektromera
Všetko je ok, pokiaľ chodia impulzy viacmenej pravidelne. Čo však v prípade, keď sa meriam odber napr. na elektrickej podlahovke a tá sa akurát vypne? Momentálne to riešim tak, že pokiaľ je čas od posledného impulzu väčší ako cas_medzi_impulzami , tak dosadím do vzorca aktuálny čas od posledného impulzu. Tým pádom začne hodnota okamžitej spotreby klesať. Kďže sa jedná o nepriamu úmenosť, tak hodnota sa bude blížiť k 0 veľmi pomaly. V podstate celú hodinu bude zobrazovať nejakú nenulovú hodnotu, čo je nezmysel, keďže podlahovka je vypnutá. Ako toto nejako rozumne vyriešiť? Ak by som meral len jedno zariadenie, tak by to bolo jednoduché, ale tam je zapojených viacero zariadení.

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 784
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Výpočet okamžitej spotreby z impulzného vstupu

Příspěvek od gilhad » 18 pro 2018, 22:35

To si musis nejdriv odpovedet na otazku, co presne chces vlastne zobrazovat.Skutecne okamzitou spotrebu mas k dispozici jen pri prichodu pulzu v relativne kratke dobe po predchozim. (u prvniho pulzu vis, ze se cosi spotrebovalo, nevis, za jak dlouho, u dalsiho sice vis, za jak dlouho, ale netusis, zda to nekdo nevypnul a zda vubec jeste nejaky pulz prijde.)

Ja bych sel cestou kompromisu - pokud normalne ty pulzy chodi dost casto (nekolikrat za sekundu), tak bych zobrazoval bud hodnotu z toho vzorce (cili prumerny odber mezi poslednimi dvema pulzy) - pokud ty pulzy nejsou od sebe dal, nez sekundu (nebo jinou primerenou dobu, kdy je to jeste tak-nejak aktualni - tedy treba max petinasobek vzdalenosti hodne maleho odberu) a ten bych drzel do dalsiho pulzu, nebo prave tuto dobu (podle toho, co nastane driv), jakmile by se to dlouho neozyvalo, tak bych nechal na displeji posledni namerenou hodnotu, ale nechal ji blikat, s tim, ze by se prubezne prodluzoval cass, kdy se to nezobrazuje a cas zobrazeni bych nechal stejny, takze by to treba na zasatku blikalo s 50% stridou a postupne kleslo k 10% a pak to vypnul.

Takze pokud odebiram proud, tak mi na displeji skacou cislicka jak diva (no dobre, maximalne se meni tak 4x za sekundu, aby to bylo citelne), jakmile odber ustane (nebo brutalne poklesne), tak tam zustane to posledni cislo, po sekunde zacne blikat, s tim, ze blika stale pomaleji a je tim min videt a tak po 10 sekundach bych to proste utnul a dal tam natvrdo nulu, dokud zase nezacnou behat pulzy.

Pokud prijde ojedinely pulz, tak bych proste nechal blikat tu nulu treba sekundu, ze jako neco jo, ale neda se rict co.

(Vsechny ty casove konstanty a pomery chce odladit, aby to "pocitove sedelo" - ono co je kratka a co uz moc dlouha doba vnima kazdy jinak, tak si to nalad podle sebe)

ohruska
Příspěvky: 235
Registrován: 08 pro 2017, 20:56
Reputation: 0

Re: Výpočet okamžitej spotreby z impulzného vstupu

Příspěvek od ohruska » 19 pro 2018, 07:28

Co tak zkusit měřit okamžitou spotřebu nějakým proudovým čidlem. Elektroměr dává přece hodnotu spotřeby na jeden inpuls, takže když budeš měřit po minutě a vyhodnocovat kWh, a v první minutě přijde inpuls, tak každou další minutu se bude hodnota snižovat a po hodině a jedné minutě bude 0.

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet okamžitej spotreby z impulzného vstupu

Příspěvek od martinius96 » 19 pro 2018, 10:12

prúdový senzor by bol možno fakt lepší.
ACS712 je modul práve pre tvoj účel a vyčítaš z toho kedykoľvek to, čo chceš.
Obrázek
Predáva sa v max 5A, 20A, 30A prevedení.
Výstup je na analógový pin pri 5V Arduina je to hodnota 0-1023, ktorú si prevedieš na hodnotu v A.

romanm
Příspěvky: 45
Registrován: 11 pro 2018, 23:17
Reputation: 0

Re: Výpočet okamžitej spotreby z impulzného vstupu

Příspěvek od romanm » 19 pro 2018, 12:13

Uvažoval som aj tieto prúdové snímače. Ale problém je, že by som mal v rozvádzači hromadu nových káblov a snímačov, keďže niektoré merania sú 3fázové.
Urobím to asi tak, že si zistím najmenší príkon zariadenia, zo skupiny, ktorú meriam jedným elektromerom a keď zistím, že vypočítaná hodnota je menšia, tak zobrazím 0. Pri impulznom snímaní asi lepšie riešenie neexistuje.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet okamžitej spotreby z impulzného vstupu

Příspěvek od pavel1tu » 21 pro 2018, 16:31

Nevím k čemu potřebuješ a zda opravdu potřebuješ "okamžitou" spotřebu - dle mne ne.

U podlahového topení měříme teplotu u kabelu a to na 2 místech, aby nepřesáhla teplotu dle normy - způsobuje to dost závažné onemocnění myslím krevního oběhu nebo tak něco.

Spotřebu "energie" v dané místnosti počítám za den/týden/měsíc z doby sepnutí - je to odporový drát ve skutečnosti, tak tam velká chyba nevzniká.

Stejně je ukazatel "spotřeby" k něčemu až tak v týdenním průměru, jinak mi to za celý dům houpe, třeba když jim přijede návštěva a celý víkend pečou, jede myčka, topí se ve 2 pokojích navíc atd.

Daloko zajímavější je "šetřit" v jižních místnostech v zimě za slunného počasí třeba vytažením žaluzií .... :-)

PS: kamarád se řízením domů zabývá 5tý rok, tak vím co zavrhl a co je důležité - tedy z jeho pohledu. Zároveň přešel na "v jednoduchosti je síla a blbosti neměřím"

hodně zdaru
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů