Krokový motor NEMA34 8,7Nm a 4,2 A

Odpovědět
DavidH
Příspěvky: 1
Registrován: 27 čer 2019, 21:31
Reputation: 0

Krokový motor NEMA34 8,7Nm a 4,2 A

Příspěvek od DavidH » 27 čer 2019, 21:43

Zdravím vespolek.

Toto je můj první dotaz zde na fóru. Mám na Vás dotaz.
Sestavil jsem si podavač materiálu (plechu) a je poháněn krokovým motorem NEMA34 viz "předmět". Chtěl bych se Vás zeptat na zkušenost. Když je motor více zatížen, může dojít k tomu, že vynechá nějaké kroky? Pro posunutí materiálu teď provádím 3203 kroků a vše funguje jak má, ale vzhledem k tomu, že to poběží do lisu, mám trochu strach, aby to třeba náhodou nezapomnělo na nějaký ten krok. Bohužel až potom, co jsem si pořídil motor, jsem zjistil, že jsou i motory s kontrolovaným otáčením, tedy že se dá kontrolovat, zda skutečně udělal to co měl.

Jaká je Vaše zkušenost?

Děkuji za názory a přeji hezký den, David H.

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 778
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Krokový motor NEMA34 8,7Nm a 4,2 A

Příspěvek od gilhad » 28 čer 2019, 19:17

S dostatečným zatížením ti vynechá kroky každý motor. Klidně i výkonný motor z osobáku zastavíš dostatečnou zátěží :lol:

Ale i jiné převody nemusí zvládnout neomezené zatížení, nedostatek údržby, úvavu materiálu a tak, takže je principiálně lepší pokud možno kontrolovat až samotný výsledek - tedy přímo posun materiálu - a reagovat na to, když se neposune správně, ať už z jakéhokoli důvodu.

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Krokový motor NEMA34 8,7Nm a 4,2 A

Příspěvek od petan » 29 čer 2019, 14:19

Krokový motor má nevýhodu, že ho lze snadno přetížit, nebo rozrezonovat. Dost může pomoci použití kvalitního driveru. Já jsem použil např. tento: http://www.cncshop.cz/em806-driver-pro- ... y-80v-8-2a a přesně jde vidět, jak se motor chová s různým nastavením.

Jde o to, o kolik máš motor na požadovanou aplikaci předimenzovanej.
Jinak, u lisu je běžné hlídání podání materiálu. Buď tedy zpětnou vazbou z měření, nebo alespoň čidlem z nástroje - pokud není materiál podán, nedojde ke spuštění cyklu stroje.

Samozřejmě nejspolehlivější je vždy zpětná vazba od motoru. Buď přímo z krokáče/serva s enkodérem, nebo je možné dodatečně použít enkodér např. jako měřící kolečko (nesmí se samozřejmě podklouznout). Motor by se potom točil podle zpětné vazby z enkodéru. Pak ani není nutné použít krokový motor, ale třeba i obyčejný asynchronní motor s frekvenčním měničem a při dobrém převodu lze dostat velké výkony při dostatečné přesnosti (řešil jsem otáčení osy na setiny stupně při síle více než 4000 Nm a funguje to bez problémů).

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 778
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Krokový motor NEMA34 8,7Nm a 4,2 A

Příspěvek od gilhad » 29 čer 2019, 21:55

Já myslím, že zpětná vazba od motoru je nejsnáze zjistitelná a nejsnáze ošetřitelná, ale nejpřesnější je zpětná vazba od polohy obrobku vůči nástroji (což je ale často složité a blbě se oštřuje), protože cílem toho cvičení je správně obrobený obrobek, nikoli navrtění plánovaného počtu otáček motorku.

Pravda je, že pokud žádné měřící kolečko, ani žádná spojka či podavač obrobku neproklouznou, nikde nic nepruží, nevaklá, nepadá ze stolu, nedrhne a neposkakuje a vůbec se vše chová naprosto dokonale vzorně a podle správných výpočtů, tak ten motorek pro správné podání obrobku na správné místo ve správný čas navrtí přesně stanovený počet otáček v přesně stanoveném rytmu a oboje metody měření dají stejné výsledky.

Ale na druhou stranu pokud něco někde maličko hapruje či je jinak nedokonalé, tak je podstatnější, zda obrobek skončí na správném místě, než kolikrát se u toho motor otočí.

A pokud navíc známe i skutečný a předpokládaný počet otáček a nesedí nám to, tak můžeme signalizovat poruchu stroje - buď kompenzovatelnou (prostě toho navrtíme o kousek víc, když to někde podkluzuje a budeme doufat, že to časem někdo přijde poštelovat), nebo nekompenzovatelnou (a zastavíme výrobní linku a budeme čekat, až někdo ten spadnutý plech zvedne ze země a vrátí ho do procesu výroby, nebo vymění už totálně očesanou převodovku za jinou, která má dostatečný počet funkčních zubů).

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů