[Help] Výběr led pásku

Odpovědět
jarcik
Příspěvky: 3
Registrován: 31 led 2018, 12:52
Reputation: 0

[Help] Výběr led pásku

Příspěvek od jarcik » 31 led 2018, 13:01

Ahoj,

potřebovala bych pomoci s výběrem LED pásku tak, aby vyhovoval Arduinu. Mám k dispozici Arduino Uno, potřebuji 10m pásek, barevnost a možnost samostatného ovládání každé části zvlášť. Nejlépe voděodolnost, ale není podmínkou; pásek bude sice umístěn venku, ale bude chráněn před přímými povětrnostními vlivy. Mám zkušenosti pouze s programováním, nikoli s hardwarem a vzhledem k nadměrné nabídce je pro mne stresující vybírat. Na jaké vlastnosti se mám zaměřit? Co mohu opomenout? Zkušenosti?

Díky předem :)

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: [Help] Výběr led pásku

Příspěvek od pavel1tu » 31 led 2018, 13:14

Je několik voleb:

1) programovatelný LED pásek (dost drahý), kdy lze programovat každou LED zvlášť myslím že jak barvu, tak jas (hledat Arduino programovatelný LED pásek) - nevím kolik je MAX omezení LED diod za sebou !!!
2) RGB pásek - přes "destičku" která bude "zesilovat" (spínat výkon za Arduino) lze ovládat RGB, ale v celém pásku najednou - nevím jesli to zvládne 10m (hledat Arduino RGB LED pásek)

Jsou o tom pěkné články v češtině, tak pročíst a vybrat si.
pak to lze třeba i nakombinovat - těch 10m rozdělit na části, ale začal bych tím, že vyberu princip který mi bude nejvíce vyhovovat a pak pojedeme dál ;)

PS: možná je toho i více, ale já zatím četl jen o těchto dvou principech a ten druhý používám na akváriu u známého
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [Help] Výběr led pásku

Příspěvek od jankop » 31 led 2018, 15:10

Šikovné jsou pásky v provedení s řadičem v každé LED. Pak je možné pomocí jednoduchého protokolu řídit kterýkoliv čip a měnit jeho barvu. Myslím, že limitující délka pásku je v tomto případě 5m. Těch řadičů existuje několik typů, pásky je možno vybrat bez ochrany, v silikonové bužírce nebo silikonem potažené a existuje i různá hustota LED na metr délky.
Na eBay stačí zadat "WS2812B 5050 RGB LED Strip" a jen vybírat. To WS2812B je právě typ řadiče. Je však třeba zvážit, jestli dynamika řízení bude dostačovat danému účelu. Protokol je sériový neadresný.

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: [Help] Výběr led pásku

Příspěvek od petan » 31 led 2018, 20:13

Trošku OT, ale když slyším řízení jednotlivých LEDek, tak si vždy vzpomenu na tohle video: https://youtu.be/e-rdgB_19Fg

jarcik
Příspěvky: 3
Registrován: 31 led 2018, 12:52
Reputation: 0

Re: [Help] Výběr led pásku

Příspěvek od jarcik » 31 led 2018, 20:57

pavel1tu píše:
31 led 2018, 13:14
...
1) programovatelný LED pásek (dost drahý), kdy lze programovat každou LED zvlášť myslím že jak barvu, tak jas (hledat Arduino programovatelný LED pásek) - nevím kolik je MAX omezení LED diod za sebou !!!
...
Jsou o tom pěkné články v češtině, tak pročíst a vybrat si.
pak to lze třeba i nakombinovat - těch 10m rozdělit na části, ale začal bych tím, že vyberu princip který mi bude nejvíce vyhovovat a pak pojedeme dál ;)
...
Určitě varianta 1) programovatelný led pásek, každá led zvlášť. Již jsem měla něco načteno, ale dnes jsem četla více a 1 typ pásku se objevoval vícekrát (NeoPixel), takže už mám asi favorita. Četla jsem něco o 600 článcích max, navíc jsem četla, že hodně velká vzdálenost může vést ke ztrátě informace, takže nakonec jsem se rozhodla, že rozdělím po 5 metrech (tato délka se dá i sehnat ve větším výběru :D ). Díky za rozdělení :)

jarcik
Příspěvky: 3
Registrován: 31 led 2018, 12:52
Reputation: 0

Re: [Help] Výběr led pásku

Příspěvek od jarcik » 31 led 2018, 20:58

jankop píše:
31 led 2018, 15:10
... Myslím, že limitující délka pásku je v tomto případě 5m. Těch řadičů existuje několik typů, pásky je možno vybrat bez ochrany, v silikonové bužírce nebo silikonem potažené a existuje i různá hustota LED na metr délky.
Na eBay stačí zadat "WS2812B 5050 RGB LED Strip" a jen vybírat. To WS2812B je právě typ řadiče. Je však třeba zvážit, jestli dynamika řízení bude dostačovat danému účelu. Protokol je sériový neadresný.
Díky za daný typ na vyhledání, myslím že s tímto půjdu :) Použiji tedy 2x 5m a bude to také ok.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: [Help] Výběr led pásku

Příspěvek od pavel1tu » 01 úno 2018, 16:43

Délku 5m jsem nezkoušel, ale včera mi přišel 2m (neznačkový z číny), bude ve 4 řadách po 50 cm nad akvárkem. Kupoval to po 1m, aby se vyhnul CLU ;)

Kamarád chce ráno imitovat postupný východ slunce na jedné straně (včetně červánků) a pak večerní zapadání slunce na druhé straně + možnost ladit barvu světla a intenzitu světla, aby vychytal kdy se dělají méně řasy.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [Help] Výběr led pásku

Příspěvek od jankop » 01 úno 2018, 17:06

S tím clem je to vcelku ptákovina. Když si pošta usmyslí, že to nepustí do oběhu, tak to půjde do celního řízení bez ohledu na cenu. A i když nebude doměřeno clo ani DPH, tak zaplatí za každý baliček cca 100Kč poště za celní deklaraci. Nikdo dvakrát nezkoumá pod rentgenem, jestli je to 1m nebo 5m a cena napsaná na balíčku je taky nezajímá. Cenu je třeba doložit. Ovšem pokud se má doplatit clo nebo DPH, tak si pošta za deklaraci vezme 192Kč a do výměru daně vám myslím započtou i cenu dopravného z Ćíny i když to bylo zdarma. Když mi přišel balíček z číny v prokazatelné ceně 1250Kč a byla to věc která nepodléhala clu, tak jsem stejně zaplatil suma sumárum 600Kč.
Pokud jde kamarádovi o řasy, tak nejlepší je nesvítit vůbec, to ví každý akvarista :D

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: [Help] Výběr led pásku

Příspěvek od pavel1tu » 01 úno 2018, 23:08

jankop píše:
01 úno 2018, 17:06
S tím clem je to vcelku ptákovina. Když si pošta usmyslí, že to nepustí do oběhu, tak to půjde do celního řízení bez ohledu na cenu. A i když nebude doměřeno clo ani DPH, tak zaplatí za každý baliček cca 100Kč poště za celní deklaraci. Nikdo dvakrát nezkoumá pod rentgenem, jestli je to 1m nebo 5m a cena napsaná na balíčku je taky nezajímá. Cenu je třeba doložit. Ovšem pokud se má doplatit clo nebo DPH, tak si pošta za deklaraci vezme 192Kč a do výměru daně vám myslím započtou i cenu dopravného z Ćíny i když to bylo zdarma. Když mi přišel balíček z číny v prokazatelné ceně 1250Kč a byla to věc která nepodléhala clu, tak jsem stejně zaplatil suma sumárum 600Kč.
Pokud jde kamarádovi o řasy, tak nejlepší je nesvítit vůbec, to ví každý akvarista :D
Dovolím si nesouhlasit, i když to sem nepatří.
Zrovna od Aliexpress je na každém balíčku "cena pro celní řízení" a tak to nikdo nezkoumá. Loni mi přišlo 75 balíčků, z toho jsem DPH a i někdy clo platil u pěti - cena balíčků 50-200EUR.
Jsem na poště registrovanej, tak se to vše dělá online a za 5 dní to je proclené a u mne doma.
U těch ostatních, a ani u jiných za ta léta, s cenou pod 22EUR (a je to v podmínkách celního řízení zmíněné), se mi nikdy nestalo, že by byl otevřený nebo že by se něco proclívalo, natož platilo.

Ten poplatek je vázaný opravdu jen nad cenu 22EUR, ale jak píšeš a je to v podmínkách zmíněné, do ceny se počítá i poštovné, proto si u dražších balíčků doplácím 1-2 USD poštovné, protože jinak to pošta dopočítává dle svých tarifů a to jsem zažil v rozpětí 360-800Kč - podle váhy.
Clo je dle kategorie zboží.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů