LCD blikanie určeného znaku

Riso
Příspěvky: 27
Registrován: 24 srp 2018, 15:36
Reputation: 0

LCD blikanie určeného znaku

Příspěvek od Riso » 01 úno 2019, 10:27

Zdravím, nevedel by mi niekto poradiť či nemajú LCD displeje s I2C nejakú funkciu preblikávania presne určeného znaku? Našiel som funkciu lcd.blink()
ale neviem to nastaviť aby mi preblikával znak ktorý chcem ja.

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: LCD blikanie určeného znaku

Příspěvek od petan » 01 úno 2019, 11:22

Myslím, že jsem to taky jednou hledal a nic vestavěnýho jsem nenašel.
Nakonec jsem to vyřešil podtržítkem (cursor), kterej jsem si vypínal, nebo zapínal jak jsem chtěl.

Riso
Příspěvky: 27
Registrován: 24 srp 2018, 15:36
Reputation: 0

Re: LCD blikanie určeného znaku a napájanie arduina

Příspěvek od Riso » 01 úno 2019, 12:55

ok vďaka za radu, mal by som ešte jednu otázku a nechcem kvôli tomu vytvárať zbytočne novú tému. Je vhodný tento adaptér: https://techfun.sk/produkt/adapter-5v-2 ... kou-dc005/ na napájanie arduina mega? Odber prúdu tam bude nejakých 600-700 mA

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: LCD blikanie určeného znaku

Příspěvek od pavel1tu » 01 úno 2019, 13:42

Není specifikováno JAKÝ displej ...

1) u znakových 2x18 nebo 4x20 )nebo tak nějak) - blikám kurzorem
2) u těch malých OLED blikám znakem ">" nebo text odliším velikostí, fontem
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: LCD blikanie určeného znaku a napájanie arduina

Příspěvek od pavel1tu » 01 úno 2019, 13:43

Riso píše:
01 úno 2019, 12:55
ok vďaka za radu, mal by som ešte jednu otázku a nechcem kvôli tomu vytvárať zbytočne novú tému. Je vhodný tento adaptér: https://techfun.sk/produkt/adapter-5v-2 ... kou-dc005/ na napájanie arduina mega? Odber prúdu tam bude nejakých 600-700 mA
Pokud to myslíš do toho konektoru (kulatého), tak tam je minimum 6V nebo 7V ?
Já pro UNO kupuji 12V/1A ...
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Riso
Příspěvky: 27
Registrován: 24 srp 2018, 15:36
Reputation: 0

Re: LCD blikanie určeného znaku

Příspěvek od Riso » 01 úno 2019, 14:00

tento by mohol byť? https://www.ecoprodukt.sk/led/led.napaj ... .led.pasky

poprípade tento aby tam bola nejaká výkonová rezerva a zdroj sa neprehrieval

https://www.ecoprodukt.sk/led/led.napaj ... .2.1.x.5.5

koncovky budú sedieť?

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: LCD blikanie určeného znaku

Příspěvek od petan » 01 úno 2019, 15:38

K tomu zdroji - zdroj můžeš koupit jak silnej chceš, ale spíš si dávej bacha, aby sis neodpálil stabilizátor, nebo přímo procesor. Počítej s tím, že součtový proud jde přes stabilizátor a hlavně přes samotnej čip. Každý výstup má nějaké proudové omezení (řádově mA), potom samotný port má proudové omezení (řekněme 100 mA) a pak samotný integráč má nějaké proudové omezení (řekněme 200 mA).

Pokud potřebuješ někde prohnat větší proudy, tak tranzistor, SSR, nebo relé...

Riso
Příspěvky: 27
Registrován: 24 srp 2018, 15:36
Reputation: 0

Re: LCD blikanie určeného znaku

Příspěvek od Riso » 01 úno 2019, 15:50

OK vďaka za pomoc :D

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: LCD blikanie určeného znaku

Příspěvek od jankop » 01 úno 2019, 16:08

Při použití externího zdroje pro Arduino je situace docela komplikovaná.
1. Napájecí napětí na externím "černém" konektoru nesmí být nižší než 7V, protože úbytek na sériovém stabilizátoru a ochranné diodě Arduina je cca 2V. A pokud má zdroj jen 7V, tak musí být již dobře stabilizovaný. Když klesne napájecí napětí pod 7V, tak už je procesor napájen napětím nižším jak 5V a to samozřejmě nemusí dělat dobrotu, v lepším případě budou poblikávat displeje, v horším to bude padat. Obvykle to ale zařízení nepoškodí.
2. Když použiji napájecí napětí 12V, což jsou nejobvyklejší napájecí zdroje-adaptéry, tak to má bohužel do optima také hodně daleko. Pokud uvažuji o proudech do 100mA, budiž, to snad ještě jde. Ale uvědomte si, že i tak je na stabilizátoru Arduina již výkonová ztráta 0,7W. Bude už slušně topit a snadno může dojít k situaci, že jeho teplotní nadproudová ochrana začne snižovat výstupní napětí, což je pochopitelně nežádoucí.
Nemluvím o proudu 0,5A, protože 3,5W je na pouzdo SOT-223 opravdu priveĺa. To můžete čekat nejen omezování výstupu, ale brzo může dojít k poruše stabilizátoru a zničení celého zařízení.
Když se podíváte do datasheetu třeba stabilizátoru AMS1117, tak se dočtete o maximálním proudu 0,8A nebo 1A. To je ovšem proud, který je stabilizátor schopen dodat v optimálních podmínkách, tj. třeba v našem případě při napájení tvrdým napětím 7V, kdy na něm je minimální úbytek napětí.
Co z toho plyne?
Pokud mám Arduino a na něm pár LEDek, klidně mohu použít adaptér 9 nebo 12V. Pokud potřebuji odebírat větší proudy a nemám stabilizovaný zdroj 7-8V, pak je daleko vhodnější vzít 5V USB nabíječku / adaptér (říkejte tomu jak chcete), který je dostupný běžně na 1 nebo 2A a máte po starostech. Větší proudové odběry už je stejně nutné řešit mimo desku Arduina.
Vida, tak jednoduchá otázka a tak košatá odpověď..
Aby tedy byla úplně jasná odpověď, při proudových odběrech, které zmiňuješ, nemůžeš použít pro Arduino externí zdroj 12V.

Riso
Příspěvky: 27
Registrován: 24 srp 2018, 15:36
Reputation: 0

Re: LCD blikanie určeného znaku

Příspěvek od Riso » 01 úno 2019, 16:30

5V USB nabíjačkou myslíš napr. nabíjačku pre mobil ktorá je schopná dodať 1/2 A?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů