Velké množství digitální vstupů

dostalradim
Příspěvky: 18
Registrován: 15 srp 2019, 08:25
Reputation: 0

Velké množství digitální vstupů

Příspěvek od dostalradim » 10 úno 2020, 14:38

Ahoj, všichni,

chtěl bych se zeptat zkušenějších, co by dělali kdyby museli vytvořit zařízení, které musí mít velké množství digitálních vstupů. Řádově řekněme ve stovkách kusů. Obecně by mě zajímalo jak by to kdo řešil a pokud znáte nějaké desky s velkým množstvím vstupů, tak jestli byste mi ho mohli doporučit.

Mockrát děkuji a přeji pěkný den!
Radim

dostalradim
Příspěvky: 18
Registrován: 15 srp 2019, 08:25
Reputation: 0

Re: Velké množství digitální vstupů

Příspěvek od dostalradim » 10 úno 2020, 15:33

Napadlo mě, že plno výrobců zabezpečovaček dělají různé expandery, nemá s tím někdo zkušenost? Myslím, že to většinou mluví po RS-485 LAN. To by asi šlo nějak ukočírovat ne? :)

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké množství digitální vstupů

Příspěvek od pavel1tu » 10 úno 2020, 16:18

Záleží jak to myslíš:
- vše na jednom místě (jako PLC) - použil bych desky s dalšími rozšiřujícími vstupy na I2C, ale sám bych si je vyrobil, abych si je mohl adresovat
- různě po domě, jak píšeš - asi nezávislé jednotky a propoj dle možností RS485, vzduchem 433MHz atd. (tady je ale odezva závislá od komunikační rychlosti sběrnice a množství SLAVE stanic)

Pak záleží jakou vyžaduješ odezvu - PLC mívají řádově 1-2-5ms zpoždění zpracování vstupu, u Arduin i SAM32 to bude dle mne řádově jinde.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Velké množství digitální vstupů

Příspěvek od kiRRow » 10 úno 2020, 16:29

Honeywell galaxy používá RS-485 ...
Paradox digiplex používá vytuňenou I2C ...
Jablotron má vlastní sběrnicový protokol ...

https://navody.arduino-shop.cz/navody-k ... f8574.html ... adresace se provádí pomocí 3vstupů ... takže je možno na i2c pověsit dvě na třetí = 8 modulů, což dá 8x8 = 64 vstupů navíc ... s arduinem mega se už k té stovce dostaneš.

dostalradim
Příspěvky: 18
Registrován: 15 srp 2019, 08:25
Reputation: 0

Re: Velké množství digitální vstupů

Příspěvek od dostalradim » 10 úno 2020, 18:46

Vzniklo to tak, že jsme se bavili s kolegy o vytvoření vlastní zabezpečovačky domu, který má 5 podlaží o rozměru 100 metrů na 20 metrů, takže zkrátka fakt stovky PIR senzorů, ale problém je, že jsme všichni spíše informatici jako TCP/IP svět, Linuxovej svět a programovací svět. Tenhle nízkoúrovňový svět pro nás není blackbox, ale určitě to není něco v čem děláme denně. Proto taková trochu neurčitá otázka, abych věděl jak byste to řešili vy jako profíci.

Představoval bych si nejspíš, co patro to místo, na které budou svedené všechny PIR senzory a tam se bude odehrávat "převod" na vyšší úroveň jako je TCP/IP například, to už je detail. Problém je, že ty PIR senzory do interiérů mají 2 kontakty, jeden řekne, že před ním něco je a druhý řekne, že je k němu přestřižený vodič. Tak nějak to myslím, ale není to konečný ani určitý, je to spíš v takové fázi přemýšlení.

@kiRRow Ten Honeywell galaxy zní celkem dobře, díky ta RS-485 by nejspíš použít nejlépe, s tou pokroucenou I2C nevím jestli bych zvládnul mluvit nějak rozumně, máš s tím zkušenost? A Jablotron je asi bez šance vzhledem k proprietárnímu řešení.

@pavel1tu Abych řekl pravdu, nevím přesně detaily, chtěl bych něco takovýho vymyslet a navrhnou a zajímali mě názory profíků :). Taky koukám na I2C a na RS485 to asi vypadá na nehpoužívánější protokoly aktuálně. Máš nějaký tip na desku s rozšiřujícím I2C vstupem? Nebo nějaký článek/něco k tomu jak něčeho takového dosáhnout? S I2C už jsem dělal a je s tím celkem dobrá práce.

Moc děkuji za reakce a za diskuzi!

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Velké množství digitální vstupů

Příspěvek od kiRRow » 10 úno 2020, 19:48

Paradox Digiplex na té modifikované lince I2C zvládne v součtu 300m vodičů ... potom už linku ovlivňuje parazitní kapacita, ale je možno ji 2x oddělit rozbočovačem HUB3 ... 3x to nejde ( dochází k velkému zpoždění komunikace a ústředna pak občas vyhodnocuje ztrátu komunikace na BUS lince ).

Digiplex natozdíl od ostatních umí tzv. ATZ zapojení alarmových zón. Je možno potom na 8 vstupů připojit 16 zón. ( jedna zóna je vyvážena 1K odporem a druhá 2K2 odporem - EOL je 1K)

Standartně se alarm potom staví tak, že na každém podlaží je páteřní bod, kde se sbíhají všechny detektory do koncentrátoru (expandéru) a ty sedí na páteřní sběrnici ... odsud je pak i vytažená ovládací klávesnice pro každé podlaží.

Alarmy Paradox Digiplex jde rozdělit až do 8mi nezávislých sekcí, Galaxy zvládne 16 ... Jablotron zase 15 ... ale jen Digiplex umí připojit 2různé zóny do jednoho vstupu. Ale už jsem taky zažil alarmy s 50ti a více zónami zapojenách do 4vstupů ... naprosto úžasně ze zjišťuje závada na jednom z 36 sériově zapojených PIR senzorů.

Mé doporučení jako profesionála : Hrajete si s střežením majetku v hodnotě (?) ... spoléhá na to zdraví a bezpečnost osob (?) ... jestli první číslo překročí hranici 50.000 nebo odpověď na druhou otázku je ano. Jděte prosím do profesionálního řešení ...

PS : Nikomu a ničemu tu nechci dělat reklamu.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Velké množství digitální vstupů

Příspěvek od kiRRow » 10 úno 2020, 19:57

PS2 : Dost často potkávám zákazníky, kteří by rádi ušetřili každou korunu ale chtěli by za to to nejlepší. Není problém. Přijedu, obhlídnu, vypracuji projekt, dodám vhodnou kabeláž a na zeď nakreslím kde co jak chci natáhnout ... nechám si podepsat papíry a lidi to pak natáhnou, dle instrukcí ... pokud ne, mám v papírech, že to tak být mělo a buď to předělají oni, nebo já ... samotná instalace, stejně jako návrh pak projde profesionální obstrukcí, akorát s o hodně menší hodinovou prací, protože nejhorší je ten alarm roztáhnout. Instalace a naprogramování je už pak hračka pro jednoho člověka.

dostalradim
Příspěvky: 18
Registrován: 15 srp 2019, 08:25
Reputation: 0

Re: Velké množství digitální vstupů

Příspěvek od dostalradim » 10 úno 2020, 20:03

Mám vše natažné, včetně čteček karet. Řeším jen náhradu za tu hroznou technologii, kterou aktuální předražené zabezpečovačky používají. Beru to tak, že to dělají lidi, kteří se vyznají v tom nízkoúrovňovým světě a né tolik v tom vyšším a my jsme přesný opak, nevyznáme se tolik v tom nízkoúrovným světě, ale v tom vyšším si troufnu říct, že relativně dost. Jde nám o to, dostat ty informace z těch senzorů do nějakého rozumného systému, kde si budeme moc zařídit, co potřebujeme na základě těch informací. Proto nad tím celým přemýšlíme.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Velké množství digitální vstupů

Příspěvek od kiRRow » 10 úno 2020, 20:17

Předražené nejsou zabezpečovačky, ale firmy co je montují ... je naprosto bežná praxe, že dodavatel ti dá 20% slevu, kterou ignoruješ před zákazníkem a navíc mu k tomu nahodíš 30% marži ... a spoléháš na to, že v okolí 60km není nikdo jiný kdo by to namontoval a servisoval.

dostalradim
Příspěvky: 18
Registrován: 15 srp 2019, 08:25
Reputation: 0

Re: Velké množství digitální vstupů

Příspěvek od dostalradim » 10 úno 2020, 20:42

Ok, můžeme řešit to ohledně čeho jsem chtěl diskuzovat, prosím?

Děkuji.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů